Náměstek pařížského primátora varuje, že „nikdo není v bezpečí“, protože hmyz sající krev je viděn v metru, vysokorychlostních vlacích, kinech a hlavním pařížském mezinárodním letišti.
S ohledem na to, že do olympijských her v Paříži zbývá necelý rok, vznikly obavy, že hmyz sající krev by mohl ohrozit účastníky příštích letních olympijských her. Tyto obavy vedly k požadavkům na přijetí opatření.
Na sociálních sítích byla zveřejněna videa štěnic, které se vyskytly v rychlovlacích a pařížském metru. Lidé hlásí pozorování těchto tvorů dokonce i v kinech a na letišti Charlese de Gaulla. Online média jsou denně zaplavená zprávami o této "invazi".
Poté, co se informace dostaly až na nejvyšší úroveň vlády, uvedl v pátek ministr dopravy Clemente Beaune, že příští týden bude projednávat tuto záležitost s dopravci.
Beaune slíbil, že "ujistí a ochrání" cestující, kteří využívají veřejnou dopravu, a na platformě X, dříve známé jako Twitter, uvedl, že dopravci budou "jednat více ve prospěch zákazníků".
Jeho příspěvek přišel den poté, co náměstek pařížského starosty Emmanuel Grégoire napsal jménem radnice francouzské metropole dopis, v němž vyzval premiérku Élisabeth Borneovou, aby zasáhla proti „pohromě“.
„Stát naléhavě potřebuje zavést akční plán proti této pohromě, protože Francie se připravuje na pořádání olympijských a paralympijských her v roce 2024,“ napsal podle agentury Reuters Grégoire.
„Nikdo není v bezpečí,“ uvedl v samostatném příspěvku ve čtvrtek na síti X, když vyzval ke „koordinovaným opatřením“ mezi zdravotnickými úřady a místními komunitami, aby se zabránilo šíření štěnic, které se zavrtávají do nábytku, oblečení a ložního prádla a živí se jimi, krví, a to obvykle v noci. Samice mohou naklást až sedm vajec denně, což znamená, že se napadení může rychle šířit.
Podle červencové studie agentury ANSES, která se zabývá hodnocením zdravotních rizik v potravinách, životním prostředí a na pracovištích, byla více než jedna z deseti francouzských domácností v období 2017 až 2022 postižena štěnicemi. Kousnutí štěnicemi může způsobit vyrážky, alergické reakce a puchýře. Francouzská vláda doporučuje, aby lidé prali oblečení a ložní prádlo při vysokých teplotách, vysávali nábytek a koberce a v případě trvajícího problému kontaktovali profesionální deratizační služby.
Úroveň příjmu domácnosti nemá vliv na pravděpodobnost, že se stane obětí zamoření štěnicemi. Avšak příjmová úroveň rodin hraje roli při trvání zamoření, protože domácí deratizační služby účtují průměrně 866 eur (21.000 korun), jak uvedla ANSES.
Náměstek primátora Grégoire vyzval domácí pojišťovny, aby zahrnuly náklady na deratizaci do svých plánů a město podpoří domácnosti s nižšími příjmy pomocí finančních příspěvků na vyhlazení štěnic.
Podle Sophie Marie Niangové, která studuje sociologii v Cambridge, se zamoření štěnicemi zhoršuje u lidí s nižšími příjmy, kteří si nemohou dovolit stále rostoucí náklady na deratizaci.
Poslanci Národního shromáždění žádají omezení cen za deratizaci, ale jejich volání bylo ignorováno od roku 2019. Problém získal na intenzitě i díky turistům v pronájmech s nízkými hygienickými standardy, kteří nevědomky přenesli štěnice do centra Paříže. Toto zamoření přispělo k obavám, že město není dostatečně připraveno na letní olympijské hry v roce 2024. Téměř současně s tím se v Paříži objevily masové protesty po policejní vraždě Nahela Marzouka, 17letého mladíka severoafrického původu. Obě události Paříži moc neprospívají směrem k olympijským hrám.
Související
Štěnice v Česku: Poptávka po likvidaci vzrostla jen mírně, zjistil SZÚ
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 1 hodinou
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 1 hodinou
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 2 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 2 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 3 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 3 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 4 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 4 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 5 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 5 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 6 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 6 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 7 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 8 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák