Ukrajina zasáhla ruský systém včasného varování v Orenburgu. „To nebyl dobrý nápad," řekl západní expert

Ukrajina uvedla, že zaútočila na ruský protiraketový radarový systém včasného varování již podruhé za týden, přičemž pomocí dronů zaměřovala místa stále vzdálenější od jejích hranic ve snaze narušit válečnou mašinérii Kremlu a otřást pocitem bezpečí národa.

Dron v neděli zasáhl monitorovací systém v Orsku v ruském regionu Orenburg, uvedl úředník ukrajinské vojenské rozvědky a požádal, aby nebyl identifikován. Město je asi 1800 kilometrů (1120 mil) východně od Ukrajiny, poblíž hranic s Kazachstánem ve střední Asii. Není jasné, jaké škody zásah způsobil, pokud vůbec nějaké, uvedl úředník. Uvedla v pondělí agentura Bloomberg.

„Ukrajinský bezpilotní letoun překonal vzdálenost více než 1800 kilometrů k nepřátelskému zařízení, čímž vytvořil nový rekord v dosahu ničení dronů kamikadze,“ uvedl zdroj.

Dron měl zasáhnout radarovou stanici Voroněž M poblíž orenburského hlavního města Orsk, které se nachází jen něco málo přes 15 kilometrů severně od ruských hranic s Kazachstánem. Systém včasného varování dokáže detekovat cíle včetně balistických a řízených střel až do vzdálenosti 6000 kilometrů.

Tvrzení zpravodajského zdroje nebylo bezprostředně možné ověřit.

Lokální média v oblasti Orenburg poprvé informovala o útoku dronem v neděli. Anonymní ruské zdroje z prostředí činných v trestním řízení uvedly, že cílem útoku mohlo být blíže nespecifikované „vojenské zařízení“.

Pokud by se tato informace potvrdila, znamenal by nedělní útok dronu v Orenburgu nejdelší vzdálenost, kterou ukrajinský dron překonal od začátku ruské totální invaze. Na začátku května totiž ukrajinský dron zasáhl významnou ropnou rafinerii v sousední republice Baškortostán.

Deník Ukrajinska pravda uvedl, že ve čtvrtek byl v jižním Krasnodarském kraji napaden další radarový systém včasného varování ve Voroněži. Následující den bývalý ruský vesmírný šéf a současný senátor Dmitrij Rogozin obvinil Spojené státy z „nařízení“ tohoto útoku.

Drony neboli bezpilotní letouny (UAV) sehrály ve válce zásadní roli. Mychajlo Fedorov, který je ukrajinským vicepremiérem pro inovace ve vzdělávání, vědě a technologii, a také ministrem pro digitální transformaci, řídí ukrajinský program bezpilotních letounů od začátku úplné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Před tímto posledním útokem zdroje z Kyjeva 9. května uvedly, že Ukrajina stála za útokem dronu na ruskou ropnou rafinérii Gazprom Neftechim Salavat v ruské republice Baškortostán, téměř 1000 mil od hranic.

V dubnu ukrajinská bezpečnostní služba také uvedla, že stojí za útokem dronu na ruskou ropnou rafinérii v republice Tatarstán, která se nachází asi 800 mil od hranic s Ukrajinou.

Už v neděli byly nad regionem Orenburg spatřeny drony. Místní média uvedla, že jeden dron spadl 30 kilometrů (18 mil) od Orska.

Předchozí nálet dronu ze strany Ukrajiny 23. května v ruském jižním Krasnodarském kraji poškodil radarovou stanici, která ukrývala dva voroněžské systémy, informovala ruská služba Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) financovaná USA.

V té době norský vojenský analytik Thord Are Iversen na X (dříve Twitteru), řekl : "Útočit na tento druh cíle není zvlášť dobrý nápad."

 "Je v nejlepším zájmu všech, aby ruský varovný systém před balistickými raketami fungoval dobře, zvláště v době napětí," napsal. "Pak je tu otázka, jak přesvědčit Západ, především Bílý dům, aby zrušil omezení týkající se zasažení samotného Ruska."

"Uvnitř Ruska je spousta cílů, po kterých je třeba jít s UAV, jen málo z nich by se měla vynechat a tohle byl jeden z posledních," dodal.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy