Ceny padají. Zlevňování benzinu a nafty v Česku zrychlilo

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nadále zlevňují. V uplynulém týdnu pokles cen zrychlil. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla o 45 haléřů na 31,06 koruny za litr. Litr nafty stál ve středu průměrně 30,60 koruny, o 47 haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků bude trend svižného poklesu cen pokračovat, a to díky razantnímu propadu cen ropy na světových trzích a opatření proti šíření nového koronaviru.

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Za tu dobu se už průměrná cena benzinu snížila o více než korunu a nafty zhruba o korunu a 50 haléřů. Natural 95 je nyní nejlevnější od konce loňského března a cena nafty je nejnižší od května 2018.

Ceny ropy zaznamenaly na začátku tohoto týdne strmý propad, když během jednoho dne na světových trzích klesly zhruba o 30 procent, což byl největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Ceny ropy se ocitly ve volném pádu, když Saúdská Arábie oznámila, že odběratelům sníží cenu a naopak výrazně zvýší těžbu. Šlo o reakci na krach jednání členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců ve Vídni. Například cena severomořské ropy Brent se přechodně propadla až k 28 dolarům za barel.

"Za předpokladu, že cena ropy zůstane na současné úrovni, popřípadě bude ještě dále padat, by cena benzínu mohla dále klesat až k hranici 26 korun za litr, zatímco litr nafty by se mohl prodávat dokonce pod 25 korun. Takto nízké byly ceny pohonných hmot byly v České republice naposledy na počátku roku 2016, kdy se ropa obchodovala na úrovni 30 dolarů za barel," řekl dnes ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda míní, že propad cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích ještě urychlí aktuální rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude platit od páteční půlnoci.

"Po Trumpově oznámení se cena ropy typu Brent propadla z cenové úrovně takřka 36 na 33,30 dolarů za barel. Zmíněné rozhodnutí zakázat většině Evropanů cesty do USA pochopitelně dále ochromí poptávku po ropě neboť se dramaticky sníží poptávka po letech z Evropy do USA," uvedl dnes Kovanda. Jen příští týden podle něj klesne cena pohonných hmot v Česku o 60 až 80 haléřů na litr.

"Zlevňování bude trvat celý březen a pravděpodobně budou ceny klesat i počátkem dubna. Celkově by průměrné ceny pohonných hmot v ČR mohly do konce března propadnout až o 1,5 koruny na litr," doplnil analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Nejdražší pohonné hmoty jsou nyní v Praze, litr Naturalu 95 tam stojí v průměru 31,70 koruny a nafty 31,33 koruny za litr. Naftu v průměru za 31 korun a více nabízejí ještě čerpací stanice na Vysočině a ve Středočeském kraji, v ostatních regionech je její cena pod 31 korun za litr.

Naopak nejlevnější benzin je u pump na jihu Čech. Litr Naturalu 95 vyjde v Jihočeském kraji v průměru na 30,62 Kč. Nafta vyjde nejlépe v Karlovarském kraji, řidiči ji tam v průměru pořídí za 30,12 Kč/l.

V Polsku se ceny paliv od minulého týdne nezměnily. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info se tam litr benzinu aktuálně prodává v průměru 4,66 zlotého (27,81 Kč), litr nafty je průměrně po 4,76 zlotého (28,41 Kč). V Německu se už třetí týden drží ceny na stabilní úrovni. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, se prodává průměrně po 1,429 eura (36,83 Kč) za litr, nafta je v průměru za 1,269 eura (32,70 Kč) za litr.

Ceny na jihu Moravy se už dostaly pod úroveň cen v Rakousku, dražší je u nás pouze nafta. I na Slovensku jsou pohonné hmoty dražší. V Rakousku stojí litr naturalu 1,22 eura (v přepočtu 31,53 Kč), litr nafty 1,17 eura (30,23 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,34 eura (v přepočtu 34,62 Kč), nafta stojí průměrně 1,24 eura za litr (32,04 Kč).

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty Benzín Nafta Čerpací stanice auto ropa Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy