Těhotná Polka zemřela kvůli umírajícímu plodu, lékaři prý nezasáhli kvůli protipotratovým zákonům

Třiatřicetiletá Polka Dorota zemřela na otravu krve poté, co v nemocnici čekala na odumření plodu. Byla v pátém měsíci těhotenství. Informoval o tom server Euronews. Nyní polské zdravotnické úřady jmenovaly tým, který má vydat podrobnější pokyny pro zdravotnická zařízení pro vykonávání interrupcí. Polsko má jedny z nejpřísnějších protipotratových zákonů na světě. Nejde o první úmrtí těhotné ženy, v roce 2021 prakticky stejným způsobem zemřela třicetiletá Izabela.

Úřady upozorňují na to, že k úmrtí došlo v důsledku lékařské chyby. Potrat je podle nich legální ve chvíli, kdy je ohrožen zdraví nebo život těhotné ženy. „Každá žena, jejíž zdraví nebo život jsou kdykoli během těhotenství ohroženy, má právo na jeho ukončení,“ podotkl polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

Její smrt nyní vyšetřuje prokuratura a ombudsman. Lékařští odborníci mají podezření, že k jejímu předčasnému úmrtí přispěly restriktivní zákony o interrupcích. Ženě 20. května předčasně odtekla plodová voda a spolu s manželem vyhledali lékařskou pomoc. Po příjezdu do nemocnice jim lékaři sdělili, že plod žije, ale je dehydrovaný.

Místo potratu jí lékaři doporučili, aby držela nohy nahoře coby prostředek k navrácení plodové vody do dělohy. Za tři dny se začala zhoršovat hladina infekce v ženině těle, ta si stěžovala na silné bolesti hlavy. Lékaři jí tak předepsali léky proti bolesti. Čtvrtý den potvrdili, že plod zemřel a u ženy se rozvinula otrava krve. O několik hodin později, ještě, než lékaři začali jednat, Dorota zemřela.

Podle výsledků pitvy podlehla septickému šoku, což je poslední stádium sepse. Reakce těla na infekci končí poškozením orgánů a jejich selháním. Po Dorotině smrti se ozvalo několik lékařů, kteří upozorňovali, že záchrana plodu byla prakticky nemožná a několikadenní ošetřování tak znamenalo zanedbání lékařské péče.

Smrt jiné polské ženy rozvířila debatu o potratech už v roce 2021, povšimla si jí i americká stanice CNN. Třicetiletá Izabela zemřela ve 22. týdnu těhotenství na septický šok. Lékaři čekali, až jejímu nenarozenému dítěti přestane bít srdce. Izabela odešla do nemocnice poté, co jí praskla voda, snímky už ale dříve prokázaly četné vady plodu. „Dítě váží 485 gramů. Zatím musím díky potratovému zákonu ležet. A oni s tím nemohou nic dělat. Budou čekat, až umře nebo něco začne, a pokud ne, můžu očekávat sepsi,“ napsala nedlouho před svou smrtí žena své matce.

Jakmile vyšetření ukázalo, že je plod mrtvý, lékaři ji v nemocnici v Pszczyně na jihu Polska odvezli na sál, kde chtěli provést císařský řez. Izabele se cestou zastavilo srdce a navzdory snaze o resuscitaci zemřela.

Polské úřady se tehdy hájily tím, že šlo o lékařskou chybu, nikoliv chybu v zákonu. „Je třeba zdůraznit, že všechna lékařská rozhodnutí byla učiněna s ohledem na právní předpisy a normy chování platné v Polsku,“ psala nemocnice v prohlášení. Později zařízení pozastavilo činnost dvěma lékařům, kteří v době smrti Izabely měli službu.

„Nemohla jsem tomu uvěřit, myslela jsem, že to není pravda. Jak se jí něco takového mohlo stát v nemocnici? Vždyť si tam šla pro pomoc,“ ptala se ženina matka. Její právnička zažalovala nemocnici kvůli zanedbání péče a zároveň smrt označila za důsledek rozsudku.

Polské ženy podle rozhodnutí ústavního soudu z roku 2020 nemohou přerušit těhotenství, ani když má plod závažné a nezvratné vady. Nyní ženy mohou podstoupit interrupci pouze v případě, že je ohrožen jejich život nebo zdraví, nebo pokud těhotenství vzniklo v důsledku znásilnění. Jde o jeden z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropě. Tyto změny vyvolaly velké protesty.

Zákaz potratů v Polsku znamená trestní postih včetně odnětí svobody pro zdravotnický personál, který zákrok provede.

Související

Více souvisejících

Polsko těhotenství

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 5 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Počasí bude příští víkend tropické, pak se ochladí

Příští týden do Česka dorazí tropy a ani příští víkend nebude výjimkou. K jeho konci se ale začne ochlazovat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy