ANALÝZA | Stav Putinovy armády: Rusové útočí na motocyklech, v buginách nebo s „želvími tanky"

Od napadení Ukrajiny utrpělo Rusko značné ztráty lidských sil, tak i vojenského vybavení. Vysoké ztráty nutí Moskvu nasazovat jednotky s improvizovaným vybavením, aby šetřila své omezené zdroje, jak jen to bude možné. Tato situace ukazuje slabost invazních sil, kterou mohou zastínit titulky o ruských postupech na různých frontách.

Podle projektu Oryx do 1. května 2024 ztratilo Rusko 2 006 obrněných transportérů (APC) a bojových vozidel (AFV), včetně moderních i sovětských typů. Situace je ještě horší u bojových vozidel pěchoty, kde Rusko ztratilo 3 967 jednotek, z nichž 2 879 bylo zničeno. Uvedl to server The Moscow Times.

Tato čísla mají významný dopad na ruskou armádu. Mezinárodní institut strategických studií uvádí, že na začátku roku 2022 mělo Rusko 14 193 APC a AFV. K 13. květnu 2024 ztratilo 42,08 % těchto vozidel. Vzhledem k údajům ukrajinského generálního štábu Rusko ztratilo více vozidel, než kolik jich mělo před válkou.

Aby Kreml kompenzoval ztráty na bojišti, využil zásoby vojenských zbraní z dob Sovětského svazu. Před invazí mělo Rusko ve skladu asi 14 865 bojových obrněných vozidel, z nichž nejméně 4 813 bylo staženo do května 2024.

Rusko obnovuje asi 185 obrněných vozidel měsíčně a vyrábí nové, ale to nestačí na pokrytí měsíčních ztrát, které podle Oryxu činí průměrně 180 vozidel, což je pravděpodobně podceněno.

Na frontě je nasazováno méně obrněných vozidel, protože ruské velení soustředí své nejsofistikovanější zbraně do prioritních oblastí a improvizuje v jiných bojových zónách.

„Želví tanky" na bojišti

Ukrajinská armáda zaznamenala nárůst útočných operací nepřátel na motocyklech, buginách, golfových vozících a neozbrojených vozech Ural s protidronovými klecemi. Výrazným příkladem je „želví tank“ s improvizovaným brněním proti šrapnelům a kamikadze dronům. Vojáci musí paradoxně hlídat vozidla, která je mají chránit.

Při současných ztrátách Rusko brzy vyčerpá sovětské zásoby a modernější modely BMP a APC by za 1,5 až 2 roky mohly být vzácností. To ovlivní kremelské bojové plány.

V ofenzivě u města Vovčansk v Charkovské oblasti Rusko omezilo použití obrněných vozidel, spoléhalo na lehkou pěchotu a speciální jednotky pro průzkum a pěší postup. Teprve při neúspěchu je vysílána technika na podporu útočných sil.

Generál Oleksandr Pavliuk, velitel ukrajinských ozbrojených sil, uvedl, že Rusko testuje ukrajinské obranné linie, aby zvolilo nejlepší směr útoku. Generální štáb reagoval na rozvědku, aby čelil útoku v Charkovské oblasti před novou ofenzívou. Současná situace ukazuje, že Rusko využívá čas, než dorazí americká pomoc, k eskalaci útoků.

V zájmu ukrajinských partnerů je poskytovat vojenskou a finanční pomoc tak, aby Kyjev mohl nadále oslabovat schopnosti Moskvy a zabránit šíření války do dalších evropských zemí. Západ by měl přehodnotit svůj přístup, protože ukrajinská schopnost oslabit Rusko snižuje riziko budoucí eskalace.

Serhii Kuzan je spoluzakladatelem a předsedou Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci a působil jako poradce ukrajinského ministerstva obrany (2022–2023). Snažil se z fragmentů dat a jednotlivých faktů složit názorový obraz stavu současné ruské armády na bojišti na Ukrajině. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy