Svět slaví nový rok. Asie už má 2023, Sydney zažilo velkolepý ohňostroj

Svět vstupuje do nového roku 2023. Kvůli časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ uvítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati. Do nového roku už vstoupily také Nový Zéland, Čína, Japonsko i Austrálie, kde se po přestávce vynucené bojem proti covidu-19 vrátily tradiční oslavy v centru velkých měst.

V australském Sydney se na silvestrovský program s více než desetiminutovým ohňostrojem shromáždilo podél místního zálivu více než milion lidí, píše agentura AP. Z několika míst včetně světoznámé budovy opery odpálili technici přes 100.000 kusů pyrotechniky. V uplynulých dvou letech byla akce kvůli obavám ze šíření koronaviru zrušena.

Byl to "večírek, který si Sydney zasloužilo", řekl listu Thy Sydney Morning Herald Stephen Gilby, který v největším australském městě dohlíží na organizaci významných akcí a festivalů. "Máme za sebou pár docela složitých let. Moc nás těší, že tento rok můžeme lidi zase přivítat na březích městského přístavu," uvedl.

Obnovení tradice přinesl dnešní večer také v novozélandském Aucklandu, kde pod věží Sky Tower davy lidí přihlížely odpočtu posledních vteřin roku 2022 a následnému ohňostroji. Auckland se ve 12:00 SEČ stal jedním z prvních velkých měst světa, které do roku 2023 vstoupilo.

V některých zemích však budou novoroční oslavy skromnější. Malajsijská vláda například zrušila ohňostroj v hlavním městě Kuala Lumpuru poté, co si sesuvy půdy v zemi vyžádaly několik desítek obětí obětí na životech a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Čína se po uvolnění koronavirových opatření potýká se vzestupem počtu případů nákazy koronavirem. Mnozí Číňané na internetu píší, že kvůli tomuto vývoji nemají náladu oslavovat. Jiní však vyjadřují naději, že s novým rokem přijde návrat k běžnému životu.

Nový rok na Zemi přichází postupně, západně od takzvané datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Stát Kiribati kdysi protínala datová hranice, den se proto lišil na západní a východní části souostroví. V roce 1995 však Kiribati posunulo tuto linii tak, aby všechny jeho ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu. Zajistilo si také příliv turistů, kteří sem přijíždějí na oslavy příchodu nového roku. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončí ve 14:00 SEČ.

Atol Kiritimati leží více než 2000 kilometrů jižně od Honolulu na americkém souostroví Havaj, kde se ale příchod nového roku slaví o celý den později. Největším městem je Tabwakea s 3000 obyvateli.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy