Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin a další významní ruští představitelé by měli být vyšetřováni a stíháni za svou účast na zjevných válečných zločinech, které ruské síly spáchaly během bojů o ukrajinské město Mariupol.
HRW podle serveru CNN zveřejnila novou zprávu, která analyzuje průběh bojů o Mariupol, jejich následky a okupaci města ruskými silami. HRW zdůrazňuje, že Moskva by měla poskytnout obětem a jejich rodinám reparace.
Ruský útok na Mariupol v období mezi únorem a květnem 2022 si podle HRW vyžádal tisíce mrtvých a zraněných civilistů. Zpráva, kterou HRW vypracovala společně s ukrajinskou organizací Truth Hounds a společností SITU Research, uvádí, že stovky tisíc lidí byly několik týdnů odříznuty od základních služeb a město bylo silně poničeno.
Na základě analýzy satelitních snímků, fotografií a videí z hlavních městských hřbitovů HRW odhaduje, že v Mariupolu bylo v období mezi březnem 2022 a únorem 2023 pohřbeno více než 10 000 lidí. Z tohoto počtu bylo podle organizace nejméně 8000 obětí válečných bojů nebo dalších válečných souvislostí. Avšak není známo, kolik z těchto obětí byli civilisté.
HRW upozorňuje, že celkový počet mrtvých může být ještě vyšší. Některé hroby obsahovaly více těl a další pozůstatky mohly být pohřbeny v troskách. Někteří lidé stále hledají své pohřešované příbuzné.
Organizace dále uvádí, že Rusové používali ve velké míře výbušné zbraně s plošným účinkem, včetně ostřelování obydlených oblastí z tanků, těžkého dělostřelectva, vícehlavňových raketometů a leteckých úderů.
Během pokračující okupace ruské úřady budují v Mariupolu nové výškové bytové domy jako součást deklarovaného plánu na obnovu města. Zároveň však HRW varuje, že Rusko likviduje fyzické důkazy na stovkách potenciálních míst zločinů a odstraňuje znaky ukrajinské identity.
Zpráva HRW vychází ze svědectví vysídlených obyvatel Mariupolu, analýz fotografií, videí, dokumentů a satelitních snímků. Organizace dokumentuje 14 útoků, které poškodily nemocnice, divadlo a další obytné budovy. Navíc nebyly nalezeny důkazy o přítomnosti ukrajinské armády v těchto zasažených budovách.
Ida Sawyerová, šéfka oddělení HRW pro krize a konflikty, zdůraznila, že zpustošení Mariupolu ruskými silami představuje jednu z nejhorších kapitol rozsáhlé invaze na Ukrajinu. HRW apeluje na mezinárodní orgány a vlády, aby se zaměřily na vyšetřování vysoce postavených ruských úředníků, kteří jsou spojováni s dohledem na válečné zločiny v Mariupolu.
V březnu roku 2023 na Putina Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač kvůli deportaci ukrajinských dětí. Právníci v oblasti lidských práv také spolupracující s Úřadem generálního prokurátora Ukrajiny připravují spis válečných zločinů k předložení ICC. Obviňují Rusko z úmyslného hladomoru během války proti Ukrajině.
Jejich cílem je zdokumentovat případy, kdy ruští okupanti použili hlad jako válečnou zbraň, a poskytnout ICC důkazy k zahájení prvního stíhání proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Právník z advokátní společnosti Global Rights Compliance (GRC) Yousuf Syed Khan podle serveru Guardian tvrdí, že použití hladu jako válečné zbraně proběhlo ve třech fázích, počínaje počáteční invazí, kdy byla obléhána ukrajinská města a omezeny zásoby potravin.
Jedním ze zdokumentovaných incidentů bylo například zabití 20 civilistů v Černihivu dne 16. března 2022, kdy ruské tříštivé bomby explodovaly před supermarketem v době, kdy Ukrajinci stáli ve frontě na chleba a jídlo.
Vyšetřovatelé se také zaměřují na obléhání Mariupolu. Dodávky potravin do města byly omezeny a koridory humanitární pomoci byly zablokovány nebo bombardovány, což zoufalým, hladovějícím civilistům ztížilo nebo znemožnilo útěk.
Druhá fáze zahrnuje zničení zásob potravin a vody a energetických zdrojů po celé Ukrajině. Ty právník označil za "předměty nezbytné pro přežití civilního obyvatelstva." Podle něj byly útoky na tyto oblasti "úmyslným zločinem", protože došlo k odstranění "předmětů, které civilisté potřebují, jako je energetická infrastruktura během zimy."
Jako příklad uvádí měst Mykolajiv na jihu země, které zůstalo od počátku konfliktu bez pitné vody poté, co ruské síly dobyly čerpací stanici, která ji zásobovala.
Třetí fáze využití hadu coby zbraně jsou ruské pokusy zabránit nebo omezit vývoz ukrajinských potravin. "Viděli Rusko útočit na obilná zařízení na Dunaji a zapojilo se do akcí na Černém moři," řekl Khan s odkazem na zprávy ukrajinských představitelů, že koncem července a začátkem srpna bylo zničeno 270 000 tun potravin.
GRC spolupracuje s ukrajinskými žalobci na sestavení spisu, který by umožnil třetím stranám zasílat informace o údajných válečných zločinech žalobci ICC. O dalším postupu by pak rozhodl státní zástupce v Haagu. Součástí snahy právníků také je identifikovat pachatele a zjistit, zda je možné vyzvat k obžalobě Putina, jako se stalo v březnu, kdy ICC vydal zatykač na prezidenta za dohled nad "nezákonnou deportací" ukrajinských dětí do Ruska z okupovaných území.
"Putin by mohl nést odpovědnost za to, že spáchal tyto činy přímo, společně s ostatními a/nebo prostřednictvím jiných," uvedl právník s tím, že na Putinovi také leží neschopnost vykonávat řádnou kontrolu nad ruskou armádou nebo další obvinění z trestných činů.
Související
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
HRW obvinila Izrael z použití bílého fosforu. Na civilisty s ním neútočíme, brání se armáda
Human Rights Watch , Vladimír Putin , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 39 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera