Svět slaví nový rok. Asie už má 2023, Sydney zažilo velkolepý ohňostroj

Svět vstupuje do nového roku 2023. Kvůli časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ uvítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati. Do nového roku už vstoupily také Nový Zéland, Čína, Japonsko i Austrálie, kde se po přestávce vynucené bojem proti covidu-19 vrátily tradiční oslavy v centru velkých měst.

V australském Sydney se na silvestrovský program s více než desetiminutovým ohňostrojem shromáždilo podél místního zálivu více než milion lidí, píše agentura AP. Z několika míst včetně světoznámé budovy opery odpálili technici přes 100.000 kusů pyrotechniky. V uplynulých dvou letech byla akce kvůli obavám ze šíření koronaviru zrušena.

Byl to "večírek, který si Sydney zasloužilo", řekl listu Thy Sydney Morning Herald Stephen Gilby, který v největším australském městě dohlíží na organizaci významných akcí a festivalů. "Máme za sebou pár docela složitých let. Moc nás těší, že tento rok můžeme lidi zase přivítat na březích městského přístavu," uvedl.

Obnovení tradice přinesl dnešní večer také v novozélandském Aucklandu, kde pod věží Sky Tower davy lidí přihlížely odpočtu posledních vteřin roku 2022 a následnému ohňostroji. Auckland se ve 12:00 SEČ stal jedním z prvních velkých měst světa, které do roku 2023 vstoupilo.

V některých zemích však budou novoroční oslavy skromnější. Malajsijská vláda například zrušila ohňostroj v hlavním městě Kuala Lumpuru poté, co si sesuvy půdy v zemi vyžádaly několik desítek obětí obětí na životech a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Čína se po uvolnění koronavirových opatření potýká se vzestupem počtu případů nákazy koronavirem. Mnozí Číňané na internetu píší, že kvůli tomuto vývoji nemají náladu oslavovat. Jiní však vyjadřují naději, že s novým rokem přijde návrat k běžnému životu.

Nový rok na Zemi přichází postupně, západně od takzvané datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Stát Kiribati kdysi protínala datová hranice, den se proto lišil na západní a východní části souostroví. V roce 1995 však Kiribati posunulo tuto linii tak, aby všechny jeho ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu. Zajistilo si také příliv turistů, kteří sem přijíždějí na oslavy příchodu nového roku. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončí ve 14:00 SEČ.

Atol Kiritimati leží více než 2000 kilometrů jižně od Honolulu na americkém souostroví Havaj, kde se ale příchod nového roku slaví o celý den později. Největším městem je Tabwakea s 3000 obyvateli.

Související

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

Více souvisejících

Silvestr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ničivé požáry v Kalifornii

Počet mrtvých po požárech v LA roste. Dituace se zhoršuje, třetina Malibu zmizela, plameny se nedaří zastavit

Kalifornie se nadále potýká s devastujícími požáry, které si již vyžádaly životy nejméně 16 lidí, zatímco dalších 13 osob je stále nezvěstných. Požáry Eaton a Palisades jsou zodpovědné za většinu obětí a požár Palisades se stává největší a nejničivější hrozbou v oblasti Los Angeles. Současně se předpokládá, že silné větry situaci ještě zhorší.

před 3 hodinami

Šest lidí zemřelo při výbuchu restaurace v Mostě

Mimořádná zpráva Tragédie v Mostě. Při nočním výbuchu restaurace zemřelo šest lidí

Ve mostecké restauraci U Kojota došlo k tragickému výbuchu, který následně způsobil rozsáhlý požár. Tento incident si vyžádal životy alespoň šesti lidí, přičemž několik dalších osob utrpělo těžká zranění. Podle prvotních informací od hasičů explodovala propanbutanová lahev poté, co došlo k převržení ohřívače, což vedlo k požáru, jenž se rychle rozšířil.

před 4 hodinami

včera

Ilustrační foto

Kdy dát dětem první mobil? Státy začaly bojovat proti novému trendu

Téma omezení používání mobilních telefonů a sociálních sítí u dětí je v posledních letech stále aktuálnější, a to zejména kvůli rostoucím obavám o duševní zdraví a vývoj mladých lidí. Zatímco věk, kdy děti dostávají svůj první smartphone, se v mnoha zemích snižuje, některé státy začaly zavádět zákony a iniciativy, které mají tento trend zvrátit, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Požár

Proč jsou požáry stále rychlejší a zuřivější?

Divoké požáry se stále častěji stávají rychlejšími a ničivějšími, což potvrzuje i nedávná katastrofa v Los Angeles. V úterý 6. ledna udeřila ničivá větrná bouře do severních předměstí tohoto kalifornského města. Přesně v době, kdy Národní meteorologická služba Spojených států varovala před "život ohrožujícími a ničivými" podmínkami, vypukl požár v oblasti Palisades.

včera

Mario Klemens

Zemřel známý český dirigent Mario Klemens

Dne 11. ledna 2024 zemřel ve věku 88 let uznávaný český dirigent a pedagog Mario Klemens, který zanechal nezapomenutelnou stopu v oblasti filmové hudby a výchovy mladých hudebníků. Upozornil na to web Opera+.

včera

Ilustrační foto

Počasí překonalo obávaný milník. Mnohem dříve, než vědci čekali

Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu. 

včera

Požár

Požáry v LA nejsou ani zdaleka pod kontrolou. Co je mohlo způsobit?

Ve Spojených státech aktuálně zuří ničivé požáry v oblasti Los Angeles, které si již vyžádaly nejméně 11 obětí a zničily tisíce budov. Desítky tisíc lidí byly evakuovány a největší požáry stále zůstávají nekontrolovatelné. Požáry, jako jsou Palisades a Eaton, patří k nejhorším v historii Kalifornie a způsobily škody, které se odhadují na více než 8 miliard dolarů. Uvedl to server BBC.

včera

Život v KLDR

Ukrajinci poprvé zajali živé severokorejské vojáky, oznámil Zelenskyj

Ukrajinská armáda oznámila, že v Kurské oblasti zajala dva severokorejské vojáky, kteří bojovali na straně Ruska. Informaci potvrdil prezident Volodymyr Zelenskyj, který uvedl, že zajatí vojáci nyní dostávají lékařskou péči a jsou v rukou ukrajinské bezpečnostní služby SBU. Tento úspěch označil za důležitý důkaz účasti Severní Koreje v konfliktu na straně Ruska. 

včera

včera

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Havárii jihokorejského letadla obestírá nová záhada. Černé skříňky přestaly fungovat krátce před katastrofou

Černé skříňky z havarovaného letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji v prosinci a při jehož nehodě zahynulo 179 lidí, přestaly nahrávat čtyři minuty před nárazem. Podle jihokorejského ministerstva dopravy zaznamenávání letových dat i hlasových záznamů z kokpitu ustalo těsně před tím, než letoun narazil do betonové konstrukce na letišti v Muanu. Uvedl to server The Guardian.

včera

Donald Trump

Trump chce získat Grónsko a Panamský průplav. Proč vlastně?

Prezident Donald Trump znovu vyvolal kontroverze svými prohlášeními o zájmu získat Grónsko a Panamský průplav. Oba regiony jsou geograficky vzdálené, ale jejich strategická a ekonomická hodnota vyvolává vlnu odporu od spojenců i dalších států, uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí v roce 2024 bylo nejteplejší v historii, potvrdili vědci

Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu. 

včera

Lesní požár

Požáry v LA jsou nezvládnutelné. Neporadil by si s nimi žádný vodní systém na světě

Rozsáhlé požáry v jižní Kalifornii, které zdevastovaly velké části Los Angeles a jeho okolí, vyvolávají zásadní otázky o tom, zda bylo možné jejich ničivé dopady minimalizovat. Zprávy o situaci i názory odborníků ukazují, že příčinou byly extrémní přírodní podmínky v kombinaci s lidskými faktory. Uvedl to server CNN s tím, že s požáry by si neporadil žádný vodní systém na světě.

včera

Pravé zimní počasí. Bude trochu drsnější, zdůraznili meteorologové

V Česku začala v pátek platit výstraha před přívaly sněhu a tvorbou závějí či jazyků na horách na severu. Podmínky v tamních lyžařských střediscích se tedy vylepší, ale meteorologové apelují na horaly, aby počasí nepodceňovali. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy