Štěnice zamořily Francii: Jsou doma, v metru - všude. „Nikdo není v bezpečí“ varuje náměstek starosty Paříže

Náměstek pařížského primátora varuje, že „nikdo není v bezpečí“, protože hmyz sající krev je viděn v metru, vysokorychlostních vlacích, kinech a hlavním pařížském mezinárodním letišti. 

S ohledem na to, že do olympijských her v Paříži zbývá necelý rok, vznikly obavy, že hmyz sající krev by mohl ohrozit účastníky příštích letních olympijských her. Tyto obavy vedly k požadavkům na přijetí opatření.

Na sociálních sítích byla zveřejněna videa štěnic, které se vyskytly v rychlovlacích a pařížském metru. Lidé hlásí pozorování těchto tvorů dokonce i v kinech a na letišti Charlese de Gaulla. Online média jsou denně zaplavená zprávami o této "invazi".

Poté, co se informace dostaly až na nejvyšší úroveň vlády, uvedl v pátek ministr dopravy Clemente Beaune, že příští týden bude projednávat tuto záležitost s dopravci.

Štěnice domácí Štěnice domácí Foto: Wikimedia Commons

Beaune slíbil, že "ujistí a ochrání" cestující, kteří využívají veřejnou dopravu, a na platformě X, dříve známé jako Twitter, uvedl, že dopravci budou "jednat více ve prospěch zákazníků".

Jeho příspěvek přišel den poté, co náměstek pařížského starosty Emmanuel Grégoire napsal jménem radnice francouzské metropole dopis, v němž vyzval premiérku Élisabeth Borneovou, aby zasáhla proti „pohromě“.

„Stát naléhavě potřebuje zavést akční plán proti této pohromě, protože Francie se připravuje na pořádání olympijských a paralympijských her v roce 2024,“ napsal podle agentury Reuters Grégoire.

„Nikdo není v bezpečí,“ uvedl v samostatném příspěvku ve čtvrtek na síti X, když vyzval ke „koordinovaným opatřením“ mezi zdravotnickými úřady a místními komunitami, aby se zabránilo šíření štěnic, které se zavrtávají do nábytku, oblečení a ložního prádla a živí se jimi, krví, a to obvykle v noci. Samice mohou naklást až sedm vajec denně, což znamená, že se napadení může rychle šířit.

Právě se přehrává: Francouzští představitelé bojují s invazí štěnic před olympijskými hrami v Paříži

Francouzští představitelé bojují s invazí štěnic před olympijskými hrami v Paříži Video: NBC News

Podle červencové studie agentury ANSES, která se zabývá hodnocením zdravotních rizik v potravinách, životním prostředí a na pracovištích, byla více než jedna z deseti francouzských domácností v období 2017 až 2022 postižena štěnicemi. Kousnutí štěnicemi může způsobit vyrážky, alergické reakce a puchýře. Francouzská vláda doporučuje, aby lidé prali oblečení a ložní prádlo při vysokých teplotách, vysávali nábytek a koberce a v případě trvajícího problému kontaktovali profesionální deratizační služby.

Úroveň příjmu domácnosti nemá vliv na pravděpodobnost, že se stane obětí zamoření štěnicemi. Avšak příjmová úroveň rodin hraje roli při trvání zamoření, protože domácí deratizační služby účtují průměrně 866 eur (21.000 korun), jak uvedla ANSES.

Náměstek primátora Grégoire vyzval domácí pojišťovny, aby zahrnuly náklady na deratizaci do svých plánů a město podpoří domácnosti s nižšími příjmy pomocí finančních příspěvků na vyhlazení štěnic.

Podle Sophie Marie Niangové, která studuje sociologii v Cambridge, se zamoření štěnicemi zhoršuje u lidí s nižšími příjmy, kteří si nemohou dovolit stále rostoucí náklady na deratizaci.

Poslanci Národního shromáždění žádají omezení cen za deratizaci, ale jejich volání bylo ignorováno od roku 2019. Problém získal na intenzitě i díky turistům v pronájmech s nízkými hygienickými standardy, kteří nevědomky přenesli štěnice do centra Paříže. Toto zamoření přispělo k obavám, že město není dostatečně připraveno na letní olympijské hry v roce 2024. Téměř současně s tím se v Paříži objevily masové protesty po policejní vraždě Nahela Marzouka, 17letého mladíka severoafrického původu. Obě události Paříži moc neprospívají směrem k olympijským hrám. 

Související

Více souvisejících

štěnice Francie Paříž

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy