Trump má dalšího vyzyvatele. Na prezidenta bude kandidovat Hutchinson

Bývalý republikánský guvernér státu Arkansas Asa Hutchinson dnes oznámil kandidaturu na amerického prezidenta. Informovaly o tom agentura Reuters a AP. Jeho potvrzenými protivníky v republikánských primárkách jsou zatím exprezident Donald Trump, bývalá velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová a podnikatel Vivek Ramaswamy.

"Budu kandidovat. A důvodem je to, že při své šestiměsíční cestě po Spojených státech jsem slyšel lidi mluvit o vedení naší země. A jsem přesvědčený, že lidé chtějí lídry, kteří promlouvají k těm nejlepším kvalitám naší země, ne jen k našim nejhorším instinktům," řekl 72letý Hutchinson podle serveru Politico. "Věřím, že já můžu být pro americké občany takovým lídrem," dodal.

Kandidaturu bývalého prezidenta Trumpa - nyní trestně stíhaného - označil Hutchinson za "nejhorší scénář" pro Republikánskou stranu, který prospěje jen současnému demokratickému prezidentu Joeovi Bidenovi. Podle listu The Washington Post bývalý guvernér Arkansasu svou kritiku exprezidenta Trumpa v posledních letech zintenzivnil. Podle webu Politico Hutchinson uvedl, že by Trump podle něj měl odstoupit z prezidentského klání kvůli obvinění v souvislosti s penězi pro pornoherečku Stormy Daniels před volbami v roce 2016.

Jako arkansaský guvernér o sobě dal Hutchison vědět svým prvotním odporem vůči vládním opatřením při pandemii covidu-19 a následnou změnou postoje, když se pandemická situace zhoršila. Guvernér později nabádal státní zákonodárce, aby umožnili školám zavést povinné zakrývání dýchacích cest před návratem žáků do tříd, připomněla americká média.

Hutchinson je vystudovaný právník. Když mu bylo 31 letech, jmenoval ho tehdejší prezident Ronald Reagan v roce 1982 okresním státním zástupcem pro soudní okres Západní Arkansas. Hutchinson byl tehdy nejmladším okresním státním zástupcem ve Spojených státech. Právu se aktivně věnoval více než 20 let. Do první vládní funkce nastoupil na ministerstvu vnitřní bezpečnosti (DHS), které vzniklo v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001.

Prominentním republikánem se však stal už dříve: v roce 1990 vedl celostátní republikánský výbor v Arkansasu a kongresmanem se poprvé stal v roce 1997. Do funkce byl pak zvolen ještě dvakrát a Sněmovnu reprezentantů opustil až v roce 2001. Ve funkci guvernéra Arkansasu skončil letos v lednu po osmi letech.

Například server People.com Hutchinsona zmiňoval na konci března jako jednoho z "pravděpodobných" kandidátů, průzkumy veřejného mínění však zatím jeho jméno při zjišťování volebních preferencí nezohledňují. Analytický web FiveThirtyEight jako dva nejsilnější republikánské kandidáty nyní uvádí Trumpa a floridského guvernéra Rona DeSantise. DeSantis zatím kandidaturu neoznámil, což podle médií může být součástí jeho předvolební strategie.

Demokratická strana má zatím jedinou potvrzenou kandidátku, kterou je 70letá spisovatelka a politická aktivistka Marianne Williamsonová. Nyní osmdesátiletý současný prezident Biden ještě neoznámil, zda se o úřad bude ucházet znovu, ačkoli lidé z jeho okolí v několika případech naznačili, že to plánuje.

Uchazeči o prezidentské křeslo v Bílém domě musejí nejdříve zvítězit ve vnitrostranických primárních volbách, v nichž se utkají s kandidáty své vlastní strany. Američané si pak budou v listopadu 2024 vybírat mezi vítězným kandidátem Republikánské a Demokratické strany, případně dalšími kandidáty menších stran.

Asa Hutchinson Volby USA Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy