Slováci podléhají dezinformacím. Podpora Ukrajiny je ohrožena, řekla Čaputová

Slovenská podpora Ukrajiny je v ohrožení. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že její zemí zachvátila vlivná dezinformační kampaň, která polarizuje společnost a může znemožnit pokračující podporu Ukrajiny.
 

Čaputová řekla serveru Politico, že se obává šíření dezinformací ve zemi a toho, že nadcházející parlamentní volby by mohly narušit slovenskou podporu Ukrajině. Pokud totiž populistické strany zvítězí a začnou vládnout, hrozí, že Slovensko bude "více podobné zahraniční politice typu Viktora Orbána".

Slovensko přitom bylo silným podporovatelem Kyjeva po celou dobu války a dokonce poskytovalo ukrajinským silám stíhačky MiG-29, ačkoliv jak uvedla slovenská agentura TASR, po návratu z Ukrajina Čaputová přiznala, že Slovensko je v pomoci Ukrajině oproti Česku pozadu.

Na obnově Ruskem napadené země by se tak podle prezidentky mohly podílet slovenské firmy, které se snaží vytipovat vláda. Slovákům, kteří dění zpochybňují, už tehdy vzkázala, aby se vyrazili podívat trpícím lidem do očí.

Jak ale upozornil server Politico, pouze 40 procent Slováků věří, že Rusko je primárně zodpovědné za válku na Ukrajině, ve srovnání například s 85 procenty v Polsku, severním sousedovi Slovenska. Slovensko se tak sice zvnějšku tváří jako prozápadní stát, stále více v něm ale bují proruské názory podpořené dezinformacemi.

Na podobný scénář přitom Čaputová upozornila už v březnu v Bratislavě na konferenci o zahraniční politice. Tehdy uvedla, že většina Slováků je i nadále nakloněna přijetí uprchlíků z Ukrajiny, většina si ale rovněž myslí, že jejich život se příchodem běženců zhoršil.

"Dezinformace a dezinterpretace jsou využívány k tomu, aby snížily veřejnou podporu pro kroky, které jako země děláme. I díky tomu narůstá rozdíl mezi rozhodnutími, které jako stát děláme, a postoji našich občanů," řekla slovenská prezidentka.

Slovenský premiér Eduard Heger připomněl fenomén ruské propagandy, a to také v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. "Slovensko patří na západ a vždy patřilo, geograficky, mentálně, ekonomicky," řekl Heger v projevu na konferenci. Ocenil spojence, kteří vyslali své vojáky a techniku na Slovensko v rámci posílení východního křídla NATO; tamní mnohonárodní bojové jednotce velí Česká republika.

Čaputová uvedla, že v zemi stoupá riziko ztráty společenské podpory pro zahraniční politiku. Budoucnost zahraniční orientace Slovenska se v souvislosti se zářijovými předčasnými parlamentními volbami stává podle ní patrně nejdůležitějším tématem svého druhu od druhé poloviny 90. let, kdy země na rozdíl od svých sousedů vypadla z první vlny rozšiřování NATO. Strany nynější proevropské a proatlantické vlády premiéra Hegera by podle průzkumů už neshromáždily potřebnou většinu ve sněmovně.

Související

Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky

Čaputová v boji s Ficem: Expremiér obvinil NAKA z policejního převratu, prezidentku z prosazování jejích zájmů

Politická krize na Slovensku se prohlubuje. Opozice prezidentky Zuzany Čaputové nyní bojuje proti jejím rozhodnutím a projevům ve věcech zásahu Národní kriminální agentury proti Slovenské informační službě a jiným bezpečnostním institucím státu. Nejhlasitěji bojuje bývalý premiér Robert Fico, který akci z minulého čtvrtku označil za policejní převrat. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 37 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy