Výsledky voleb do EP: Macron a Scholz odešli poraženi, Leyenová a Meloniová mohou být spokojené

Volby do Evropského parlamentu stejně jako každé volby přinesly řadu vítězů a poražených. Zatímco nejhorší porážky schytali zřejmě Emmanuel Macron a Olaf Scholz, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová může pomalu slavit. Stejně tak italská premiérka Giorgia Meloniová nebo její polský protějšek Donald Tusk, kteří upevnili své domácí pozice. 

Server Politico shrnul vítěze a poražené voleb do Evropského parlamentu, které skončily v neděli pozdě večer uzavřením volebních místností v Itálii.

Vítězové

Jedním z hlavních vítězů je podle něj současná šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta nyní bude potřebovat nejen podporu nově zvoleného parlamentu, ale také Evropské rady a Rady Evropské unie. Parlamentní koalice socialistů, liberálů a středopravicové Evropské lidové strany (EPP) jí dosud zajišťovala zhruba 407 hlasů. Rozložení sil se ani při těchto volbách nezměnilo natolik, aby jí nezajistilo minimálně 361 hlasů nutných pro pokračování na postu předsedkyně.

Von der Leyenová reagovala na průběžné odhady výsledků eurovoleb, které naznačovaly, že EPP zůstane největší stranou v europarlamentu. „Bez EPP nelze vytvořit většinu,“ uvedla dosavadní šéfka eurokomise, která se uchází o další funkční období. „Přátelé, dnes je skvělý den pro EPP. Zvítězili jsme v evropských volbách,“ řekla svým příznivcům ve volebním štábu.

Předseda EPP Manfred Weber zároveň oznámil, že jeho středopravá evropská politická strana si po vítězství v eurovolbách bude nárokovat post předsedy EK, což by znamenalo, že von der Leyenová by měla zůstat v této funkci dalších pět let.

Jako velké vítěze voleb Politico popisuje také italskou premiérku Giorgii Meloniovou. Společně se svým polským protějškem se tak stala „jedním z mála lídrů velkých zemí EU, kteří se s vítězstvím vrátili domů“. Její strana Bratři Itálie získala v eurovolbách 24 křesel, tedy o dvě více než úhlavní protivník z Demokratické strany.

Politico jako dalšího velkého vítěze voleb uvádí krajní pravici, nicméně v rámci Evropského parlamentu jako celku její frakci Identitě a demokracii přibyde pouze devět křesel. Z velké části je to na úkor Zelených.

Zatím nejisté jsou ale vyhlídky u tzv. Nezařazených, kterých oproti minulým volbám přibylo 36. Tyto strany by se měly ještě rozdělit do frakcí tak, aby mohly mít vůbec nějaký vliv na zákonodárný proces EU.

Dalším vítězem voleb je paradoxně v Maďarsku poražený Péter Magyar. Někdejší spojenec premiéra Viktora Orbána (Fidesz) vytvořil novou stranu Tiszteletés SP a získal 30 %, zatímco Orbánův Fidesz má 44,3 %.

Poražení

Jedním z největších poražených není nikdo jiný než francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož strana Renesance jasně propadla proti krajně pravicovému Národnímu sjednocení Marine Le Penové. Tento neúspěch ho dovedl až k rozhodnutí, že rozpustí Národní shromáždění a vypíše nové volby. „Rozhodl jsem se vám vrátit volbu naší parlamentní budoucnosti prostřednictvím hlasování. Rozpouštím proto Národní shromáždění,“ prohlásil.

Podobný osud dostihl německého kancléře Olafa Scholze, který prozatím k rozpuštění parlamentu dostal jen výzvu od bavorského premiéra Markuse Södera. „Faktem je, že koaliční vláda byla přehlasována a Olaf Scholz musí stejně jako Macron vypsat nové volby. V Německu musí konečně dojít ke změně azylové politiky, aby se snížil vliv AfD a demokratické strany mohly opět získat více hlasů,“ shrnul německý politik.

Související

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 
Robert Šlachta Rozhovor

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

Více souvisejících

Eurovolby Volby Emmanuel Macron Ursula von der Leyenová Donald Tusk Giorgia Meloniová Olaf Scholz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy