Na snížení spotřební daně z nafty ušetří dopravci i běžní motoristé, cena nafty na čerpacích stanicích by mohla klesnout o pět až deset procent. Státní rozpočet naopak přijde přibližně o šest miliard korun. Vyplývá to z komentářů ekonomů na dotaz ČTK. Zároveň však upozorňují, že jde o podporu neekologického paliva.
Podle dopravců pomůže snížení daně tuzemským firmám v mezinárodní konkurenci, zlevnění služeb však kvůli výraznějšímu zdražení mýta očekávat nelze.
Sněmovna ve čtvrtek schválila snížení spotřební daně z motorové nafty z 10,95 Kč na 9,95 Kč za litr. To sice nemusí automaticky znamenat snížení cen čerpacích stanic, většina oslovených ekonomů však v mírné zlevňování nafty věří.
"Domníváme se, že prodej pohonných hmot je vysoce konkurenční prostředí a zákazníci by měli snížení sazby zaznamenat v poklesu cen nafty na čerpacích stanicích, a to přibližně o pět až deset procent," míní specialista na nepřímé daně z PwC ČR Tomáš Hajdušek. Efekt na konečných cenách nafty očekává i daňový poradce Kodap Jan Kašpar. Upozornil, že zlevnění by měli pocítit nejen kamionoví dopravci, ale ostatní majitelé naftových vozů.
"Rozhodnutí je pro české dopravce velmi důležité. Hlavní konkurenti z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska nebo Litvy přijíždějí s plnými nádržemi levnější nafty a to je zvýhodňuje v soutěži o zákazníka. Snížení zmenší ten rozdíl, pomůže i jiným podnikatelům," uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.
Připomněl ale, že vedle snížení daně od příštího roku vzrostou mýtné sazby. Růst bude přitom vyšší, než úspora z nižší daně. Zákazníci kamionových dopravců se proto budou podle Felixe muset připravit spíše na zvýšení cen. "Sazba (za mýto) za kilometr na dálnici bude pro těžkou soupravu o 85 haléřů vyšší, zatímco nižší daň zlevní kilometr o 30 haléřů," podotkl Felix. Zatímco zdražení mýta však podle něj ovlivní tuzemské i zahraniční dopravce stejně, snížení daně by mělo podpořit především české firmy.
Zlevnění cen nákladní dopravy neočekává kvůli zdražení mýta ani ředitel poskytovatele celních služeb firmy Gerlach Luděk Procházka. "Dopravci navíc kvůli koronaviru stále čelí nejistotě na celém trhu. Především se zkomplikovala mezinárodní přeprava osob i zboží, kterou teď zasáhne ještě brexit a s ním návrat hraničních kontrol a pravděpodobně i cel," dodal.
Více by se úspora na dani mohla projevit u řidiči osobních aut na diesel, uvedl analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Po snížení daně očekává, že stoupne poptávka po naftovém pohonu, čímž se sníží náklady na provoz dieselových aut. Nové nastavení daní přirovnal k situaci v Německu.
Analytici však upozorňují i na negativní důsledky daňových změn. Výběry ze spotřební daně z nafty se v posledních letech pohybují okolo 65 miliard korun, snížením taxy se tak podle Hajduška dá očekávat výpadek z příjmů kolem šesti miliard korun. Podle Bartoně se navíc při zvýšení zájmu o dieselová auta sníží poptávka po daňově dražším benzínu.
Rozhodnutí má také ekologické důsledky, protože nafta patří k palivům s největším podílem na znečištění. Na to už dříve upozornil například Český plynárenský svaz, podle něhož čtvrteční rozhodnutí povede ke znevýhodnění ekologických paliv. Svaz snížení daně z nafty označil za nekoncepční krok.
Související

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
pohonné hmoty , Benzín , Nafta , Dopravci , Čerpací stanice , Ekonomika , Daně
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Napětí na MS v hokeji vrcholí: Finálová bitva USA – Švýcarsko je i po dvou třetinách bez gólu
před 59 minutami

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
před 2 hodinami

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
před 3 hodinami

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
před 4 hodinami

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
před 4 hodinami

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
před 5 hodinami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 7 hodinami

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 8 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 9 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 10 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 11 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 12 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 14 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 15 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák