Štěnice zamořily Francii: Jsou doma, v metru - všude. „Nikdo není v bezpečí“ varuje náměstek starosty Paříže

Náměstek pařížského primátora varuje, že „nikdo není v bezpečí“, protože hmyz sající krev je viděn v metru, vysokorychlostních vlacích, kinech a hlavním pařížském mezinárodním letišti. 

S ohledem na to, že do olympijských her v Paříži zbývá necelý rok, vznikly obavy, že hmyz sající krev by mohl ohrozit účastníky příštích letních olympijských her. Tyto obavy vedly k požadavkům na přijetí opatření.

Na sociálních sítích byla zveřejněna videa štěnic, které se vyskytly v rychlovlacích a pařížském metru. Lidé hlásí pozorování těchto tvorů dokonce i v kinech a na letišti Charlese de Gaulla. Online média jsou denně zaplavená zprávami o této "invazi".

Poté, co se informace dostaly až na nejvyšší úroveň vlády, uvedl v pátek ministr dopravy Clemente Beaune, že příští týden bude projednávat tuto záležitost s dopravci.

Štěnice domácí Štěnice domácí Foto: Wikimedia Commons

Beaune slíbil, že "ujistí a ochrání" cestující, kteří využívají veřejnou dopravu, a na platformě X, dříve známé jako Twitter, uvedl, že dopravci budou "jednat více ve prospěch zákazníků".

Jeho příspěvek přišel den poté, co náměstek pařížského starosty Emmanuel Grégoire napsal jménem radnice francouzské metropole dopis, v němž vyzval premiérku Élisabeth Borneovou, aby zasáhla proti „pohromě“.

„Stát naléhavě potřebuje zavést akční plán proti této pohromě, protože Francie se připravuje na pořádání olympijských a paralympijských her v roce 2024,“ napsal podle agentury Reuters Grégoire.

„Nikdo není v bezpečí,“ uvedl v samostatném příspěvku ve čtvrtek na síti X, když vyzval ke „koordinovaným opatřením“ mezi zdravotnickými úřady a místními komunitami, aby se zabránilo šíření štěnic, které se zavrtávají do nábytku, oblečení a ložního prádla a živí se jimi, krví, a to obvykle v noci. Samice mohou naklást až sedm vajec denně, což znamená, že se napadení může rychle šířit.

Právě se přehrává: Francouzští představitelé bojují s invazí štěnic před olympijskými hrami v Paříži

Francouzští představitelé bojují s invazí štěnic před olympijskými hrami v Paříži Video: NBC News

Podle červencové studie agentury ANSES, která se zabývá hodnocením zdravotních rizik v potravinách, životním prostředí a na pracovištích, byla více než jedna z deseti francouzských domácností v období 2017 až 2022 postižena štěnicemi. Kousnutí štěnicemi může způsobit vyrážky, alergické reakce a puchýře. Francouzská vláda doporučuje, aby lidé prali oblečení a ložní prádlo při vysokých teplotách, vysávali nábytek a koberce a v případě trvajícího problému kontaktovali profesionální deratizační služby.

Úroveň příjmu domácnosti nemá vliv na pravděpodobnost, že se stane obětí zamoření štěnicemi. Avšak příjmová úroveň rodin hraje roli při trvání zamoření, protože domácí deratizační služby účtují průměrně 866 eur (21.000 korun), jak uvedla ANSES.

Náměstek primátora Grégoire vyzval domácí pojišťovny, aby zahrnuly náklady na deratizaci do svých plánů a město podpoří domácnosti s nižšími příjmy pomocí finančních příspěvků na vyhlazení štěnic.

Podle Sophie Marie Niangové, která studuje sociologii v Cambridge, se zamoření štěnicemi zhoršuje u lidí s nižšími příjmy, kteří si nemohou dovolit stále rostoucí náklady na deratizaci.

Poslanci Národního shromáždění žádají omezení cen za deratizaci, ale jejich volání bylo ignorováno od roku 2019. Problém získal na intenzitě i díky turistům v pronájmech s nízkými hygienickými standardy, kteří nevědomky přenesli štěnice do centra Paříže. Toto zamoření přispělo k obavám, že město není dostatečně připraveno na letní olympijské hry v roce 2024. Téměř současně s tím se v Paříži objevily masové protesty po policejní vraždě Nahela Marzouka, 17letého mladíka severoafrického původu. Obě události Paříži moc neprospívají směrem k olympijským hrám. 

Související

Více souvisejících

štěnice Francie Paříž

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy