USA vyhlásily nové protiruské sankce, míří i na známé oligarchy

Spojené státy oznámily novou vlnu sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Američané se ve spolupráci s Brity zaměřili mimo jiné opět na finanční sítě nejbohatších Rusů Ališera Usmanova a Romana Abramoviče, uvedla agentura AP. Usmanov i Abramovič mají velmi blízko k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. 

Usmanov se už stal terčem sankcí ze strany USA i Evropské unie ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než rokem. Abramovič se rovněž ocitl na "černé listině" a nakonec byl loni v květnu po 19 letech donucen prodat úspěšný fotbalový klub Chelsea.

Jak uvedlo americké ministerstvo financí, nové postihy mají za cíl "posílit stávající tresty a dále narušit ruský dovoz kritických technologií používaných ve válce proti Ukrajině". Sankce se týkají 120 subjektů, osob i společností ve více než 20 zemích. Británie zmiňuje 14 jednotlivců a firem. "Nebudou se mít kde schovat. Budeme je odstřihovat od majetku, o kterém si mysleli, že si ho úspěšně skryli," uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly.

"Vzhledem k tomu, že Kreml hledá způsoby, jak obejít rozsáhlé sankce a kontroly exportu uvalené na Rusko kvůli jeho válce proti Ukrajině, budou Spojené státy a naši spojenci a partneři pokračovat v narušování únikových plánů, které podporují Putina na bojišti," uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson. Nové postihy rovněž ukazují, že USA dodržují závazek skupiny zemí G7, který hovoří o uvalení sankcí "i na aktéry ze třetích zemí, kteří podporují ruskou válku", dodal Nelson.

Terčem sankcí se tak rovněž stala Mezinárodní investiční banka (IIB), Ruskem kontrolovaná finanční instituce sídlící v Budapešti. Postih míří také na tři současné nebo bývalé vysoce postavené představitele banky, ruské občany Nikolaje Nikolajeviče Kosova a Georgyho (Georgije) Nugzaroviče Potapova a maďarského občana Imreho Laszloczkiho.

Jak stojí v prohlášení ministerstva financí, banka "umožňuje Rusku navyšovat svou zpravodajskou přítomnost v Evropě, otevírá dveře zákeřným vlivovým aktivitám Kremlu ve střední Evropě a na západním Balkáně a může sloužit jako mechanismus pro korupci a nezákonné financování, včetně porušování sankcí".

Německo již dříve zabavilo Usmanovovu megajachtu, známou jako Dilbar. Jachta pojmenovaná po oligarchově matce, má hodnotu mezi 600 a 735 miliony dolarů. Nachází se na ní mimo jiné dva heliporty, sauna, posilovna a ve dvanácti apartmánech se může ubytovat až 24 osob.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) protiruské sankce Rusko Roman Abramovič

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy