Trumpův slib deportovat 11 milionů lidí naráží na realitu. Nepomůžeme mu, vzkazují města

Donald Trump, který v roce 2024 vyhrál prezidentské volby, opět zdůraznil svůj slib masové deportace nelegálních migrantů. Tento plán, jak řekl, nebude závislý na ceně, protože podle něj nemají Spojené státy jinou možnost, než tento problém vyřešit. Trump uvedl, že jeho prioritou po nástupu do funkce v lednu bude posílení hranic a zajištění jejich bezpečnosti.

Jedním z největších právních problémů, které by mohly podle BBC nastat, je obrovská byrokracie spojená s deportací 11 milionů lidí, kteří jsou v USA bez povolení k pobytu. Deportace by znamenaly masivní nárůst soudních případů, neboť migranti mají právo na soudní projednání jejich případu, než budou vyhoštěni.

Tento proces by rovněž vyvolal obrovský tlak na imigrační soudy, které už nyní čelí velkým zpožděním. Kromě toho by Trumpova vláda čelila odporu některých měst a krajů, které přijaly zákony omezující spolupráci s imigračními úřady.

K tomu, aby bylo možné provádět masové deportace, by bylo třeba silné spolupráce mezi místními orgány a federálními imigračními agenturami, což je komplikováno nejednotností právních předpisů v jednotlivých státech. Navíc mnoho velkých měst, jako například v některých floridských okresech, již deklarovalo, že nebudou pomáhat Trumpovi s realizací jeho plánu.

Pokud by byla deportace prováděna masově, bude čelit i velkým logistickým problémům. Už dnes jsou deportace zaměřeny hlavně na migranty, kteří byli zadrženi na hranicích, a deportace z vnitrozemí USA, kde není přítomnost hlídek strážících hranici, jsou spíše výjimečné a zaměřují se na migranty s trestní minulostí. K tomu je potřeba zásadní nárůst kapacit na detenci a transport migrantů, což by si vyžádalo obrovské náklady.

Trump se rovněž vyjádřil, že by v případě potřeby nasadil Národní gardu nebo armádu k podpoře deportací, což by znamenalo zásadní změnu ve způsobu, jakým USA historicky řeší imigrační politiku. Kromě toho by plánované náklady na deportace, které se odhadují v miliardách dolarů, měly být podpořeny přísnějšími kontrolami na hranicích a přísnějšími zákony vůči zaměstnavatelům najímajícím nelegální pracovníky.

V politickém a veřejném mínění by mohly nastat velké problémy. Mnozí experti varují, že Trumpův plán může vyvolat vlnu negativní reakce veřejnosti, a to kvůli rozdělení rodin a obrazům z televize, které by ukazovaly pláč a rozdělené rodiny. Historicky bylo masových deportací v USA dosaženo pouze v minulosti během operace Wetback v roce 1954, která se však setkala s velkým veřejným odporem.

Pokud by se Trumpův plán prosadil, bylo by nutné řešit i náklady na zvýšení kapacit pro deportace a dopravu. Pokud by byl plán realizován, znamenalo by to rozsáhlé změny v imigrační politice USA, které by měly dalekosáhlé dopady jak na migraci, tak na americkou společnost.

Přestože Trump v minulosti tvrdil, že masová deportace by měla probíhat bez ohledu na náklady, reálné provedení tohoto plánu je otázkou, zda Spojené státy skutečně mají prostředky a politickou podporu na jeho uskutečnění. 

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) uprchlíci Donald Trump

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy