Praga, Jawa, Čezeta. Zájem o autoveterány je v Česku na vzestupu

Zájem o automobilové veterány a s nimi spojená činnost je v současnosti v tuzemsku na vzestupu. Zlatá doba automobilismu byla mezi válkami, kdy Československo patřilo mezi špičky v motorismu. V rozhovoru s ČTK to řekl výkonný ředitel Autoklubu ČR Pavel Konečný. Autoklub pomáhá s organizací závodu historických vozidel Zbraslav-Jíloviště, jehož se dnes účastní přes 200 posádek, včetně jedné z USA.

"Veteranismus a zájmová činnost je podle mě teď na vzestupu. Tradiční značky Praga, Jawa, Čezeta, Aero, máme na co být pyšní. Je krásné si to připomínat," řekl Konečný. V meziválečné době bylo Československo podle něj mezi špičkou v oboru. Autoklub republiky Československé nejvíce spolupracoval s britským, i proto, že se v republice tehdy jezdilo vlevo. "Propůjčovali si know-how, spolupracovali i co se týče bezpečnosti na silnicích nebo náhradních dílů," poznamenal.

I v současnosti se Autoklub ČR snaží spolupracovat se zahraničím, mimo jiné je členem mezinárodních organizací FIM a FIA. Organizace má i člena v předsednictvu FIM, kterým je prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Letošní 52. ročník závodu Zbraslav-Jíloviště, jehož tradice sahá až do roku 1908 a který v roce 1968 obnovil Veteran Car Club Praha, je poprvé součástí nového šampionátu Grand Prix historických vozidel, jehož je Autoklub ČR promotérem a který čítá čtyři podniky. Dále do Grand Prix patří dálkový závod 1000 mil československých (Praha-Bratislava-Piešťany a zpět), Brno Revival - festival rychlosti mezi pavilony a Grand Prix Bugatti.

"Hlavně se snažíme pomoci, aby se takové akce konaly. Děkuji pořadateli, že do toho vkládá tolik úsilí a nemalé finanční prostředky. Dnešek je ukázkou, že se to daří, protože je tu mnoho diváků, přestože počasí moc nepřeje," ocenil Konečný, podle něhož je úlohou Autoklubu ČR propůjčit provozní materiál nebo například zajistit časomíru.

Kromě nové Grand Prix historických vozidel má pod sebou Autoklub ČR například pohár asociace historických automobilů, který čítá sedm podniků. Konají se také srazy, burzy či vyjížďky po kraji, takzvané automobilové orientační soutěže.

Na dotaz, jaké vozidlo z těch, které se účastní letošního závodu, je pro Konečného nejcennější, odpověděl, že jeho srdeční záležitostí jsou vozy značky Bugatti. "Asi bych volil Bugatti T37. To je pro mě top exponát, přestože jiní by měli jiný názor, pro mě je to srdeční záležitost," uvedl s tím, že s vozem závodila i Češka Eliška Junková. "Vozidlo přitom nemá posilovač řízení, pneumatiky jsou úzké, brzdy na lankách...," popsal Konečný technickou specifikaci automobilu.

Související

Více souvisejících

auto Autoklub ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 12 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy