Pohonné hmoty v Česku oproti minulému týdnu zlevnily

Ceny pohonných hmot v Česku po předchozích dvou týdnech zdražování od minulého týdne klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o tři haléře na průměrných 37,80 Kč/l, nafta pak o 21 haléřů 37,46 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Paliva jsou v současné době dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili zhruba o korunu méně, nafta byla v první polovině loňského února levnější skoro o 1,80 Kč.

Ke zlevnění pohonných hmot přispěla podle analytika Purple Trading Petra Lajska aktuální situace na mezinárodním trhu s ropou, kde její cena klesla. Pohled na burzu pohonných hmot v Rotterdamu je pozitivní, cena benzínu i nafty spadla ve srovnání s druhou půlkou ledna. Na ceny paliva dál působí také silná koruna, výrazněji se navíc zatím neprojevilo ani embargo na ruské pohonné hmoty

V následujících dnech by se tak podle Lajska čeští řidiči mohli dočkat dalšího mírného zlevnění. V horizontu několika týdnů však Lajsek očekává postupné zdražování zejména nafty. Důvodem je nutnost jejího dovozu z nových lokalit typu Číny, Indie nebo Blízkého východu, což navýší náklady na její přepravu a také marže obchodníků. "Nafta tak bude pravděpodobně výhledově opět dražší než benzín. Jeho cena roste i díky tomu, že se na něj v Evropě tak trochu zapomíná. Poptávka po naftě je však vyšší a zároveň jsme u ní více závislí na dovozu. Rafinérie se tak nyní soustředí spíše na naftu a i díky tomu nyní cena benzínu přeskočila tu u nafty," uvedl Lajsek. Nedostatku pohonných hmot se však podle něj motoristé v Česku obávat nemusí, protože se evropské země bohatě předzásobily.

Nejlevnější pohonné hmoty jsou momentálně v Jihočeském kraji. Litr benzinu se tam prodává v průměru za 37,29 Kč, litr nafty za 36,79 Kč. Naopak nejdražší jsou čerpací stanice v Praze. Litr benzinu nabízejí v průměru za 39,17 Kč. Diesel je v hlavním městě průměrně za 39,14 Kč/l.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, následně začala kolísat.

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy