Snad skončí za mřížemi, reaguje Zelenskyj na zatykače ICC. Rusko je označilo za bezvýznamné

Ukrajina přivítala rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgu a náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova. Rada bezpečnosti Ruské federace označila zatykače za součást hybridní války proti Rusku. Uvedla to agentura Reuters.

"Šojgu a Gerasimov nesou individuální zodpovědnost. Je to důležité rozhodnutí. Každý se bude zodpovídat za zlo," uvedl šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ruská bezpečnostní rada v reakci na vydání zatykačů připomněla, že Rusko neuznává jurisdikci ICC. Toto rozhodnutí "bylo přijato v rámci hybridní války Západu proti naší zemi," uvedla ruská bezpečnostní rada v prohlášení a zatykače označila za bezvýznamné.

ICC oznámil v úterý vydání zatykačů na Šojgu a Gerasimova za údajně válečné zločiny na Ukrajině a zločiny proti lidskosti pro útoky namířené proti civilistům a civilní infrastruktuře. Soud přitom poukázal především na ruské útoky proti ukrajinské elektrické infrastruktuře.

Mezinárodní trestní soud vydal loni zatykač také na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s únosy dětí z Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutí ICC za znamení toho, že spravedlnost za ruské zločiny na Ukrajině se blíží. 

Podle Zelenského ruské "barbarské raketové a dronové útoky zabíjejí lidi a způsobují škody po celé Ukrajině". Na sociální síti X napsal, že každá osoba zodpovědná za tyto útoky musí vědět, že "spravedlnosti bude učiněno zadost". "Doufáme, že je uvidíme za mřížemi," dodal.

Podle soudců ICC existují opodstatněné důvody domnívat se, že oba ruští představitelé jsou zodpovědní za raketové útoky, které podnikaly ruské ozbrojené síly proti ukrajinské elektrické infrastruktuře přinejmenším od 10. října 2022 do 9. března 2023.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že Šojgu a Gerasimov nesou "individuální zodpovědnost" za tyto útoky.  

Související

Více souvisejících

ICC (Mezinárodní trestní soud) Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy