Rusko přesouvá své jednotky z Kaliningradu do Kurské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou, kde nyní probíhají boje mezi ruskými a ukrajinskými silami po bezprecedentním přeshraničním útoku. Tvrdí to litevský ministr obrany Laurynas Kasčiunas, informuje server Jerusalem Post.
Kasčiunas označil tento přesun za "demilitarizaci" Kaliningradu během setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě, jak ukazuje video zveřejněné Zelenským na sociálních sítích. Litva sdílí hranici s ruskou exklávou Kaliningrad.
Prezident Zelenskyj ve svém pravidelném večerním proslovu v úterý uvedl, že tento bezprecedentní vojenský průnik do Kurské oblasti opět dokazuje, že Ukrajina dokáže převzít iniciativu. "Opět jsme ukázali, že my, Ukrajinci, dokážeme dosáhnout našich cílů v jakékoli situaci. Jsme schopni chránit naše zájmy a naši nezávislost," prohlásil.
Od minulého týdne vede Rusko v Kurské oblasti intenzivní boje s více než tisícovkou ukrajinských vojáků, což je největší ukrajinská přeshraniční operace od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.
V úterý Zelenskyj oznámil, že ukrajinské síly kontrolují v Kurské oblasti 74 obcí. Nicméně mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničních věcí, Heorhij Tichyj, uvedl, že Ukrajina nemá zájem o trvalé převzetí území získaného během tohoto přeshraničního vpádu.
Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) ukrajinské síly pravděpodobně pronikly hlouběji do Kurské oblasti, a to navzdory tvrzením ruských vojenských blogerů, že ruské síly stabilizovaly frontovou linii. ISW však zpochybňuje tvrzení ukrajinského generála Oleksandra Syrského, že ukrajinské síly ovládly přibližně 1000 čtverečních kilometrů ruského území.
ISW uvádí, že ukrajinské síly nekontrolují celé území v rozsahu, který deklarovaly. Analytici rovněž polemizují s tvrzením ukrajinských médií, že ukrajinská armáda v Kurské oblasti po několika dnech útoků obsadila více území, než ruské jednotky získaly od začátku roku. Podle ISW Rusové od ledna do července obsadili 1175 čtverečních kilometrů ukrajinského území, včetně opevněných pozic v Doněcké oblasti.
Kurský gubernátor Alexej Smirnov na poradě s prezidentem Vladimirem Putinem podle ISW zřejmě bagatelizoval ukrajinský postup. Tvrdil, že Ukrajinci okupovali 28 obcí v pohraniční zóně o šířce 40 kilometrů a hloubce 12 kilometrů. Geolokované záběry podle ISW potvrzují postup ukrajinských jednotek, například severovýchodně od města Koreněvo, 30 kilometrů od hranic.
ISW usoudil, že Kreml zveřejněním záběrů z porady, kde Putin kritizuje vysoké ruské představitele, pravděpodobně varuje ostatní, aby se zdrželi komentářů o ukrajinské invazi do Ruska. Putin se tak snaží vystupovat jako efektivní a dobře informovaný manažer situace na ukrajinsko-ruské hranici a přesouvá odpovědnost za problémy s ukrajinskou invazí na další ruské vojenské a vládní úředníky.
Syrskyj v pondělí uvedl, že Ukrajina má pod kontrolou přibližně 1000 čtverečních kilometrů ruského území, který se poprvé vyjádřil k ukrajinskému vpádu do ruské Kurské oblasti. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
Syrskyj uvedl, že operace ukrajinské armády v Kurské oblasti pokračuje. Videozáznam jeho prohlášení o situaci v ruském pohraničním regionu zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na platformě Telegram. Zelenskyj také oznámil, že nařídil přípravu "humanitárního plánu" pro tuto oblast.
Související
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
včera
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
včera
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
včera
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
včera
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
včera
Zemřel herec Josef Kubíček, hrál v seriálech i kabaretu
včera
Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku
včera
Předvánoční předpověď počasí. Meteorologové prozradili, zda ještě bude sněžit
včera
Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI
včera
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
včera
Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt
včera
BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá
včera
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
včera
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
včera
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
včera
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
včera
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
včera
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
včera
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
včera
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
včera
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
Počasí bude o nadcházejícím víkendu teplejší, než v tom uplynulém. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až k osmi stupňům.
Zdroj: Libor Novák