Vystrčil a Pekarová Adamová museli v Kyjevě do krytu, pak se setkali i se Zelenským

Do Kyjeva v sobotu dorazila česká parlamentní delegace v čele s předsedy obou komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Politici museli po příjezdu do hlavního města Ukrajiny do krytu, protože metropole čelila dronovému útoku. V rámci oficiálního programu se posléze setkali i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Vystrčil na sociální síti X uvedl, že po příjezdu do Kyjeva museli všichni do krytu. "Je čtvrtá sobota v listopadu a my si připomínáme 90. výročí genocidy na ukrajinském lidu, kterou způsobil Stalinův režim úmyslně vyvolaným hladomorem v letech 1932 a 1933. Ruská agrese není tedy zdaleka prvním zločinem diktátorů vůči Ukrajině," zmínil předseda Senátu.

Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili Ukrajinu, aby se spolu s vysokými představiteli dalších evropských parlamentů na pozvání předsedy ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka zúčastnili pietního setkání připomínající výročí ukrajinského hladomoru. Účastníky setkání v Kyjevě přijal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

"To, co se zde stalo v letech 1932 a 1933, nebylo nic jiného než pokus zlikvidovat ukrajinský národ. Nebylo to poprvé ani naposledy v historii, kdy se Rusové pokusili dosáhnout tohoto cynického cíle. Jsem hrdá, že obě komory českého Parlamentu jasně a otevřeně nazvaly Holodomor tím, čím skutečně byl – aktem genocidy ukrajinského národa," uvedla ve svém příspěvku v ukrajinském zákonodárném sboru předsedkyně Sněmovny.

"Válka, která stále trvá, je dalším pokusem o likvidaci ukrajinského národa. Je to však také pokus zlomit ducha celého demokratického společenství. Všichni, kdo jsme zde přítomni, a národy, které zastupujeme, máme morální povinnost udělat maximum možného pro naše vítězství. Alternativou je vítězství diktatury, destrukce a nenávisti. V této souvislosti bych ráda vyjádřila svůj obdiv statečnému ukrajinskému lidu. Právě oni totiž nesou nejtěžší část břemena odpovědnosti za budoucnost svobodné Evropy a my je v jejich úsilí nesmíme přestat všemožně podporovat," dodala Pekarová Adamová. 

Účastníky celodenního vzpomínkového setkání, mezi kterými byli mimo jiných zákonodárci z Belgie, Finska, Irska, Polska či Estonska, přijal i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. "Pan prezident i předseda Stefančuk opakovaně vyjádřili poděkování za veškerou dosavadní česko-ukrajinskou spolupráci, jakož i za nedávno úspěšně zorganizovaný parlamentní summit Mezinárodní Krymské platformy v Praze," uzavřela předsedkyně TOP 09. 

Ukrajinská metropole čelila v brzkých ranních hodinách útoku dronů, uvedla agentura Ukrinform s odkazem na místní vojenskou správu. V permanenci tak byla protivzdušná obrana. Podle zástupce místní správy Serhije Popka dopadly zbytky jednoho z bezpilotních strojů na pozemek mateřské školky. Zároveň vypukl požár v neobývané oblasti, sdělil starosta Vitalij Kličko. 

Dva zraněné si vyžádal náraz sestřeleného dronu do pětipodlažní apartmánové budovy v Kyjevě, napsal Kličko na telegramu. Na místo vyrazily záchranné složky. 

Ukrajina se aktuálně obává zejména útoků na energetickou infrastrukturu, které Rusko podnikalo i loni na podzim, kdy údery vedly k plošným výpadkům proudu. Kyjev se proto domnívá, že se útoky budou opakovat také letos. Už dříve varovalo před ruskými údery také britské ministerstvo obrany.  

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 
Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Miloš Vystrčil (ODS) Markéta Pekarová Adamová Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy