Ukrajinský ústup z Bachmutu je zřejmě nevyhnutelný, dva mosty vyletěly do povětří

Ukrajinské síly se patrně chystají vytvořit podmínky pro řízený ústup bojem z částí oblasti kolem Bachmutu na východě Ukrajiny. Ve své analýze z pátečního večera to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Geolokační snímky podle něj potvrzují, že ukrajinské jednotky v oblasti zničily dva důležité mosty - jeden přes řeku Bachmutivka v severovýchodní části města a druhý na silnici západně od Bachmutu do obce Chromove.

O Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruští agresoři v poslední době intenzivní boje s mnoha padlými. Bitva má přitom podle expertů spíš symbolický než strategický význam.

"Preventivní zničení mostů pravděpodobně ukazuje, že ukrajinské jednotky možná chtějí zpomalit přesun ruských sil na východě Bachmutu a omezit na západě ruským silám případné únikové cesty z Bachmutu," píše ISW.

O dobytí Bachmutu, který měl před válkou zhruba 70.000 obyvatel, ruské jednotky usilují přibližně od loňského května. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksandr Rodňanskyj na konci února řekl, že ukrajinské síly by se mohly stáhnout z pozic v Bachmutu, pokud bude potřeba. Ukrajina podle něj opevnila oblast západně od Bachmutu takovým způsobem, že i kdyby se ukrajinští vojáci začali stahovat, ruské síly by nemusely být schopny ovládnout rychle celé město.

"Pokud velení ukrajinské armády považuje za nezbytné se z Bachmutu stáhnout, bude zřejmě provádět omezené a řízené stahování ze zvlášť obtížných sektorů východního Bachmutu, soudě podle prohlášení Ukrajinců a hlášených ukrajinských akcí," píše ISW.

I podle britského ministerstva obrany je ukrajinská obrana Bachmutu pod velmi tvrdým tlakem. Ruské armádě i jednotkám žoldnéřské Wagnerovy skupiny se podařilo postoupit do severních předměstí města. Tuto oblast sice i nadále ovládají Ukrajinci, jsou ale nyní mnohem více zranitelní vzhledem k tomu, že na ně mohou Rusové útočit ze tří stran, uvedl britští zpravodajci.

"Ukrajina do oblasti vyslala elitní jednotky a během posledních 36 hodin byly zničeny dva klíčové mosty v Bachmutu, včetně životně důležitého mostu spojujícího město s poslední hlavní zásobovací trasou z Bachmutu do obce Časiv Jar," dodalo ministerstvo ve svém prohlášení.

Zástupce bachmutského starosty Alexandr Marčenko britské BBC řekl, že v ulicích města pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými vojáky, ale že Rusové město neovládli. Bachmut je podle něj prakticky zničený, nezůstala v něm jediná nepoškozená budova. Živoří tam asi 4000 až 4500 civilistů, kteří nemají dodávky vody, plynu ani elektřiny. Podle agentury AP dnes přišla o život jedna žena, dva muži pak utrpěli zranění, když se přes provizorní most snažili Bachmut opustit. Podle ukrajinských vojáků, kteří pomáhají civilistům, je teď příliš nebezpečné z města odjíždět autem. Lidé tak musejí odcházet pěšky.

Za uplynulý den odrazily ukrajinské síly přes 150 ruských útoků, informoval dnes ukrajinský generální štáb. "Nepřátelské síly zaměřují své hlavní úsilí na útočné operace na frontách u obcí Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske," dodala armáda. Konkrétně Rusové provedli 32 leteckých útoků a šest raketových útoků, v 86 případech útočili ze salvových raketometů. Některé z těchto útoků mířily na civilní infrastrukturu.

Podle Kyjeva mají Rusové v těchto bojích velké ztráty, o čemž svědčí mimo jiné i přeplněné nemocnice v okupované Doněcké oblasti. Pokud jde o boje na frontě u Bachmutu, ukrajinská armáda potvrdila, že Rusové pokračují v úsilí o obklíčení města. Ukrajinci se snaží jejich útoky u několika obcí i nadále odrážet.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.
Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Bachmut Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy