Ukrajinci jsou Rusové a Malorusko je součástí Ruska, vzkazuje Medveděv Zelenskému

Bývalý ruský prezident a současný zástupce tajemníka ruské Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv zopakoval kontroverzní stanovisko, že "Ukrajinci jsou Rusové a Malorusko je součástí Ruska". Toto prohlášení učinil v reakci na výnos podepsaný ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym, který se týká "území Ruské federace historicky obydlených Ukrajinci".

Kulturní identita se dlouhodobě stala zbraní, kterou Rusko využívá proti Ukrajině. Moskva udržuje silnou kulturní přítomnost na Krymském poloostrově a dlouhodobě provádí etnické čistky k posílení svého nároku na toto území prostřednictvím "rusifikace".

Rusko rovněž aktivně podporuje separatistická hnutí na východě Ukrajiny, a v září 2022 oficiálně prohlásilo anexi Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti na jižní a východní Ukrajině. V roce 2014 pak došlo k anexi Krymského poloostrova, který je mezinárodně uznáván jako součást Ukrajiny.

Dmitrij Medveděv již dříve předeslal, že taková protichůdná tvrzení budou nadále působit jako trvalý zdroj konfliktů. V reakci na Zelenského výnos nyní tvrdí, že šlo o "propagandistický tah" k zakrytí neúspěchů ukrajinské armády na bojišti.

Podle Medveděva není nutné nic komentovat, protože podle něj jsou Ukrajinci a Rusové jedno a Malorusko je integrální součástí Ruska. Varuje, že je načase, aby Zelenskyj přestal s podobnými snahami, jinak se Ukrajina brzy podle něj připojí k Rusku.

Zelenským podepsaný dekret uvádí, že ukrajinské orgány vypracují "akční plán na zachování národní identity Ukrajinců v Ruské federaci, a to i na územích, která historicky obývají". K tomu patří i oblasti v rámci současného Krasnodarského kraje, Belgorodské, Brianské, Voroněžské, Kurské a Rostovské oblasti Ruské federace.

Dekret nezmiňuje regiony na Sibiři a na ruském Dálném východě s historicky významným podílem ukrajinského obyvatelstva. Zelenskyj plánuje zřídit centrum, které bude sledovat zločiny páchané na Ukrajincích v Rusku a bude se zabývat i "politikou násilné rusifikace, politickými represemi a deportacemi".

Kyjev dále plánuje aktivněji bojovat proti dezinformacím a propagandě z Ruské federace a organizovat akce, které budou směřovat k vyvracení ruských mýtů o Ukrajině. V rámci změn ve vzdělávacích programech na Ukrajině se má zaměřit na "skutečnou historii etnických Ukrajinců na územích, která obývají v rámci Ruské federace".

Výnos byl podepsán na Den sjednocení Ukrajiny, který se každoročně slaví 22. ledna na počest aktu o znovusjednocení Ukrajinské lidové republiky a Západoukrajinské lidové republiky z roku 1919. Rádio Svoboda zdůraznilo, že podle výsledků sčítání lidu v roce 2020 se počet obyvatel Ruské federace a anektovaného Krymu za poslední desetiletí snížil, což může odrážet migraci obyvatelstva. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Dmitrij Medveděv

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy