Válka na Ukrajině, která trvá již tři roky, způsobila nejen obrovské lidské utrpení, ale také nezměrné škody na životním prostředí. Ruská invaze vedla k masivnímu ničení lesů, znečištění řek, rozšiřování požárů a rozsáhlému úhynu divokých zvířat. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) bylo zasaženo více než tři miliony hektarů lesů, z toho milion hektarů v chráněných oblastech.
Ruské jednotky během bojů hloubily zákopy, ničily přírodní biotopy a nastražovaly miny v rozsahu, jaký nemá obdoby. Výbuchy dělostřelectva způsobily požáry, které výrazně zvýšily emise oxidu uhličitého a přispěly ke zhoršení klimatických podmínek v regionu. Husté kouřové mraky se pravidelně vznášejí nad více než 1000 kilometrů dlouhou frontovou linií.
Některé z těchto škod jsou vedlejším důsledkem bojových operací, jiné však mají povahu cílené ekologické sabotáže. V červnu 2023 ruská armáda úmyslně zničila Kachovskou přehradu, aby zpomalila ukrajinskou protiofenzivu.
Výbuch uvolnil více než 14 bilionů litrů vody, která zaplavila desítky měst a vesnic a zabila nejméně 35 lidí. Katastrofa měla ničivé důsledky i pro tamní ekosystém – byla zničena líheň vzácného jesetera, jehož populace v řece Dněpr mohla být nenávratně vyhubena.
V srpnu 2024 došlo k dalšímu ekologickému zločinu, když do řeky Sejm, která protéká ruskou a ukrajinskou hranicí, neznámí pachatelé vypustili toxické chemikálie. Následná kontaminace vedla k masovému úhynu ryb, měkkýšů a raků. V oblasti severoukrajinské Sumské oblasti došlo k bezprecedentnímu kolapsu říčního ekosystému. Podle svědků se Desna, přítok Dněpru, stala "první mrtvou řekou Evropy", protože v ní zcela vymizel kyslík.
Znečištění vod však není jediným problémem. Válka zničila i významná útočiště pro vzácné druhy živočichů. Ohrožený tchoř skvrnitý, zařazený na Červený seznam, ztratil své hlavní rozmnožovací oblasti, zatímco černý čáp změnil svůj tradiční tah kvůli ruské okupaci klíčových mokřadů na pobřeží Černého moře.
Další devastací prošla i ukrajinská zemědělská krajina. Bombardování, dělostřelecké útoky a vojenské operace přímo ovlivnily úrodné oblasti, včetně rozsáhlých polí slunečnic, které jsou pro Ukrajinu ikonické. Mnoho farmářů muselo opustit svá pole nebo se přidat k armádě. Poškozená zavlažovací infrastruktura a zaminované pozemky představují obrovské překážky pro budoucí obnovu.
Navzdory těmto katastrofickým dopadům existují i příběhy naděje. Po zničení Kachovské přehrady se v oblasti bývalého vodního rezervoáru začal spontánně vytvářet nový lesní ekosystém. Mladé vrby a topoly pokryly plochu o rozloze 140 000 hektarů, čímž vznikl unikátní přirozený biotop, který vědci přirovnávají k lesům z období doby ledové. Tento fenomén naznačuje, že příroda má mimořádnou schopnost regenerace, pokud jí bude dán dostatečný prostor.
Obnova ukrajinské přírody však bude během na dlouhou trať. Podle Dr. Bohdana Vykhora z WWF Ukrajina bude odminování země trvat desetiletí, protože Ukrajina patří mezi nejvíce zaminované státy na světě. Bez ukončení bojů není možné ani začít s rozsáhlými sanacemi poškozených oblastí.
Celkově vzato, ukrajinská krajina ponese jizvy této války po celé generace. Mnohé ekosystémy byly zničeny nenávratně, jiné se budou obnovovat velmi pomalu. I přes některé pozitivní změny, jako je vznik nových lesů, převažují ničivé důsledky konfliktu. Ukrajina se tak bude muset nejen vyrovnat s lidskými ztrátami, ale také s hlubokou ekologickou krizí, jejíž rozsah bude ještě dlouho patrný.
Související

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
před 3 hodinami

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
před 4 hodinami

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
před 5 hodinami

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 6 hodinami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 7 hodinami

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 7 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 8 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 10 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 10 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 11 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 12 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 13 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 14 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 15 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 16 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák