ANALÝZA | Trumpův problém s Kanadou. Vracející se prezident se plete

Budoucí prezident Spojených států Donald Trump opakovaně tvrdí, že jeho země přichází každoročně o stovky miliard dolarů ve prospěch Kanady. Ve svých projevech často zdůrazňuje, že Spojené státy de facto dotují kanadskou ekonomiku, což považuje za neudržitelné a nespravedlivé.

Obzvláště ostře Trump kritizuje obchodní bilanci mezi oběma zeměmi, která je podle něj výrazně nevýhodná pro USA, jak informoval například server MarketWatch. Upozorňuje na to, že Spojené státy vykazují obrovský deficit v oblastech, jako je dovoz automobilů, dřeva a dalších surovin z Kanady. „Proč bychom měli dovážet zboží, které ani nepotřebujeme?“ líčí ve svých projevech.

Zároveň opakuje, že tato situace je důsledkem desetiletí nevyvážených obchodních dohod a nedbalé politiky jeho předchůdců. Slíbil, že jeho administrativa přehodnotí obchodní vztahy s Kanadou, a to s cílem zajistit spravedlivější podmínky pro americké podniky a pracovníky. 

Za předminulý rok dosáhl obchodní deficit mezi Spojenými státy a Kanadou výše 67,9 miliardy dolarů. Tento údaj se stal argumentem v rétorice představitelů budoucí Trumpovy administrativy, kteří tvrdí, že USA v tomto obchodním vztahu doplácejí na svého severního souseda. 

Kanaďané se hodlají bránit

Budoucí prezident USA jej označuje za jasný důkaz „nespravedlivého uspořádání“, kdy Kanada údajně těží na úkor amerických zájmů. „Mexiko i Kanada mají absolutní právo a moc tento dlouho doutnající problém snadno vyřešit. Tímto požadujeme, aby tuto pravomoc využily, a dokud tak neučiní, je čas, aby za to zaplatily velmi vysokou cenu,“ upozornil Trump.

Kanaďané se jeho výrokům brání. „Není třeba to zakrývat. Navrhovaná cla proti Kanadě ze strany nastupující administrativy by poškodila Američany. Ohrozilo by to americká pracovní místa. Ohrozilo by to naši kolektivní bezpečnost,“ zdůraznil dosluhující kanadský premiér Justin Trudeau podle serveru The Hill.

„Zvýšilo by to náklady v době, kdy lidé prostě potřebují, prostě si zaslouží odpočinek. A co je možná nejzásadnější, nejsou nezbytná. Naše obchodní vztahy nám závidí celý svět a lepší cestou vpřed je posílit je,“ podotkl.

K tvrdé odvetě pak vyzval premiér provincie Ontario Doug Ford. „Nikdy nebyla doba, která by byla pro Kanaďany důležitější, aby byli jednotní, aby se postavili a ujistili se, že náš hlas je slyšet. Musíme vyslat signál, že když někdo přijde a pokusí se zničit naši ekonomiku, bude to pro Kanaďany zničující,“ shrnul. 

Trumpovy interpretace jsou nepřesné

Ekonomové upozorňují, že interpretace těchto čísel není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. „Klasifikace obchodních deficitů jako ztrát nebo dokonce dotací pro jinou zemi není spravedlivým ani přesným popisem fungování mezinárodního obchodu,“ zdůrazňují odborníci. Podle nich je deficit v obchodní bilanci spíše výsledkem složitých globálních dodavatelských řetězců, které podporují nejen spotřebitele, ale také americké společnosti.

Zatímco Spojené státy dovážejí suroviny, jako je dřevo, ropa či automobily, Kanada na oplátku nakupuje americké technologie, průmyslové stroje a zemědělské produkty. „Zvolený prezident vidí svět jako hru s nulovým součtem. Cokoli, co se nevyrobí tady nebo nekoupí jinde, je považováno za ztrátu, což prostě není pravda,“ popsal ekonom Joe Brusuelas pro americkou stanici CNN. 

Další ekonom, Gary Clyde Hufbauer, Trumpovu rétoriku rovněž kritizoval. „To je, jako kdybych řekl, že v Albertsons (obchodní řetězec s potravinami, pozn. red.), kde nakupuji, přijdu ročně o 25 tisíc dolarů,“ poznamenal. 

Obchodní deficit není ztrátou v tradičním slova smyslu, ale spíše součástí širšího cyklu, v němž Spojené státy získávají výhody například z mezinárodních investic a finančních toků. „Z mého analytického rámce vyplývá, že globální obchodní bilance plus globální kapitálové toky se rovnají nule,“ podotkl Brusuelas. 

„Takže pokud si chceme koupit javorový sirup od našich přátel za hranicemi, pouze to zvyšuje rozmanitost, kvalitu a výběr mé spotřeby; naší ekonomice to nic neubírá ani nezpůsobuje ztrátu, protože pravděpodobně Kanaďané pak tyto dolary dostanou a nakoupí americké služby – typicky finanční služby, státní dluh, dluhopisy, akcie,“ vysvětlil.

Investoři po USA prahnou 

Spojené státy sice vykazují značné obchodní deficity, ty však kompenzují přebytky v kapitálovém a finančním účtu. Díky transakcím zahrnujícím zahraniční aktiva, přímé investice a odpuštění mezinárodních dluhů se celková ekonomická bilance stabilizuje. 

USA jsou atraktivní destinací pro zahraniční investice, což se projevuje značnými přílivy kapitálu do jejich finančního systému. Tím si země nejen kompenzuje schodky v obchodní bilanci, ale rovněž posiluje svou pozici ve světové ekonomice. Zahraniční investoři vnímají americký trh jako stabilní a výnosný, což umožňuje Spojeným státům udržovat přebytek v kapitálovém účtu.

Podle nových informací amerického ministerstva obchodu jsou Spojené státy dvanáctým rokem po sobě nejlepší destinací pro přímé zahraniční investice. „Prostřednictvím našeho úsilí o zajištění přímých zahraničních investic v celých Spojených státech plníme slib Bidenovy a Harrisovy vlády vytvářet dobře placená pracovní místa pro pracující rodiny a zvyšovat hospodářský rozvoj ve všech komunitách po celé zemi,“ vylíčila šéfka resortu Gina Raimondová. 

Související

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.
Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Kanada Ekonomika zahraniční obchod Justin Trudeau

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk

Ukrajina zažila podle webu Kyiv Independent jeden z nejzásadnějších zvratů v poválečné historii. Prezident Volodymyr Zelenskyj 22. července podepsal kontroverzní zákon, který de facto ruší nezávislost klíčových protikorupčních institucí – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializovaného protikorupčního státního zastupitelství (SAPO). Podle kritiků to znamená konec snah o skutečný boj proti korupci v zemi a vážné ohrožení její evropské integrace.

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává

Když v květnu nový německý kancléř Friedrich Merz navštívil jako první zahraniční destinaci Paříž, hovořil o „novém francouzsko-německém startu pro Evropu“. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem si okamžitě vytvořili osobní vazbu, která měla podle obou lídrů pomoci překonat roky napětí mezi Berlínem a Paříží. Jenže navzdory teplému tónu a společné afinitě k byznysu a deregulaci se ukazuje, že obnovené partnerství rychle naráží na realitu – hluboké neshody v oblasti obrany, obchodu i energetiky zůstávají.

před 1 hodinou

Žloutenka

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky

Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.

před 2 hodinami

Palestina

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze

Více než sto humanitárních organizací, včetně Save the Children a Lékařů bez hranic (Médecins Sans Frontières), vydalo společné prohlášení, v němž varují před "masovým hladověním", které podle nich zachvátilo celou Gazu. Vyzývají k okamžitému příměří a otevření hranic pod dohledem OSN, které by umožnilo nepřetržitý přísun potravin a základní pomoci pro dva miliony obyvatel.

před 3 hodinami

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.

před 5 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno včera

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

včera

včera

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

včera

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

včera

včera

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

včera

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

včera

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

včera

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy