Válka udeřila na Rusy: Žili jsme v krásném městě na hranici s Ukrajinou, teď je tu bolest, smrt a smutek

V posledních dnech dochází k hromadnému útěku obyvatel ruských pohraničních regionů, kteří čelí narůstajícímu ostřelování a útokům ze strany partyzánů či Ukrajiny. Během rozhovorů s novináři z The Moscow Times vyjádřili uprchlíci nejen zoufalství ohledně své budoucnosti, ale také silný hněv vůči vlastním úředníkům.

„Nemáme kam jít, nemáme pro co žít, nevíme, co nás čeká. Lidé v panice utíkají,“ řekla žena (Daria), která ve čtvrtek v krátké době opustila Shebekino, pohraniční město s asi 40 000 obyvateli.

"Je smutné, že jsme se rok a půl snažili oslovit úředníky a federální televizní kanály a říct jim, že naše město je ostřelováno a nejsme v bezpečí." 

Tisíce lidí opouští vesnice jako Šebekino v ruské oblasti Belgorod, což představuje největší vnitřní vysídlení Rusů za posledních 15 měsíců od okamžiku, kdy Kreml nařídil nesmyslnou úplnou invazi na Ukrajinu. Tento masový odchod je dalším způsobem, jak válka ovlivňuje běžné ruské občany a připojuje se tak k nedávným útokům bezpilotních letounů na Moskvu a "částečné" mobilizaci, které se odehrály v minulém roce.

Ruská oblast Belgorod se stala terčem útoků protikremelských jednotek, které se skládají z ruských občanů a provádějí přeshraniční nálety, pravděpodobně s podporou ukrajinských ozbrojených sil. Vedle ostřelování z ukrajinského území zde není zatím vyhlášena úplná evakuace pohraničních oblastí, ale místní úřady přepravily autobusy obyvatele žijící v blízkosti ukrajinské hranice mimo oblast bojů.

Někteří lidé však uprchli na vlastní pěst. Na sociálních sítích se objevuje mnoho zpráv od obyvatel, kteří hledají pomoc s dopravou, ubytováním nebo žádají o evakuaci starších členů rodiny.

Jedna žena z Shebekina, která se rozhodla odejít poté, co silná tlaková vlna vyrazila okna jejího domu, uvedla pro The Moscow Times, že nemůže kontaktovat oficiální nouzovou linku.

Za posledních 48 hodin není přesně znám celkový počet uprchlíků z pohraničních vesnic v regionu Belgorod. Nicméně guvernér Vjačeslav Gladkov ve své zprávě na Telegramu oznámil, že 2500 obyvatel Šebekina se nachází v dočasných úkrytech, včetně sportovní arény, ve městě Belgorod.

Přibližně 300 dětí bylo evakuováno ještě dále na východ do sousední Voroněžské oblasti.

Významné osobnosti v Rusku, včetně šéfredaktorky státního kanálu RT Margarity Simonyanové a mediální osobnosti a bývalé prezidentské kandidátky Ksenie Sobchakové, se přihlásily k tomu, že zaplatí za dočasné ubytování uprchlíků.

Gladkov také oznámil zřízení oficiálních nouzových linek, které mají poskytnout pomoc lidem potřebujícím evakuaci ze Šebekina a dalších okolních vesnic.

Rusové si stěžují, nedochází jim, že vše může ihned ukončit Putin

Někteří místní obyvatelé, kteří byli osloveni The Moscow Times, vyjádřili kritiku vůči úřadům za nedostatečnou ochranu regionu Belgorod a zvládání procesu evakuace.

"Ukrajinci se nezdráhají použít veškerou sílu, kterou mají! My tu jen sedíme a čekáme na útok! Proč nám protivzdušná obrana nefunguje?... Jak dlouho tohle potrvá? Může někdo poskytnout odpovědi?" napsala ve čtvrtek Nelly Klapchenova, obyvatelka Shebekina, ve svém příspěvku na sociální síti VKontakte.

Podle Gladkova byly v pátek během ostřelování u Šebekina zabity dvě ženy. Taktéž jednotka Legie Svoboda Ruska, která stojí za protikremskými invazemi, tvrdila, že se v okolí vesnice Novaja Tovolžanka vedou boje.

V předchozím dni došlo k ostřelování, při kterém bylo nejméně 12 lidí zraněno. Během tohoto útoku došlo také k požáru velké budovy v centru Šebekina.

Oblast Belgorod se nachází v jihozápadní části Ruska a hraničí s Ukrajinou. Je známá svou bohatou historií, malebnou krajinou a zemědělskou produkcí.

Belgorodská oblast je také strategicky důležitou oblastí z hlediska bezpečnosti a geopolitiky. Nachází se ve výbušné blízkosti ukrajinských hranic a v minulosti se stala dějištěm vojenských konfliktů, které trvají dodnes díky ruské invazi na Ukrajinu. V posledních dnech a týdnech se stala terčem invazních aktivit a ostřelování ze strany protikremelských jednotek, což způsobuje obavy a napětí v regionu, včetně evakuací. Místní obyvatelé čelí riziku a nejistotě z důsledků konfliktu.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.
Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Belgorod Rusko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy