Elon Musk, známý technologický magnát a zakladatel společností jako SpaceX a Tesla, sehrává stále významnější roli ve světové politice a mezinárodních vztazích. Jeho aktivity a vliv přesahují hranice podnikání a zasahují do bezpečnostních otázek a diplomatických iniciativ.
Podle CNN vyšlo najevo, že Musk byl zapojen do telefonického hovoru mezi nově zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tento hovor proběhl den po amerických prezidentských volbách, což z něj činí citlivou a vysoce sledovanou záležitost, zvláště ve světle konfliktu na Ukrajině a rostoucích obav o budoucnost americko-ukrajinské spolupráce.
Podle zdroje, který hovořil s CNN pod podmínkou anonymity, se Musk tohoto hovoru zúčastnil kvůli citlivým otázkám týkajícím se Ukrajiny a politického směru nové Trumpovy administrativy.
Anonymní zdroj uvedl, že tento hovor zprostředkoval diskusi o budoucnosti vzájemné spolupráce, což má zásadní význam pro světovou bezpečnost a stabilitu. Zelensky krátce po hovoru oznámil na platformě X, že Trumpovi pogratuloval k jeho historickému vítězství a potvrdil zájem o pokračování úzkého dialogu mezi Spojenými státy a Ukrajinou.
Trumpovo vítězství přišlo v kritickém okamžiku pro Ukrajinu, která stále čelí ruským vojenským postupům, zejména v oblasti Donbasu, kterou chce ruský prezident Vladimir Putin ovládnout. Trump již během své volební kampaně vyjadřoval skepsi ohledně dlouhodobého závazku USA vůči Ukrajině, přičemž několikrát naznačil, že by USA mohly vyvinout tlak na Ukrajinu k uzavření příměří s Ruskem, což by mohlo být vnímáno jako kompromisní a pro Ukrajinu nevýhodné řešení.
Musk, který finančně podporoval Trumpovu kampaň prostřednictvím svého super PAC ve výši více než 118 milionů dolarů, se již dříve prezentoval jako zastánce omezení výdajů federální vlády. Jeho účast na hovoru mezi Trumpem a Zelenským vyvolala spekulace o tom, jakou roli by mohl sehrávat v nadcházející Trumpově administrativě a zda jeho vliv bude směřovat k širším reformám uvnitř federálního aparátu.
Muskův technologický projekt Starlink sehrál v ukrajinském konfliktu zásadní roli, protože jeho satelitní internetové služby poskytly ukrajinské armádě důležitou výhodu. Díky Starlinku mohou ukrajinské jednotky sdílet reálné záběry z dronů a komunikovat i v oblastech, kde bojové operace zničily běžné mobilní spojení. Tímto způsobem Starlink významně posílil vojenské schopnosti Ukrajiny.
Muskovo angažmá vzbuzuje obavy i v oblasti národní bezpečnosti. Někteří představitelé Spojených států vyjádřili v uplynulém roce obavy ohledně Muskova kontaktu s vůdci cizích mocností, zejména s představiteli Ruska. Kvůli jeho občanství je však americká zpravodajská komunita opatrná při případném prošetřování jeho interakcí s cizími státy, což ztěžuje vyhodnocení rizik.
V září informoval Wall Street Journal o tom, že Musk byl údajně v pravidelném kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem od konce roku 2022. Podle těchto zpráv měli oba diskutovat jak osobní, tak obchodní témata i geopolitická napětí, což vyvolalo vlnu obav ohledně bezpečnosti. Společnost SpaceX má úzké vazby na NASA a americkou armádu, což Muskovi potenciálně umožňuje přístup k citlivým vládním informacím.
Musk se k těmto tvrzením veřejně nevyjádřil a ruský Kreml prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova prohlásil, že oba státníci měli pouze jeden telefonický rozhovor, ve kterém se zaměřili na kosmický výzkum a budoucí technologický rozvoj. I přes tyto ujištění zůstávají otázky o Muskovi a jeho možných zahraničně-politických vazbách nadále živé.
Elon Musk se tak ocitl ve zvláštní pozici, kdy jeho působení ve sféře technologií a politiky přitahuje pozornost nejen médií, ale i bezpečnostních složek. Jakým směrem se bude ubírat jeho vliv, ať už na poli byznysu nebo mezinárodních vztahů, je otázkou, která zůstává předmětem spekulací v souvislosti s novou Trumpovou administrativou.
Související
Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje
Trumpův slib deportovat 11 milionů lidí naráží na realitu. Nepomůžeme mu, vzkazují města
Donald Trump , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Elon Musk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Bidenova administrativa povolila nasazení amerických vojenských dodavatelů na Ukrajině
před 2 hodinami
Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou
před 3 hodinami
Trump si den po výhře ve volbách telefonoval se Zelenským. Připojil se k nim Musk
před 4 hodinami
Fico a Orbán vyzvali EU k přehodnocení strategie vůči Ukrajině. Byli jediní
před 5 hodinami
Výbuchy balíků v kurýrních skladech: Polsko zjistilo, která země za nimi stojí
před 6 hodinami
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
před 6 hodinami
Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje
před 6 hodinami
Průzkumy Harrisovou favorizovaly, tak proč vyhrál Trump? Důvodů může být několik
před 7 hodinami
Trumpův slib deportovat 11 milionů lidí naráží na realitu. Nepomůžeme mu, vzkazují města
před 7 hodinami
Šachová partie o třech hráčích začala. Trump, Zelenskyj a Putin odstartovali geopolitické hry
před 7 hodinami
Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen
před 8 hodinami
Ukrajinská armáda v Rusku bojuje se Severokorejci. Svět mezi tím řeší Trumpův slib
před 8 hodinami
Proti komu Izrael vlastně bojuje? Většinu civilních obětí v Gaze tvoří ženy a děti
před 9 hodinami
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
před 9 hodinami
Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit
před 10 hodinami
Kreml zchladil Trumpa. Válku za 24 hodin neukončí ani náhodou
před 10 hodinami
Kdyby se Evropa chovala jako Polsko, tak Trump nemá nejmenší problém, míní Visingr pro EZ
před 11 hodinami
Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní
před 11 hodinami
Američané odpověděli na otázku, c by měl Trumo řešit ze všeho nejdříve
před 12 hodinami
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Zdroj: Tereza Marešová