Ukrajina ve válce: Ozbrojené síly mají úspěch u Bachmutu. Rusko údajně použilo extrémně toxické chemické zbraně

Ozbrojené síly Ukrajiny postupují ve směru k Bachmutu, přičemž úspěšně získaly zpět několik strategických území. Během svého postupu se jim podařilo eliminovat významný počet ruských sil. Uvedl to nezávislý server RBK s odkazem na velitele pozemních sil Oleksandra Syrského a jeho telegramový účet.

"Útočné jednotky 10. brigády "Edelweiss" (Protěž - pozn. redakce) útočí na ruské pozice na severních přístupech k Bachmutu. Byla dobyta zpět řada území a bylo zničeno značné množství nepřátelské živé síly," píše Syrskyj.

Podle analýz Ústavu pro studium války je patrné, že ukrajinští vojáci pokračují v útočných akcích ve více směrech současně. Těmto útokům se daří prosazovat a získávat nové strategické pozice v blízkosti Bachmutu.

Náčelník služby pro styk s veřejností Velitelství sil územní obrany ukrajinských ozbrojených sil Oleksij Dmytrashkivskyj včera informoval, že ruské jednotky začaly intenzivně využívat chemické zbraně proti ukrajinským vojákům v této oblasti.

Upozornil na používání chemického prvku Lewisit. Poznamenal, že již existují oběti tohoto chemického prvku.

"Situace je v oblasti Bachmut obtížná. Nepřítel stále častěji používá chemické zbraně. Při dělostřelecké palbě se například používá prvek dříve nazývaný Lewisit," řekl Dmytroshkivskyj.

"Jeho příznaky jsou nevolnost, zvracení a ztráta vědomí," dodal mluvčí Defence Force.

Co je Lewisit?

Lewisit je extrémně toxická sloučenina, která patří mezi deriváty trojmocného arsenu. V důsledku Úmluvy o chemických zbraních bylo jeho používání jako bojového plynu zakázáno od roku 1993. Lewisit je zařazen do seznamu 1, který reguluje výrobu a obchod nebezpečných látek.

Tato chemická látka působí rychle a nemá téměř žádný skrytý účinek. Po aplikaci na kůži nebo vdechnutí se příznaky otravy objevují během několika minut. Závažnost poškození závisí na množství vystavení a délce pobytu v prostředí zamořeném Lewisitem. V případě mírné otravy se léze mohou po několika dnech zahojit, ale při těžké otravě se objevují vážné příznaky, jako je nevolnost, bolest hlavy, ztráta hlasu, zvracení a celková slabost. Těžká otrava může vést k záchvatům hrudníku a dušnosti. Lewisit je také velmi škodlivý pro zrak, a dokonce i malé množství, které se dostane do očí, může způsobit trvalou ztrátu zraku po 7-10 dnech.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Bachmut Oleksandr Syrskyj

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy