
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.
Na otázku ohledně stíhaček F-16 Reznikov v rozhovoru pro NHK odpověděl, že dodávky F-16 letos v létě situaci nezmění. Podle něj bude výcvik ukrajinských pilotů nějakou dobu trvat a Ukrajina se také bude muset dohodnout se svými partnery na poskytnutí inženýrů a technického personálu, kteří se mohou zabývat údržbou a opravami těchto letadel.
Před několika dny přitom resort uvedl, že "4 letky F-16 (48 letadel, pozn. red.) jsou přesně to, co potřebujeme, abychom osvobodili naši zemi od agresora." O moderní stíhačky přitom Ukrajina žádá už řadu měsíců. Umožnily by jí mířit na ruské letouny a armáda by k tomu nemusela využívat drahé rakety systémů Patriot. Podle CNN byl navíc zatím zaznamenán jen asi jediný případ, kdy Patriot dokázal sestřelit ruskou stíhačku. Primárně je určen k ničení raket.
Povolení dodávek ze strany USA znamená, že spojenci, kteří se dříve odvolávali na Bidenovi administrativu, by mohli nyní začít Ukrajině F-16 dodávat. Například britský ministr obrany Ben Wallace v Berlíně po setkání se svým německým protějškem Borisem Pistoriusem řekl, že jakékoliv rozhodnutí o dodávkách stíhaček F-16 Ukrajině bude záviset na Spojených státech.
Ačkoli Británie a Nizozemsko oznámily na summitu Rady Evropy na Islandu svůj záměr vybudovat mezinárodní koalici, která by pomohla Ukrajině získat stíhačky F-16, "je na Bílém domě... aby rozhodl, zda stíhačky F-16 mohou být na Ukrajinu dodány," řekl Pistorius.
Wallace na tiskové konferenci poukázal na to, že Spojené království nemá žádné stíhačky F-16 a zdůraznil, že nemá v plánu poslat do Kyjeva žádnou ze svých stíhaček Typhoon. "To, čím můžeme přispět, je výcvik a podpora, a opakuji, s omezeními, protože nemáme piloty F-16," řekl.
Dodal, že Londýn by stále mohl dovolit jiným zemím, aby dodávaly Ukrajině stíhačky nebo jiné vojenské vybavení. "Pokud se na nás nějaká země obrátí a řekne, že chceme Ukrajině dát tanky, s tímto procesem pomůžeme," řekl.
Pistorius řekl, že Německo nemůže "hrát aktivní roli" v možné mezinárodní koalici, protože postrádá "výcvikové kapacity, související schopnosti nebo letadla". Zdrženlivost v této otázce vyjádřil i německý kancléř Olaf Scholz. Řekl, že Berlín nemá v plánu přispívat na dodávku stíhaček F-16 na Ukrajinu.
Naopak polský prezident Andrzej Duda na summitu Rady Evropy v islandském hlavním městě Reykjavík deklaroval ochotu své země podílet se na výcviku ukrajinských pilotů na zmíněných strojích. Upozornil na to server Ukrinform.
Protiofenzíva se očekává každý dnem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před několika dny uvedl v rozhovoru pro Wall Street Journal, že země je připravena na dlouho očekávanou protiofenzívu. Prognózu úspěchu ale zmírnil varováním: Může nějakou dobu trvat a bude stát vysokou cenu.
Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ale o něco dříve uvedl, že protiofenzíva u vlastně začala a trvá již několik dní. V rozhovoru pro italský televizní kanál Rai řekl, že jde o intenzivní válku podél 1 500 kilometrů dlouhé hranice.
"Protiofenzíva trvá již několik dní, je to intenzivní válka podél 1 500 kilometrů hranice, ale akce začala," řekl Podoljak italské televizi. "Nechceme udeřit na ruské území, použijeme zbraně, které jste nám poskytli, k útokům na ruské pozice na územích okupovaných Moskvou, včetně Donbasu a Krymu," uvedl dále poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.
Zelenskyj už dříve avizoval, že „první důležité kroky“ vysoce očekávané vojenské protiofenzívy proti ruským silám budou podniknuty brzy, napsal server CNN. "Připravujeme se velmi vážně a určitě dojde k velmi vážným krokům," řekl Zelenskyj.
Vím, že jsme motivováni všichni, a nejen ti, kteří tento plán znají, ale i naši lidé... nemohu vám říci (kdy). Ale určitě to uvidíte a Rusko to určitě pocítí," řekl. "Věříme ve vítězství a věříme, že první důležité kroky budou učiněny brzy," dodal.
Vysoký představitel americké armády a vysoký západní představitel informovali, že ukrajinské síly zahájily „formování“ operací před očekávanou protiofenzívou. Toto formování zahrnuje útoky na cíle, jako jsou skladovací prostory zbraní, velitelská centra a obrněné a dělostřelecké systémy, které mají připravit bojiště pro postupující síly.
Na ukrajinský protiútok se připravují i Rusové. V očekávání protiofenzivy vybudovaly ruské síly na okupovaných územích na Ukrajině a v ruských příhraničních oblastech zhruba 1500 kilometrů opevnění, uvedl portál Meduza. Obranné linie vznikly na okupovaném poloostrově Krym, stejně jako na jihu Ukrajiny a na východě země. Z ruské strany hranice se pak táhnou kolem severovýchodní části Ukrajiny a sahají až k běloruské hranici.
Obranné konstrukce Rusové zbudovali i na mnoha dalších místech okupovaných území. Nové opevnění vzniklo během jara na levém břehu řeky Dněpr, kam se ruské síly stáhly po ztrátě Chersonu v listopadu loňského roku. Další opevnění Rusové vystavěli v Záporožské oblasti v okolí měst Melitopol a Tokmak, na něž se podle očekávání pravděpodobně zaměří ukrajinská protiofenziva. Rusové také dostavěli obranné konstrukce v Luhanské oblasti.
Související

USA posílají na Ukrajinu více než 1 milion nábojů zabavené íránské munice

Útok na Rusy: Ukrajinské speciální jednotky se vylodily na Krymu, došlo k bitvě se ztrátami
Aktuálně se děje
včera

Havárie čínské jaderné ponorky: Chytila se do pasti připravené pro USA, 55 lidí zemřelo
včera

Nová Škoda Kodiaq odhalena: Oblíbené SUV se představuje druhou generací s cenou pod milion?
včera

USA posílají na Ukrajinu více než 1 milion nábojů zabavené íránské munice
Aktualizováno včera

Útok na Rusy: Ukrajinské speciální jednotky se vylodily na Krymu, došlo k bitvě se ztrátami
včera

Netanjahu v pondělí přijede do Česka, dorazí i s vládní delegací na konzultace
včera

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině
včera

Fiala se nesetká s Babišem kvůli Rakušanovi. K odvolání ministra nevidí důvod
včera

Rusové v nepřítomnosti odsoudili Ovsjannikovovou, protestovala proti válce v TV
včera

Lipavský chce, aby Česko mělo velvyslance v Moskvě
včera

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu
včera

Stovky korun měsíčně za Facebook a Instagram? Na internet unikl první ceník placených verzí
včera

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky
včera

Putin nesmí zvítězit, řekl Pavel europoslancům. EU poděkoval za pomoc s transformací Česka
včera

Nejbohatšími Čechy jsou Kellnerová, Křetínský a Komárek. Babiš je pátý
včera

Rusko si na Ukrajině zřejmě sestřelilo svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35
včera

Platy učitelů v roce 2024 se budou počítat z průměrné mzdy za loňský rok
včera

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení
včera

Kdo zaplatí metro D? Financování z Evropské investiční banky není ohroženo, tvrdí DPP
včera

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem
včera
Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu
Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény.
Zdroj: Libor Novák