ANALÝZA | Stav Putinovy armády: Rusové útočí na motocyklech, v buginách nebo s „želvími tanky"

Od napadení Ukrajiny utrpělo Rusko značné ztráty lidských sil, tak i vojenského vybavení. Vysoké ztráty nutí Moskvu nasazovat jednotky s improvizovaným vybavením, aby šetřila své omezené zdroje, jak jen to bude možné. Tato situace ukazuje slabost invazních sil, kterou mohou zastínit titulky o ruských postupech na různých frontách.

Podle projektu Oryx do 1. května 2024 ztratilo Rusko 2 006 obrněných transportérů (APC) a bojových vozidel (AFV), včetně moderních i sovětských typů. Situace je ještě horší u bojových vozidel pěchoty, kde Rusko ztratilo 3 967 jednotek, z nichž 2 879 bylo zničeno. Uvedl to server The Moscow Times.

Tato čísla mají významný dopad na ruskou armádu. Mezinárodní institut strategických studií uvádí, že na začátku roku 2022 mělo Rusko 14 193 APC a AFV. K 13. květnu 2024 ztratilo 42,08 % těchto vozidel. Vzhledem k údajům ukrajinského generálního štábu Rusko ztratilo více vozidel, než kolik jich mělo před válkou.

Aby Kreml kompenzoval ztráty na bojišti, využil zásoby vojenských zbraní z dob Sovětského svazu. Před invazí mělo Rusko ve skladu asi 14 865 bojových obrněných vozidel, z nichž nejméně 4 813 bylo staženo do května 2024.

Rusko obnovuje asi 185 obrněných vozidel měsíčně a vyrábí nové, ale to nestačí na pokrytí měsíčních ztrát, které podle Oryxu činí průměrně 180 vozidel, což je pravděpodobně podceněno.

Na frontě je nasazováno méně obrněných vozidel, protože ruské velení soustředí své nejsofistikovanější zbraně do prioritních oblastí a improvizuje v jiných bojových zónách.

„Želví tanky" na bojišti

Ukrajinská armáda zaznamenala nárůst útočných operací nepřátel na motocyklech, buginách, golfových vozících a neozbrojených vozech Ural s protidronovými klecemi. Výrazným příkladem je „želví tank“ s improvizovaným brněním proti šrapnelům a kamikadze dronům. Vojáci musí paradoxně hlídat vozidla, která je mají chránit.

Při současných ztrátách Rusko brzy vyčerpá sovětské zásoby a modernější modely BMP a APC by za 1,5 až 2 roky mohly být vzácností. To ovlivní kremelské bojové plány.

V ofenzivě u města Vovčansk v Charkovské oblasti Rusko omezilo použití obrněných vozidel, spoléhalo na lehkou pěchotu a speciální jednotky pro průzkum a pěší postup. Teprve při neúspěchu je vysílána technika na podporu útočných sil.

Generál Oleksandr Pavliuk, velitel ukrajinských ozbrojených sil, uvedl, že Rusko testuje ukrajinské obranné linie, aby zvolilo nejlepší směr útoku. Generální štáb reagoval na rozvědku, aby čelil útoku v Charkovské oblasti před novou ofenzívou. Současná situace ukazuje, že Rusko využívá čas, než dorazí americká pomoc, k eskalaci útoků.

V zájmu ukrajinských partnerů je poskytovat vojenskou a finanční pomoc tak, aby Kyjev mohl nadále oslabovat schopnosti Moskvy a zabránit šíření války do dalších evropských zemí. Západ by měl přehodnotit svůj přístup, protože ukrajinská schopnost oslabit Rusko snižuje riziko budoucí eskalace.

Serhii Kuzan je spoluzakladatelem a předsedou Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci a působil jako poradce ukrajinského ministerstva obrany (2022–2023). Snažil se z fragmentů dat a jednotlivých faktů složit názorový obraz stavu současné ruské armády na bojišti na Ukrajině. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

včera

Kapitána národního týmu Součka trápí koleno. Köstl i tak doufá, že bude proti Gruzii k dispozici

Během úvodního zápasu českého národního týmu s Portugalskem přišla kromě předvedené hry a prohry 1:2 další nepříjemnost v podobě obnoveného zdravotního problému s kolenem u kapitána Tomáše Součka. To ho trápilo i před startem Eura a v trénincích před Portugalskem měl jisté úlevy. Přesto však asistent trenéra Jaroslav Köstl věří, že Souček je znám jako veliký bojovník hraje, i když je mu cokoliv.

Zdroj: David Holub

Další zprávy