Ukrajinští piloti by se mohli školit na F-16 už v létě

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová v exkluzivním rozhovoru pro tiskovou agenturu Reuters oznámila, že ukrajinští piloti by mohli zahájit výcvik na amerických stíhačkách F-16 již letos. 

Dva ze spojenců NATO Nizozemsko a Dánsko vedou mezinárodní koalici, která má za úkol poskytnout Ukrajině výcvik, údržbu a dodávky stíhaček F-16. Tato spolupráce je prvním krokem směrem k posílení ukrajinských vojenských kapacit v dlouhodobém boji proti Rusku. Přesný termín zahájení výcvikového programu zatím není stanoven, ale nizozemská ministryně Ollongrenová vyjádřila naději, že by to mohlo být ještě během tohoto léta.

Podle ministryně by měl výcvikový program plně spuštěn do šesti měsíců. V rámci toho se zvažuje možnost spolupráce s Dánskem, které disponuje leteckými trenažéry. 

Rozhodnutí o dodávce desítek stíhaček F-16, které Ukrajina požaduje, ještě nepadlo, informovala Ollongrenová. Výcvikový program bude podporován USA a zapojí se do něj také Belgie a Lucembursko. Francie a Británie nabídly svou asistenci. Ačkoli převzetí těchto letadel nebude mít okamžitý vliv na současný konflikt, přispěje k posílení vojenské schopnosti obrany Ukrajiny a jejímu přiblížení k NATO, což je v budoucnosti velmi důležité, vysvětlila.

„Když bude po válce, Ukrajina se musí dokázat chránit a odstrašovat Rusko od toho, aby se o vpád pokusilo znovu. A podle mě… to takhle vnímají i Ukrajinci,“ dodala ministryně.

„Je to velmi silný zbraňový systém. Ale nebude dostupný tak brzy a prezident Volodymyr Zelenskyj to samozřejmě ví,“ prohlásila.

Podle anonymních zdrojů podle Reuters začne výcvik se dvěma skupinami po 12 ukrajinských pilotů, kteří již mají zkušenosti s letouny MiG-29. Prezident Zelenskyj uvedl, že obdržel vážnou nabídku od lídrů zemí ohledně poskytnutí stíhaček F-16 a čeká na konečné dohody se svými klíčovými spojenci.

Nizozemsko a další členské státy NATO postupně přecházejí na modernější letouny F-35. Nizozemsko momentálně provozuje 24 letounů F-16 a další jsou mimo službu, což by mohlo umožnit jejich přesun na Ukrajinu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina F-16

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 16 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy