ANALÝZA | Trumpův problém s Kanadou. Vracející se prezident se plete

Budoucí prezident Spojených států Donald Trump opakovaně tvrdí, že jeho země přichází každoročně o stovky miliard dolarů ve prospěch Kanady. Ve svých projevech často zdůrazňuje, že Spojené státy de facto dotují kanadskou ekonomiku, což považuje za neudržitelné a nespravedlivé.

Obzvláště ostře Trump kritizuje obchodní bilanci mezi oběma zeměmi, která je podle něj výrazně nevýhodná pro USA, jak informoval například server MarketWatch. Upozorňuje na to, že Spojené státy vykazují obrovský deficit v oblastech, jako je dovoz automobilů, dřeva a dalších surovin z Kanady. „Proč bychom měli dovážet zboží, které ani nepotřebujeme?“ líčí ve svých projevech.

Zároveň opakuje, že tato situace je důsledkem desetiletí nevyvážených obchodních dohod a nedbalé politiky jeho předchůdců. Slíbil, že jeho administrativa přehodnotí obchodní vztahy s Kanadou, a to s cílem zajistit spravedlivější podmínky pro americké podniky a pracovníky. 

Za předminulý rok dosáhl obchodní deficit mezi Spojenými státy a Kanadou výše 67,9 miliardy dolarů. Tento údaj se stal argumentem v rétorice představitelů budoucí Trumpovy administrativy, kteří tvrdí, že USA v tomto obchodním vztahu doplácejí na svého severního souseda. 

Kanaďané se hodlají bránit

Budoucí prezident USA jej označuje za jasný důkaz „nespravedlivého uspořádání“, kdy Kanada údajně těží na úkor amerických zájmů. „Mexiko i Kanada mají absolutní právo a moc tento dlouho doutnající problém snadno vyřešit. Tímto požadujeme, aby tuto pravomoc využily, a dokud tak neučiní, je čas, aby za to zaplatily velmi vysokou cenu,“ upozornil Trump.

Kanaďané se jeho výrokům brání. „Není třeba to zakrývat. Navrhovaná cla proti Kanadě ze strany nastupující administrativy by poškodila Američany. Ohrozilo by to americká pracovní místa. Ohrozilo by to naši kolektivní bezpečnost,“ zdůraznil dosluhující kanadský premiér Justin Trudeau podle serveru The Hill.

„Zvýšilo by to náklady v době, kdy lidé prostě potřebují, prostě si zaslouží odpočinek. A co je možná nejzásadnější, nejsou nezbytná. Naše obchodní vztahy nám závidí celý svět a lepší cestou vpřed je posílit je,“ podotkl.

K tvrdé odvetě pak vyzval premiér provincie Ontario Doug Ford. „Nikdy nebyla doba, která by byla pro Kanaďany důležitější, aby byli jednotní, aby se postavili a ujistili se, že náš hlas je slyšet. Musíme vyslat signál, že když někdo přijde a pokusí se zničit naši ekonomiku, bude to pro Kanaďany zničující,“ shrnul. 

Trumpovy interpretace jsou nepřesné

Ekonomové upozorňují, že interpretace těchto čísel není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. „Klasifikace obchodních deficitů jako ztrát nebo dokonce dotací pro jinou zemi není spravedlivým ani přesným popisem fungování mezinárodního obchodu,“ zdůrazňují odborníci. Podle nich je deficit v obchodní bilanci spíše výsledkem složitých globálních dodavatelských řetězců, které podporují nejen spotřebitele, ale také americké společnosti.

Zatímco Spojené státy dovážejí suroviny, jako je dřevo, ropa či automobily, Kanada na oplátku nakupuje americké technologie, průmyslové stroje a zemědělské produkty. „Zvolený prezident vidí svět jako hru s nulovým součtem. Cokoli, co se nevyrobí tady nebo nekoupí jinde, je považováno za ztrátu, což prostě není pravda,“ popsal ekonom Joe Brusuelas pro americkou stanici CNN. 

Další ekonom, Gary Clyde Hufbauer, Trumpovu rétoriku rovněž kritizoval. „To je, jako kdybych řekl, že v Albertsons (obchodní řetězec s potravinami, pozn. red.), kde nakupuji, přijdu ročně o 25 tisíc dolarů,“ poznamenal. 

Obchodní deficit není ztrátou v tradičním slova smyslu, ale spíše součástí širšího cyklu, v němž Spojené státy získávají výhody například z mezinárodních investic a finančních toků. „Z mého analytického rámce vyplývá, že globální obchodní bilance plus globální kapitálové toky se rovnají nule,“ podotkl Brusuelas. 

„Takže pokud si chceme koupit javorový sirup od našich přátel za hranicemi, pouze to zvyšuje rozmanitost, kvalitu a výběr mé spotřeby; naší ekonomice to nic neubírá ani nezpůsobuje ztrátu, protože pravděpodobně Kanaďané pak tyto dolary dostanou a nakoupí americké služby – typicky finanční služby, státní dluh, dluhopisy, akcie,“ vysvětlil.

Investoři po USA prahnou 

Spojené státy sice vykazují značné obchodní deficity, ty však kompenzují přebytky v kapitálovém a finančním účtu. Díky transakcím zahrnujícím zahraniční aktiva, přímé investice a odpuštění mezinárodních dluhů se celková ekonomická bilance stabilizuje. 

USA jsou atraktivní destinací pro zahraniční investice, což se projevuje značnými přílivy kapitálu do jejich finančního systému. Tím si země nejen kompenzuje schodky v obchodní bilanci, ale rovněž posiluje svou pozici ve světové ekonomice. Zahraniční investoři vnímají americký trh jako stabilní a výnosný, což umožňuje Spojeným státům udržovat přebytek v kapitálovém účtu.

Podle nových informací amerického ministerstva obchodu jsou Spojené státy dvanáctým rokem po sobě nejlepší destinací pro přímé zahraniční investice. „Prostřednictvím našeho úsilí o zajištění přímých zahraničních investic v celých Spojených státech plníme slib Bidenovy a Harrisovy vlády vytvářet dobře placená pracovní místa pro pracující rodiny a zvyšovat hospodářský rozvoj ve všech komunitách po celé zemi,“ vylíčila šéfka resortu Gina Raimondová. 

Související

Donald Trump Analýza

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.
Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Kanada Ekonomika zahraniční obchod Justin Trudeau

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

před 2 hodinami

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

před 3 hodinami

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 9 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 9 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 10 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 12 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy