ANALÝZA | Stav Putinovy armády: Rusové útočí na motocyklech, v buginách nebo s „želvími tanky"

Od napadení Ukrajiny utrpělo Rusko značné ztráty lidských sil, tak i vojenského vybavení. Vysoké ztráty nutí Moskvu nasazovat jednotky s improvizovaným vybavením, aby šetřila své omezené zdroje, jak jen to bude možné. Tato situace ukazuje slabost invazních sil, kterou mohou zastínit titulky o ruských postupech na různých frontách.

Podle projektu Oryx do 1. května 2024 ztratilo Rusko 2 006 obrněných transportérů (APC) a bojových vozidel (AFV), včetně moderních i sovětských typů. Situace je ještě horší u bojových vozidel pěchoty, kde Rusko ztratilo 3 967 jednotek, z nichž 2 879 bylo zničeno. Uvedl to server The Moscow Times.

Tato čísla mají významný dopad na ruskou armádu. Mezinárodní institut strategických studií uvádí, že na začátku roku 2022 mělo Rusko 14 193 APC a AFV. K 13. květnu 2024 ztratilo 42,08 % těchto vozidel. Vzhledem k údajům ukrajinského generálního štábu Rusko ztratilo více vozidel, než kolik jich mělo před válkou.

Aby Kreml kompenzoval ztráty na bojišti, využil zásoby vojenských zbraní z dob Sovětského svazu. Před invazí mělo Rusko ve skladu asi 14 865 bojových obrněných vozidel, z nichž nejméně 4 813 bylo staženo do května 2024.

Rusko obnovuje asi 185 obrněných vozidel měsíčně a vyrábí nové, ale to nestačí na pokrytí měsíčních ztrát, které podle Oryxu činí průměrně 180 vozidel, což je pravděpodobně podceněno.

Na frontě je nasazováno méně obrněných vozidel, protože ruské velení soustředí své nejsofistikovanější zbraně do prioritních oblastí a improvizuje v jiných bojových zónách.

„Želví tanky" na bojišti

Ukrajinská armáda zaznamenala nárůst útočných operací nepřátel na motocyklech, buginách, golfových vozících a neozbrojených vozech Ural s protidronovými klecemi. Výrazným příkladem je „želví tank“ s improvizovaným brněním proti šrapnelům a kamikadze dronům. Vojáci musí paradoxně hlídat vozidla, která je mají chránit.

Při současných ztrátách Rusko brzy vyčerpá sovětské zásoby a modernější modely BMP a APC by za 1,5 až 2 roky mohly být vzácností. To ovlivní kremelské bojové plány.

V ofenzivě u města Vovčansk v Charkovské oblasti Rusko omezilo použití obrněných vozidel, spoléhalo na lehkou pěchotu a speciální jednotky pro průzkum a pěší postup. Teprve při neúspěchu je vysílána technika na podporu útočných sil.

Generál Oleksandr Pavliuk, velitel ukrajinských ozbrojených sil, uvedl, že Rusko testuje ukrajinské obranné linie, aby zvolilo nejlepší směr útoku. Generální štáb reagoval na rozvědku, aby čelil útoku v Charkovské oblasti před novou ofenzívou. Současná situace ukazuje, že Rusko využívá čas, než dorazí americká pomoc, k eskalaci útoků.

V zájmu ukrajinských partnerů je poskytovat vojenskou a finanční pomoc tak, aby Kyjev mohl nadále oslabovat schopnosti Moskvy a zabránit šíření války do dalších evropských zemí. Západ by měl přehodnotit svůj přístup, protože ukrajinská schopnost oslabit Rusko snižuje riziko budoucí eskalace.

Serhii Kuzan je spoluzakladatelem a předsedou Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci a působil jako poradce ukrajinského ministerstva obrany (2022–2023). Snažil se z fragmentů dat a jednotlivých faktů složit názorový obraz stavu současné ruské armády na bojišti na Ukrajině. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Patrik Schick

Češi do veledůležitého duelu s Tureckem nastoupí bez Schicka. Stav Baráka se po horečce lepší

Když během zápasu s Gruzií (1:1) předčasně odešel ze hřiště kanonýr Patrik Schick, nevěstilo to nic dobrého. Přestože po zápase byl český trenérský štáb ještě v naději, že by snad mohl fotbalista Leverkusenu být k dispozici pro utkání s Tureckem, nyní za zákulisí přichází neoficiální informace o tom, že Patrik Schick dispozici pro duel s Tureckem nakonec nebude. Schick není navíc jediným, nad kterým visí otazník. Třeba Antonína Baráka pro změnu trápila horečka, před posledním duelem ve skupině se ale podle svých slov cítí dobře. Lukáše Provoda pak pro změnu trápí lehký výron kotníku. 

před 5 hodinami

sport

EURO 2024: Rakušané vyhráli nad Nizozemskem a postupují z prvního místa, Francie opět herně nepřesvědčila

Skupina D fotbalového mistrovství Evropy v Německu byla nejzamotanější a během posledních zápasů této skupiny, které se hrály souběžně v úterý vpodvečer, se měnila živá tabulka této skupiny každou chvílí a pokaždé vypadala jinak. Nakonec to skončilo největším možným překvapením poté, co si Rakušané dokázali poradit s Nizozemci a porazili je 3:2 a tím se tak dostali na první místo tabulky. To znamená, že se stali případným soupeřem v osmifinále pro český tým, tedy pokud český tým ve středu večer porazí Turecko. Ve druhém zápase skupiny B pak na sebe narazili Lewandowski a Mbappé, tedy Polsko a Francie. Mbappé se vrátil do základu po zranění nosu, kvůli němuž musel tak nyní nosit masku. Oba zmiňovaní kanonýři a oba z penalt ustanovili skóre na konečných 1:1, Francie však stále herně úplně nepřesvědčila a kromě toho ještě nedala gól ze hry. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

Půl milionu lidí v Pásmu Gazy trpí katastrofálním hladem. Situace je zoufalá

Téměř půl milionu lidí v Pásmu Gazy trpí "katastrofálním" hladem, přičemž riziko hladomoru je stále vysoké. Vyplývá to z úterního hodnocení iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC), uvedl server Times of Israel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy