Smrt pracovníka WCK otřásla Polskem. Varšava zahájila vlastní vyšetřování

Polská prokuratura zahájila vyšetřování úmrtí polského humanitárního pracovníka Damiana Sobóla, který zemřel v začátkem týdne při izraelském útoku v Pásmu Gazy. Tuto informaci zveřejnila okresní prokuratura jihopolského města Przemyšl, odkud oběť pocházela, informuje agentura PAP.

Beata Starzecká z prokuratury v Przemyšli uvedla, že vyšetřování se týká úmrtí polského občana Damiana Sobóla mezi 1. a 2. dubnem v Pásmu Gazy v důsledku útoku izraelských ozbrojených sil, při kterém byly použity výbušniny. Zatím však není možné poskytnout více informací o tomto případu.

Soból byl jedním ze sedmi humanitárních pracovníků, kteří zahynuli při pondělním útoku Izraele na konvoj neziskové organizace World Central Kitchen (WCK). Kromě Polska pocházeli oběti také z Austrálie a Británie. Jedna oběť měla dvojí americko-kanadské občanství a útok si vyžádal i život jednoho palestinského humanitárního pracovníka.

Těla šesti mezinárodních humanitárních pracovníků, kteří zahynuli při útoku, měla být ve středu vyvezena z válkou zmítaného Pásma Gazy přes hraniční přechod Rafah s Egyptem, uvedl ředitel nemocnice an-Nadžár Abú Júsuf, kterého cituje agentura AFP.

Tento útok vyvolal pohoršení v mnoha zemích světa, a náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi ho ve středu označil za závažnou chybu. Premiér Izraele Netanjahu v úterý prohlásil, že humanitární pracovníci zahynuli při neúmyslném zásahu armády.

Polsko však očekává od Izraele úplné vysvětlení smrti polského občana v této události. Izraelský útok, při kterém v Pásmu Gazy zahynuli humanitární pracovníci včetně polského občana, a reakce izraelské vlády na něj je zkouškou solidarity prokazované v Polsku Izraeli. Uvedl to dnes polský premiér Donald Tusk.

Tusk ve vyjádřeních určených izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a izraelskému velvyslanci ve Varšavě uvedl, že většina Poláků projevila po říjnovém útoku hnutí Hamás Izraeli solidaritu.

"V současnosti zkoušíte tuto solidaritu. Tento tragický útok proti dobrovolníkům a vaše reakce vzbuzují pochopitelný hněv," uvedl Tusk v příspěvku na sociální síti X.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski varoval, že útok by mohl přispět k nárůstu antisemitismu v Polsku a vyzval Izrael , aby se omluvil a vyplatil kompenzaci rodinám obětí.

"Pokud je pravda, že konvoj byl úmyslně napaden, protože jeho součástí měl by terorista, a proto byly obětovány civilní životy. Neznám žádný (politický) systém, ve kterém by toto bylo ospravedlnitelné," uvedl Sikorski pro polskou rozhlasovou stanici Trojka.

Související

Více souvisejících

Polsko Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 21 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy