Trump chce, aby Evropa nakupovala více amerických zemědělských produktů. Nemůže

Donald Trump se opět zaměřuje na obchodní nerovnováhu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, která podle jeho slov nespravedlivě zvýhodňuje Brusel. S odvoláním na evropský obchodní přebytek ve výši 198 miliard eur pohrozil novými tarify a požaduje, aby EU zvýšila nákupy amerických aut, fosilních paliv, zbraní, farmaceutických produktů – a také potravin.

„Oni neberou naše zemědělské produkty, neberou téměř nic, zatímco my od nich bereme všechno… obrovské množství potravin a zemědělských produktů,“ rozčiloval se Trump v nedávném rozhovoru na Floridě, uvedl server Politico.

Evropa by mohla teoreticky vyhovět jeho požadavkům na nákup automobilů, ropy či farmaceutik, i když by to znamenalo značné dopady na místní průmysl. U potravin to však není možné. Překážky nejsou jen tržní, ale i zdravotní a politické. Evropská unie má přísné normy pro bezpečnost potravin a nový eurokomisař pro zemědělství Christophe Hansen i jeho kolega pro otázky životního prostředí Olivér Várhelyi se chystají regulace dovozu ještě zpřísnit.

Trump tak možná bude muset přijmout tvrdou realitu – ani jeho „Umění dohody“ nepřekoná evropské „Umění jídla“.

Trumpovo tvrzení, že obchodní nerovnováha v zemědělských produktech je způsobena cla, neodpovídá realitě. Cla na většinu produktů jsou nízká: nulová na lihoviny, jen pár procent na víno a obiloviny, a mezi 5–10 % na ovoce, zeleninu, uzeniny či konzervované potraviny. Výjimkou jsou mléčné výrobky a vepřové maso, kde jsou evropská cla vyšší, ale zároveň jde o oblasti, kde USA nejsou výrazným hráčem, zatímco EU dominuje.

Důvodem je rozdílný přístup k produkci potravin. Americké farmy jsou desetkrát větší než ty evropské a zaměřují se na masovou produkci základních surovin – masa, sýra či obilí. Evropské zemědělství je naopak rozdrobené a zaměřuje se na tradiční, regionální produkty.

Evropa má pětkrát více chráněných geografických označení než USA, což jejím farmářům umožňuje prodávat obyčejné plodiny jako prémiové zboží. Výsledkem je, že Evropané mají k americkým potravinám často nedůvěru – považují je za příliš tučné, sladké, slané nebo průmyslově zpracované.

„EU vyváží převážně luxusní produkty – víno, lihoviny, uzeniny, olivový olej, sýry. USA vyváží nízkohodnotné suroviny – sóju, kukuřici, mandle… nižší cenová hodnota je prostě realitou,“ vysvětluje John Clarke, bývalý hlavní vyjednávač EU pro zemědělský obchod.

Během Trumpova prvního prezidentského období se podařilo uzavřít dohodu o dovozu americké sóji, protože Evropa ji potřebovala jako krmivo pro hospodářská zvířata. Tentokrát však podobná dohoda nevznikne – brazilská úroda sóji je rekordní a Ukrajina investuje do pěstování olejnin, zatímco EU podporuje domácí produkci bílkovinných plodin a spotřeba masa v Evropě klesá.

Další překážkou jsou přísné evropské normy pro bezpečnost potravin. Zatímco v jiných oblastech Evropa americké produkty běžně kupuje – software, filmy či zbraně – v případě jídla panuje jiný přístup. Evropané odmítají hormonálně ošetřené hovězí, chlorovaná kuřata a geneticky modifikovanou kukuřici.

Zatímco USA vycházejí z principu „dokud není něco prokázáno jako škodlivé, je to povolené“, EU uplatňuje tzv. preventivní princip – tedy že každý výrobek musí být před uvedením na trh prokazatelně bezpečný.

To vedlo k celé řadě obchodních sporů. Americký vývoz hovězího do EU je omezen na 35 000 tun ročně, protože unijní regulace zakazují maso s růstovými hormony. Americké kuřecí maso je téměř úplně zakázané kvůli používání antimikrobiálních oplachů, které EU nepovažuje za bezpečné. Geneticky modifikované plodiny podléhají přísným schvalovacím procesům a povinnému značení, což odrazuje evropské spotřebitele.

Další konfliktní oblastí jsou pesticidy. EU zakázala více než 70 látek, které jsou v USA běžně používané – například insekticid chlorpyrifos spojený s neurologickými poruchami u dětí nebo herbicid paraquat, který zvyšuje riziko Parkinsonovy choroby. Výsledkem jsou přísné limity na rezidua pesticidů, což nutí americké farmáře vytvářet speciální exportní řetězce vyhovující evropským normám.

Evropská komise nyní plánuje další zpřísnění pravidel pro dovoz potravin, což by mohlo americký agrobyznys zasáhnout ještě tvrději.

Trump se možná domnívá, že evropská politika se dá změnit tlakem, ale nebere v potaz sílu místních zemědělců. Právě ti se loni vydali do ulic, aby protestovali proti levným dovozům z Ukrajiny a Jižní Ameriky, které podle nich nedodržují unijní standardy.

Polsko, Maďarsko a Slovensko stále odmítají zrušit své nelegální blokády ukrajinského obilí a Evropská komise s tím nic nenadělá. Místo toho se Brusel snaží zavést tzv. „zrcadlové klauzule“, které by požadovaly, aby dovozové produkty splňovaly stejná pravidla jako evropské.

Pokud by Trump prosadil zvýšení amerického dovozu, mohl by vyvolat další vlnu protestů. To by mohlo být rozhodující zejména před blížícími se prezidentskými volbami v Polsku a Rumunsku i před parlamentními volbami ve Francii, Itálii a Španělsku, kde mají zemědělci silné politické postavení.

Zdá se tedy, že Trumpova snaha o zemědělskou obchodní rovnováhu nemá reálné řešení – pokud se nerozhodne masivně posílit přítomnost americké armády v Evropě, což by znamenalo tisíce vojáků konzumujících americké burákové máslo a další potraviny. 

Související

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.
Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

Více souvisejících

Donald Trump zemědělství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 2 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 4 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 4 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled

Velikonoční počasí nakonec může být lepší, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy