Válka udeřila na Rusy: Žili jsme v krásném městě na hranici s Ukrajinou, teď je tu bolest, smrt a smutek

V posledních dnech dochází k hromadnému útěku obyvatel ruských pohraničních regionů, kteří čelí narůstajícímu ostřelování a útokům ze strany partyzánů či Ukrajiny. Během rozhovorů s novináři z The Moscow Times vyjádřili uprchlíci nejen zoufalství ohledně své budoucnosti, ale také silný hněv vůči vlastním úředníkům.

„Nemáme kam jít, nemáme pro co žít, nevíme, co nás čeká. Lidé v panice utíkají,“ řekla žena (Daria), která ve čtvrtek v krátké době opustila Shebekino, pohraniční město s asi 40 000 obyvateli.

"Je smutné, že jsme se rok a půl snažili oslovit úředníky a federální televizní kanály a říct jim, že naše město je ostřelováno a nejsme v bezpečí." 

Tisíce lidí opouští vesnice jako Šebekino v ruské oblasti Belgorod, což představuje největší vnitřní vysídlení Rusů za posledních 15 měsíců od okamžiku, kdy Kreml nařídil nesmyslnou úplnou invazi na Ukrajinu. Tento masový odchod je dalším způsobem, jak válka ovlivňuje běžné ruské občany a připojuje se tak k nedávným útokům bezpilotních letounů na Moskvu a "částečné" mobilizaci, které se odehrály v minulém roce.

Ruská oblast Belgorod se stala terčem útoků protikremelských jednotek, které se skládají z ruských občanů a provádějí přeshraniční nálety, pravděpodobně s podporou ukrajinských ozbrojených sil. Vedle ostřelování z ukrajinského území zde není zatím vyhlášena úplná evakuace pohraničních oblastí, ale místní úřady přepravily autobusy obyvatele žijící v blízkosti ukrajinské hranice mimo oblast bojů.

Někteří lidé však uprchli na vlastní pěst. Na sociálních sítích se objevuje mnoho zpráv od obyvatel, kteří hledají pomoc s dopravou, ubytováním nebo žádají o evakuaci starších členů rodiny.

Jedna žena z Shebekina, která se rozhodla odejít poté, co silná tlaková vlna vyrazila okna jejího domu, uvedla pro The Moscow Times, že nemůže kontaktovat oficiální nouzovou linku.

Za posledních 48 hodin není přesně znám celkový počet uprchlíků z pohraničních vesnic v regionu Belgorod. Nicméně guvernér Vjačeslav Gladkov ve své zprávě na Telegramu oznámil, že 2500 obyvatel Šebekina se nachází v dočasných úkrytech, včetně sportovní arény, ve městě Belgorod.

Přibližně 300 dětí bylo evakuováno ještě dále na východ do sousední Voroněžské oblasti.

Významné osobnosti v Rusku, včetně šéfredaktorky státního kanálu RT Margarity Simonyanové a mediální osobnosti a bývalé prezidentské kandidátky Ksenie Sobchakové, se přihlásily k tomu, že zaplatí za dočasné ubytování uprchlíků.

Gladkov také oznámil zřízení oficiálních nouzových linek, které mají poskytnout pomoc lidem potřebujícím evakuaci ze Šebekina a dalších okolních vesnic.

Rusové si stěžují, nedochází jim, že vše může ihned ukončit Putin

Někteří místní obyvatelé, kteří byli osloveni The Moscow Times, vyjádřili kritiku vůči úřadům za nedostatečnou ochranu regionu Belgorod a zvládání procesu evakuace.

"Ukrajinci se nezdráhají použít veškerou sílu, kterou mají! My tu jen sedíme a čekáme na útok! Proč nám protivzdušná obrana nefunguje?... Jak dlouho tohle potrvá? Může někdo poskytnout odpovědi?" napsala ve čtvrtek Nelly Klapchenova, obyvatelka Shebekina, ve svém příspěvku na sociální síti VKontakte.

Podle Gladkova byly v pátek během ostřelování u Šebekina zabity dvě ženy. Taktéž jednotka Legie Svoboda Ruska, která stojí za protikremskými invazemi, tvrdila, že se v okolí vesnice Novaja Tovolžanka vedou boje.

V předchozím dni došlo k ostřelování, při kterém bylo nejméně 12 lidí zraněno. Během tohoto útoku došlo také k požáru velké budovy v centru Šebekina.

Oblast Belgorod se nachází v jihozápadní části Ruska a hraničí s Ukrajinou. Je známá svou bohatou historií, malebnou krajinou a zemědělskou produkcí.

Belgorodská oblast je také strategicky důležitou oblastí z hlediska bezpečnosti a geopolitiky. Nachází se ve výbušné blízkosti ukrajinských hranic a v minulosti se stala dějištěm vojenských konfliktů, které trvají dodnes díky ruské invazi na Ukrajinu. V posledních dnech a týdnech se stala terčem invazních aktivit a ostřelování ze strany protikremelských jednotek, což způsobuje obavy a napětí v regionu, včetně evakuací. Místní obyvatelé čelí riziku a nejistotě z důsledků konfliktu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Belgorod Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy