Unesené Američany si nejspíš v Mexiku s někým spletl

Vyšetřování únosu čtyř Američanů v Mexiku stále pokračuje, na síle nicméně nabývá teorie, že si je únosci spletli s někým jiným. Informovala o tom britská BBC s odvoláním na zdroje z úřada prokurátora v mexickém státě Tamaulipas. Dva ze čtyř unesených jsou mrtví, jeden byl nalezen zraněný. Nyní už je dvojice přeživších zpátky ve Spojených státech.

Spekuluje se zejména o dvou možnostech: že si je drogový gang spletl se svými rivaly, členy haitského drogového gangu působícími v USA, nebo s pašeráky lidí. Úřady tyto konkrétní spekulace odmítly komentovat s tím, že "vyšetřování se ubírá různými směry a žádná z teorií není v tuto chvíli vyloučena".

Město Matamoros, které leží na hranicích s americkým státem Texas nedaleko pobřeží Mexického zálivu, podle agentury AP sužuje teror ze strany drogového kartelu Golfo. Jenom ve státě Tamaulipas se kvůli násilnost mezi členy kartelu pohřešují tisíce Mexičanů a americké ministerstvo zahraničí před cestami do oblasti varuje. Různé frakce gangu proti sobě bojují zejména kvůli získání kontroly nad trasami, kudy jsou pašovány drogy na sever do USA.

Skupina přátel ze Severní Karolíny se do oblasti zmítané těmito boji dostala nejspíš nevědomky. Jejich utrpení trvalo čtyři dny.

Když byli Američané převáženi mezi úkryty, aby se zabránilo jejich nalezení, vydala americká ambasáda prohlášení požadující jejich okamžité propuštění. Pro jakýkoli mexický kartel, i běžný zločinecký, který operuje podél hranice, to znamenalo jediné - že budou mít problémy.

Ozbrojeným únoscům bylo hned jasné, že se společná operace amerických a mexických bezpečnostních složek začne soustředit přímo na ně. Kdyby bylo motivem výkupné (což je v Mexiku časté), uvědomili by si, že je nyní velmi nepravděpodobné, že bude zaplaceno. Nejjednodušší pro ně tedy bylo nechat Američany být, aby od sebe odvrátili pozornost.

"Můj názor, pokud jde o nejrozumnější vysvětlení toho, co se stalo, je, že nejspíš měli únosci kontakty na nějaké místní policisty. Těm dali vědět, kde se Američané nacházejí," uvedl expert na mexické drogové kartely Alejandro Hope. Případ byl tak vyřešen, ve srovnání s jinými podobnými únosy, nezvykle rychle.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Mexiko Policie Mexiko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 42 minutami

před 43 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

ČT24 od května dostojí svému názvu a bude živě vysílat celý den

Česká televize chce, aby zpravodajský kanál ČT24 živě vysílal od května nepřetržitě celých 24 hodin denně. V současnosti má přestávku mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. Radu ČT o tom ve středu informoval generální ředitel České televize Jan Souček.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy