
Donald Trump, který si během svého prvního funkčního období zvykl na rozsáhlé pravomoci, věří, že prezident by měl mít téměř absolutní moc. To by podle CNN znamenalo, že ve svém druhém období by byl podstatně méně omezován politickými či právními kontrolami.
V jeho případě již teoretická hrozba autokratických tendencí přechází do reálné možnosti, což se ukázalo po jeho vítězství ve volbách. Trump získává kontrolu nad mocnými složkami státní moci a jeho vize o prezidentské funkci směřuje k maximálnímu soustředění moci v rukou hlavy státu.
Trumpovo rozhodnutí vnímat jakoukoli opozici, ať už uvnitř vlastní strany nebo mimo ni, jako něco, co je třeba zlikvidovat, může mít pro Spojené státy fatální důsledky. Na politické scéně USA se dlouho neobjevil prezident, který by svou moc považoval za téměř neomezenou.
Během svého prvního funkčního období Trump vytvořil rozhodující precedensy, které nyní, v případě jeho návratu do Bílého domu, mohou znamenat výraznou změnu v rovnováze moci. Jeho osobní ambice, vycházející z přesvědčení, že prezident by měl mít absolutní moc, se ukazují jako zásadní pro jeho politickou vizi.
Zásadní podporu mu poskytla většina Republikánské strany, která pod jeho vedením eliminovala jakoukoli opozici. Tento vývoj již přetváří politickou dynamiku ve Washingtonu. Trump, který nyní usiluje o opětovný zisk silné prezidentské pozice, se může opřít o řadu výhod, které si vytvořil během svého prvního funkčního období.
K tomu patří i rozhodnutí Nejvyššího soudu, jež prezidentům poskytuje imunitu proti žalobám za oficiální kroky. Toto rozhodnutí může Trumpovi umožnit posunout hranice toho, co může prezident v USA vykonávat, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro americký systém správy věcí veřejných.
Trump se také může opřít o rozsáhlou politickou podporu v Republikánské straně, která v minulosti mnohokrát umožnila jeho kontroverzní kroky. Bez ohledu na jakékoli právní výzvy či možné procesy proti němu Trump zřejmě nebude bránit zásadní změně rovnováhy sil v USA.
Pokud se dostane zpět do Bílého domu, nebude se obávat zásahů právního systému, jelikož se ukázalo, že politická strana, která ho podporuje, je ochotná jít proti ústavním pravidlům ve prospěch svého vlastníka moci.
V některých ohledech se Trumpovo pojetí prezidentské funkce příliš neliší od autoritářských tendencí, které jsme viděli u jiných světových vůdců. Mnozí pozorovatelé poukazují na jeho obdiv k autokratům, jako jsou ruský prezident Vladimir Putin nebo čínský vůdce Si Ťin-pching.
Trump má tendenci oslavovat silnou ruku, která řídí stát, a to i na příkladech z východní Evropy. V jeho pohledu na moc se objevují rysy autoritářského vládnutí, které by mohly mít vážné následky pro demokracii v USA, pokud bude moci své vize realizovat.
Pokud Trump skutečně získá kontrolu nad Bílým domem v nadcházejících letech, bude muset čelit nejen politickým výzvám v rámci vlastní strany, ale i právním a ústavním překážkám. Jeho minulost, včetně dvou impeachmentů, ukazuje, že se nebude omezovat žádnými pravidly, pokud jde o jeho politické cíle.
To, že získal silný politický mandát, mu dává silnou pozici k prosazování svých ideálů. Nicméně historická zkušenost ukazuje, že koncentrace moci do rukou jednoho jednotlivce, jaký je Trump, může mít pro demokracii fatální důsledky.
Související

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
USA (Spojené státy americké) , prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 27 minutami

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 1 hodinou

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 2 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 3 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera
Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
Počet potvrzených obětí pátečního zemětřesení v Asii stoupl v obou zasažených zemích. V Myanmaru zemřelo nejméně 1600 lidí a dalších 3400 osob utrpělo zranění. Thajsko hlásí 17 mrtvých. Stovky lidí se navíc stále pohřešují. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková