Trumpův slib deportovat 11 milionů lidí naráží na realitu. Nepomůžeme mu, vzkazují města

Donald Trump, který v roce 2024 vyhrál prezidentské volby, opět zdůraznil svůj slib masové deportace nelegálních migrantů. Tento plán, jak řekl, nebude závislý na ceně, protože podle něj nemají Spojené státy jinou možnost, než tento problém vyřešit. Trump uvedl, že jeho prioritou po nástupu do funkce v lednu bude posílení hranic a zajištění jejich bezpečnosti.

Jedním z největších právních problémů, které by mohly podle BBC nastat, je obrovská byrokracie spojená s deportací 11 milionů lidí, kteří jsou v USA bez povolení k pobytu. Deportace by znamenaly masivní nárůst soudních případů, neboť migranti mají právo na soudní projednání jejich případu, než budou vyhoštěni.

Tento proces by rovněž vyvolal obrovský tlak na imigrační soudy, které už nyní čelí velkým zpožděním. Kromě toho by Trumpova vláda čelila odporu některých měst a krajů, které přijaly zákony omezující spolupráci s imigračními úřady.

K tomu, aby bylo možné provádět masové deportace, by bylo třeba silné spolupráce mezi místními orgány a federálními imigračními agenturami, což je komplikováno nejednotností právních předpisů v jednotlivých státech. Navíc mnoho velkých měst, jako například v některých floridských okresech, již deklarovalo, že nebudou pomáhat Trumpovi s realizací jeho plánu.

Pokud by byla deportace prováděna masově, bude čelit i velkým logistickým problémům. Už dnes jsou deportace zaměřeny hlavně na migranty, kteří byli zadrženi na hranicích, a deportace z vnitrozemí USA, kde není přítomnost hlídek strážících hranici, jsou spíše výjimečné a zaměřují se na migranty s trestní minulostí. K tomu je potřeba zásadní nárůst kapacit na detenci a transport migrantů, což by si vyžádalo obrovské náklady.

Trump se rovněž vyjádřil, že by v případě potřeby nasadil Národní gardu nebo armádu k podpoře deportací, což by znamenalo zásadní změnu ve způsobu, jakým USA historicky řeší imigrační politiku. Kromě toho by plánované náklady na deportace, které se odhadují v miliardách dolarů, měly být podpořeny přísnějšími kontrolami na hranicích a přísnějšími zákony vůči zaměstnavatelům najímajícím nelegální pracovníky.

V politickém a veřejném mínění by mohly nastat velké problémy. Mnozí experti varují, že Trumpův plán může vyvolat vlnu negativní reakce veřejnosti, a to kvůli rozdělení rodin a obrazům z televize, které by ukazovaly pláč a rozdělené rodiny. Historicky bylo masových deportací v USA dosaženo pouze v minulosti během operace Wetback v roce 1954, která se však setkala s velkým veřejným odporem.

Pokud by se Trumpův plán prosadil, bylo by nutné řešit i náklady na zvýšení kapacit pro deportace a dopravu. Pokud by byl plán realizován, znamenalo by to rozsáhlé změny v imigrační politice USA, které by měly dalekosáhlé dopady jak na migraci, tak na americkou společnost.

Přestože Trump v minulosti tvrdil, že masová deportace by měla probíhat bez ohledu na náklady, reálné provedení tohoto plánu je otázkou, zda Spojené státy skutečně mají prostředky a politickou podporu na jeho uskutečnění. 

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) uprchlíci Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy