Trump chce mít v roli prezidenta neomezenou moc. Ve druhém funkčním období ho už zastaví jen máloco

Donald Trump, který si během svého prvního funkčního období zvykl na rozsáhlé pravomoci, věří, že prezident by měl mít téměř absolutní moc. To by podle CNN znamenalo, že ve svém druhém období by byl podstatně méně omezován politickými či právními kontrolami. 

V jeho případě již teoretická hrozba autokratických tendencí přechází do reálné možnosti, což se ukázalo po jeho vítězství ve volbách. Trump získává kontrolu nad mocnými složkami státní moci a jeho vize o prezidentské funkci směřuje k maximálnímu soustředění moci v rukou hlavy státu.

Trumpovo rozhodnutí vnímat jakoukoli opozici, ať už uvnitř vlastní strany nebo mimo ni, jako něco, co je třeba zlikvidovat, může mít pro Spojené státy fatální důsledky. Na politické scéně USA se dlouho neobjevil prezident, který by svou moc považoval za téměř neomezenou.

Během svého prvního funkčního období Trump vytvořil rozhodující precedensy, které nyní, v případě jeho návratu do Bílého domu, mohou znamenat výraznou změnu v rovnováze moci. Jeho osobní ambice, vycházející z přesvědčení, že prezident by měl mít absolutní moc, se ukazují jako zásadní pro jeho politickou vizi.

Zásadní podporu mu poskytla většina Republikánské strany, která pod jeho vedením eliminovala jakoukoli opozici. Tento vývoj již přetváří politickou dynamiku ve Washingtonu. Trump, který nyní usiluje o opětovný zisk silné prezidentské pozice, se může opřít o řadu výhod, které si vytvořil během svého prvního funkčního období.

K tomu patří i rozhodnutí Nejvyššího soudu, jež prezidentům poskytuje imunitu proti žalobám za oficiální kroky. Toto rozhodnutí může Trumpovi umožnit posunout hranice toho, co může prezident v USA vykonávat, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro americký systém správy věcí veřejných.

Trump se také může opřít o rozsáhlou politickou podporu v Republikánské straně, která v minulosti mnohokrát umožnila jeho kontroverzní kroky. Bez ohledu na jakékoli právní výzvy či možné procesy proti němu Trump zřejmě nebude bránit zásadní změně rovnováhy sil v USA.

Pokud se dostane zpět do Bílého domu, nebude se obávat zásahů právního systému, jelikož se ukázalo, že politická strana, která ho podporuje, je ochotná jít proti ústavním pravidlům ve prospěch svého vlastníka moci.

V některých ohledech se Trumpovo pojetí prezidentské funkce příliš neliší od autoritářských tendencí, které jsme viděli u jiných světových vůdců. Mnozí pozorovatelé poukazují na jeho obdiv k autokratům, jako jsou ruský prezident Vladimir Putin nebo čínský vůdce Si Ťin-pching.

Trump má tendenci oslavovat silnou ruku, která řídí stát, a to i na příkladech z východní Evropy. V jeho pohledu na moc se objevují rysy autoritářského vládnutí, které by mohly mít vážné následky pro demokracii v USA, pokud bude moci své vize realizovat.

Pokud Trump skutečně získá kontrolu nad Bílým domem v nadcházejících letech, bude muset čelit nejen politickým výzvám v rámci vlastní strany, ale i právním a ústavním překážkám. Jeho minulost, včetně dvou impeachmentů, ukazuje, že se nebude omezovat žádnými pravidly, pokud jde o jeho politické cíle.

To, že získal silný politický mandát, mu dává silnou pozici k prosazování svých ideálů. Nicméně historická zkušenost ukazuje, že koncentrace moci do rukou jednoho jednotlivce, jaký je Trump, může mít pro demokracii fatální důsledky.

Související

Joe Biden

Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa

Prezident Joe Biden v rámci svého projevu v institutu Brookings upozornil na hrozby plynoucí z implementace tzv. Projektu 2025, který připravují konzervativní skupiny jako plán na radikální přestavbu americké vlády. Biden doufá, že příští prezident tento plán nepodpoří.
Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem

Princ William v sobotu reprezentoval Velkou Británii na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, kde se setkal se světovými státníky. Jedním z nich byl zvolený americký prezident Donald Trump. Oba muži během schůzky řešili speciální vztah mezi svými zeměmi. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Donald Trump

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy