Tisíce mrtvých, statisíce hladovějících. HRW chce stíhat Putina za zvěrstva v Mariupolu

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin a další významní ruští představitelé by měli být vyšetřováni a stíháni za svou účast na zjevných válečných zločinech, které ruské síly spáchaly během bojů o ukrajinské město Mariupol.

HRW podle serveru CNN zveřejnila novou zprávu, která analyzuje průběh bojů o Mariupol, jejich následky a okupaci města ruskými silami. HRW zdůrazňuje, že Moskva by měla poskytnout obětem a jejich rodinám reparace.

Ruský útok na Mariupol v období mezi únorem a květnem 2022 si podle HRW vyžádal tisíce mrtvých a zraněných civilistů. Zpráva, kterou HRW vypracovala společně s ukrajinskou organizací Truth Hounds a společností SITU Research, uvádí, že stovky tisíc lidí byly několik týdnů odříznuty od základních služeb a město bylo silně poničeno.

Na základě analýzy satelitních snímků, fotografií a videí z hlavních městských hřbitovů HRW odhaduje, že v Mariupolu bylo v období mezi březnem 2022 a únorem 2023 pohřbeno více než 10 000 lidí. Z tohoto počtu bylo podle organizace nejméně 8000 obětí válečných bojů nebo dalších válečných souvislostí. Avšak není známo, kolik z těchto obětí byli civilisté.

HRW upozorňuje, že celkový počet mrtvých může být ještě vyšší. Některé hroby obsahovaly více těl a další pozůstatky mohly být pohřbeny v troskách. Někteří lidé stále hledají své pohřešované příbuzné.

Organizace dále uvádí, že Rusové používali ve velké míře výbušné zbraně s plošným účinkem, včetně ostřelování obydlených oblastí z tanků, těžkého dělostřelectva, vícehlavňových raketometů a leteckých úderů.

Během pokračující okupace ruské úřady budují v Mariupolu nové výškové bytové domy jako součást deklarovaného plánu na obnovu města. Zároveň však HRW varuje, že Rusko likviduje fyzické důkazy na stovkách potenciálních míst zločinů a odstraňuje znaky ukrajinské identity.

Zpráva HRW vychází ze svědectví vysídlených obyvatel Mariupolu, analýz fotografií, videí, dokumentů a satelitních snímků. Organizace dokumentuje 14 útoků, které poškodily nemocnice, divadlo a další obytné budovy. Navíc nebyly nalezeny důkazy o přítomnosti ukrajinské armády v těchto zasažených budovách.

Ida Sawyerová, šéfka oddělení HRW pro krize a konflikty, zdůraznila, že zpustošení Mariupolu ruskými silami představuje jednu z nejhorších kapitol rozsáhlé invaze na Ukrajinu. HRW apeluje na mezinárodní orgány a vlády, aby se zaměřily na vyšetřování vysoce postavených ruských úředníků, kteří jsou spojováni s dohledem na válečné zločiny v Mariupolu.  
 
V březnu roku 2023 na Putina Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač kvůli deportaci ukrajinských dětí. Právníci v oblasti lidských práv také spolupracující s Úřadem generálního prokurátora Ukrajiny připravují spis válečných zločinů k předložení ICC. Obviňují Rusko z úmyslného hladomoru během války proti Ukrajině.

Doporučené články

Jejich cílem je zdokumentovat případy, kdy ruští okupanti použili hlad jako válečnou zbraň, a poskytnout ICC důkazy k zahájení prvního stíhání proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Právník z advokátní společnosti Global Rights Compliance (GRC) Yousuf Syed Khan podle serveru Guardian tvrdí, že použití hladu jako válečné zbraně proběhlo ve třech fázích, počínaje počáteční invazí, kdy byla obléhána ukrajinská města a omezeny zásoby potravin.

Jedním ze zdokumentovaných incidentů bylo například zabití 20 civilistů v Černihivu dne 16. března 2022, kdy ruské tříštivé bomby explodovaly před supermarketem v době, kdy Ukrajinci stáli ve frontě na chleba a jídlo.

Vyšetřovatelé se také zaměřují na obléhání Mariupolu. Dodávky potravin do města byly omezeny a koridory humanitární pomoci byly zablokovány nebo bombardovány, což zoufalým, hladovějícím civilistům ztížilo nebo znemožnilo útěk.

Druhá fáze zahrnuje zničení zásob potravin a vody a energetických zdrojů po celé Ukrajině. Ty právník označil za "předměty nezbytné pro přežití civilního obyvatelstva." Podle něj byly útoky na tyto oblasti "úmyslným zločinem", protože došlo k odstranění "předmětů, které civilisté potřebují, jako je energetická infrastruktura během zimy."

Jako příklad uvádí měst Mykolajiv na jihu země, které zůstalo od počátku konfliktu bez pitné vody poté, co ruské síly dobyly čerpací stanici, která ji zásobovala. 

Třetí fáze využití hadu coby zbraně jsou ruské pokusy zabránit nebo omezit vývoz ukrajinských potravin. "Viděli Rusko útočit na obilná zařízení na Dunaji a zapojilo se do akcí na Černém moři," řekl Khan s odkazem na zprávy ukrajinských představitelů, že koncem července a začátkem srpna bylo zničeno 270 000 tun potravin.

GRC spolupracuje s ukrajinskými žalobci na sestavení spisu, který by umožnil třetím stranám zasílat informace o údajných válečných zločinech žalobci ICC. O dalším postupu by pak rozhodl státní zástupce v Haagu. Součástí snahy právníků také je identifikovat pachatele a zjistit, zda je možné vyzvat k obžalobě Putina, jako se stalo v březnu, kdy ICC vydal zatykač na prezidenta za dohled nad "nezákonnou deportací" ukrajinských dětí do Ruska z okupovaných území. 

"Putin by mohl nést odpovědnost za to, že spáchal tyto činy přímo, společně s ostatními a/nebo prostřednictvím jiných," uvedl právník s tím, že na Putinovi také leží neschopnost vykonávat řádnou kontrolu nad ruskou armádou nebo další obvinění z trestných činů.

Související

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

Více souvisejících

Human Rights Watch Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy