ANALÝZA | Trumpův problém s Kanadou. Vracející se prezident se plete

Budoucí prezident Spojených států Donald Trump opakovaně tvrdí, že jeho země přichází každoročně o stovky miliard dolarů ve prospěch Kanady. Ve svých projevech často zdůrazňuje, že Spojené státy de facto dotují kanadskou ekonomiku, což považuje za neudržitelné a nespravedlivé.

Obzvláště ostře Trump kritizuje obchodní bilanci mezi oběma zeměmi, která je podle něj výrazně nevýhodná pro USA, jak informoval například server MarketWatch. Upozorňuje na to, že Spojené státy vykazují obrovský deficit v oblastech, jako je dovoz automobilů, dřeva a dalších surovin z Kanady. „Proč bychom měli dovážet zboží, které ani nepotřebujeme?“ líčí ve svých projevech.

Zároveň opakuje, že tato situace je důsledkem desetiletí nevyvážených obchodních dohod a nedbalé politiky jeho předchůdců. Slíbil, že jeho administrativa přehodnotí obchodní vztahy s Kanadou, a to s cílem zajistit spravedlivější podmínky pro americké podniky a pracovníky. 

Za předminulý rok dosáhl obchodní deficit mezi Spojenými státy a Kanadou výše 67,9 miliardy dolarů. Tento údaj se stal argumentem v rétorice představitelů budoucí Trumpovy administrativy, kteří tvrdí, že USA v tomto obchodním vztahu doplácejí na svého severního souseda. 

Kanaďané se hodlají bránit

Budoucí prezident USA jej označuje za jasný důkaz „nespravedlivého uspořádání“, kdy Kanada údajně těží na úkor amerických zájmů. „Mexiko i Kanada mají absolutní právo a moc tento dlouho doutnající problém snadno vyřešit. Tímto požadujeme, aby tuto pravomoc využily, a dokud tak neučiní, je čas, aby za to zaplatily velmi vysokou cenu,“ upozornil Trump.

Kanaďané se jeho výrokům brání. „Není třeba to zakrývat. Navrhovaná cla proti Kanadě ze strany nastupující administrativy by poškodila Američany. Ohrozilo by to americká pracovní místa. Ohrozilo by to naši kolektivní bezpečnost,“ zdůraznil dosluhující kanadský premiér Justin Trudeau podle serveru The Hill.

„Zvýšilo by to náklady v době, kdy lidé prostě potřebují, prostě si zaslouží odpočinek. A co je možná nejzásadnější, nejsou nezbytná. Naše obchodní vztahy nám závidí celý svět a lepší cestou vpřed je posílit je,“ podotkl.

K tvrdé odvetě pak vyzval premiér provincie Ontario Doug Ford. „Nikdy nebyla doba, která by byla pro Kanaďany důležitější, aby byli jednotní, aby se postavili a ujistili se, že náš hlas je slyšet. Musíme vyslat signál, že když někdo přijde a pokusí se zničit naši ekonomiku, bude to pro Kanaďany zničující,“ shrnul. 

Trumpovy interpretace jsou nepřesné

Ekonomové upozorňují, že interpretace těchto čísel není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. „Klasifikace obchodních deficitů jako ztrát nebo dokonce dotací pro jinou zemi není spravedlivým ani přesným popisem fungování mezinárodního obchodu,“ zdůrazňují odborníci. Podle nich je deficit v obchodní bilanci spíše výsledkem složitých globálních dodavatelských řetězců, které podporují nejen spotřebitele, ale také americké společnosti.

Zatímco Spojené státy dovážejí suroviny, jako je dřevo, ropa či automobily, Kanada na oplátku nakupuje americké technologie, průmyslové stroje a zemědělské produkty. „Zvolený prezident vidí svět jako hru s nulovým součtem. Cokoli, co se nevyrobí tady nebo nekoupí jinde, je považováno za ztrátu, což prostě není pravda,“ popsal ekonom Joe Brusuelas pro americkou stanici CNN. 

Další ekonom, Gary Clyde Hufbauer, Trumpovu rétoriku rovněž kritizoval. „To je, jako kdybych řekl, že v Albertsons (obchodní řetězec s potravinami, pozn. red.), kde nakupuji, přijdu ročně o 25 tisíc dolarů,“ poznamenal. 

Obchodní deficit není ztrátou v tradičním slova smyslu, ale spíše součástí širšího cyklu, v němž Spojené státy získávají výhody například z mezinárodních investic a finančních toků. „Z mého analytického rámce vyplývá, že globální obchodní bilance plus globální kapitálové toky se rovnají nule,“ podotkl Brusuelas. 

„Takže pokud si chceme koupit javorový sirup od našich přátel za hranicemi, pouze to zvyšuje rozmanitost, kvalitu a výběr mé spotřeby; naší ekonomice to nic neubírá ani nezpůsobuje ztrátu, protože pravděpodobně Kanaďané pak tyto dolary dostanou a nakoupí americké služby – typicky finanční služby, státní dluh, dluhopisy, akcie,“ vysvětlil.

Investoři po USA prahnou 

Spojené státy sice vykazují značné obchodní deficity, ty však kompenzují přebytky v kapitálovém a finančním účtu. Díky transakcím zahrnujícím zahraniční aktiva, přímé investice a odpuštění mezinárodních dluhů se celková ekonomická bilance stabilizuje. 

USA jsou atraktivní destinací pro zahraniční investice, což se projevuje značnými přílivy kapitálu do jejich finančního systému. Tím si země nejen kompenzuje schodky v obchodní bilanci, ale rovněž posiluje svou pozici ve světové ekonomice. Zahraniční investoři vnímají americký trh jako stabilní a výnosný, což umožňuje Spojeným státům udržovat přebytek v kapitálovém účtu.

Podle nových informací amerického ministerstva obchodu jsou Spojené státy dvanáctým rokem po sobě nejlepší destinací pro přímé zahraniční investice. „Prostřednictvím našeho úsilí o zajištění přímých zahraničních investic v celých Spojených státech plníme slib Bidenovy a Harrisovy vlády vytvářet dobře placená pracovní místa pro pracující rodiny a zvyšovat hospodářský rozvoj ve všech komunitách po celé zemi,“ vylíčila šéfka resortu Gina Raimondová. 

Související

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Kanada Ekonomika zahraniční obchod Justin Trudeau

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy