Vystrčil a Pekarová Adamová museli v Kyjevě do krytu, pak se setkali i se Zelenským

Do Kyjeva v sobotu dorazila česká parlamentní delegace v čele s předsedy obou komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Politici museli po příjezdu do hlavního města Ukrajiny do krytu, protože metropole čelila dronovému útoku. V rámci oficiálního programu se posléze setkali i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Vystrčil na sociální síti X uvedl, že po příjezdu do Kyjeva museli všichni do krytu. "Je čtvrtá sobota v listopadu a my si připomínáme 90. výročí genocidy na ukrajinském lidu, kterou způsobil Stalinův režim úmyslně vyvolaným hladomorem v letech 1932 a 1933. Ruská agrese není tedy zdaleka prvním zločinem diktátorů vůči Ukrajině," zmínil předseda Senátu.

Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili Ukrajinu, aby se spolu s vysokými představiteli dalších evropských parlamentů na pozvání předsedy ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka zúčastnili pietního setkání připomínající výročí ukrajinského hladomoru. Účastníky setkání v Kyjevě přijal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

"To, co se zde stalo v letech 1932 a 1933, nebylo nic jiného než pokus zlikvidovat ukrajinský národ. Nebylo to poprvé ani naposledy v historii, kdy se Rusové pokusili dosáhnout tohoto cynického cíle. Jsem hrdá, že obě komory českého Parlamentu jasně a otevřeně nazvaly Holodomor tím, čím skutečně byl – aktem genocidy ukrajinského národa," uvedla ve svém příspěvku v ukrajinském zákonodárném sboru předsedkyně Sněmovny.

"Válka, která stále trvá, je dalším pokusem o likvidaci ukrajinského národa. Je to však také pokus zlomit ducha celého demokratického společenství. Všichni, kdo jsme zde přítomni, a národy, které zastupujeme, máme morální povinnost udělat maximum možného pro naše vítězství. Alternativou je vítězství diktatury, destrukce a nenávisti. V této souvislosti bych ráda vyjádřila svůj obdiv statečnému ukrajinskému lidu. Právě oni totiž nesou nejtěžší část břemena odpovědnosti za budoucnost svobodné Evropy a my je v jejich úsilí nesmíme přestat všemožně podporovat," dodala Pekarová Adamová. 

Účastníky celodenního vzpomínkového setkání, mezi kterými byli mimo jiných zákonodárci z Belgie, Finska, Irska, Polska či Estonska, přijal i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. "Pan prezident i předseda Stefančuk opakovaně vyjádřili poděkování za veškerou dosavadní česko-ukrajinskou spolupráci, jakož i za nedávno úspěšně zorganizovaný parlamentní summit Mezinárodní Krymské platformy v Praze," uzavřela předsedkyně TOP 09. 

Ukrajinská metropole čelila v brzkých ranních hodinách útoku dronů, uvedla agentura Ukrinform s odkazem na místní vojenskou správu. V permanenci tak byla protivzdušná obrana. Podle zástupce místní správy Serhije Popka dopadly zbytky jednoho z bezpilotních strojů na pozemek mateřské školky. Zároveň vypukl požár v neobývané oblasti, sdělil starosta Vitalij Kličko. 

Dva zraněné si vyžádal náraz sestřeleného dronu do pětipodlažní apartmánové budovy v Kyjevě, napsal Kličko na telegramu. Na místo vyrazily záchranné složky. 

Ukrajina se aktuálně obává zejména útoků na energetickou infrastrukturu, které Rusko podnikalo i loni na podzim, kdy údery vedly k plošným výpadkům proudu. Kyjev se proto domnívá, že se útoky budou opakovat také letos. Už dříve varovalo před ruskými údery také britské ministerstvo obrany.  

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Miloš Vystrčil (ODS) Markéta Pekarová Adamová Ukrajina

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy