Škoda vyrobila za 60 let přes 6,5 milionu vozů Octavia

Automobilka Škoda Auto vyrobila od roku 1959 již přes 6,5 milionu vozidel Octavia všech generací. Na model z konce 50. let navázal v 90. letech nově vyvinutý vůz, který měl se svým předchůdcem společné pouze jméno. Novodobá Octavia má již tři generace, v pondělí se oficiálně představí nová, čtvrtá generace, uvedla pro ČTK Škoda Auto.

Historické Octavie, která se vyráběla od roku 1959 do roku 1971, vzniklo celkem 360.000 kusů, z toho 54.000 exemplářů ve verzi kombi. Od roku 1964 se ale vyráběla již jen verze kombi, dvoudveřovou Octavii nahradila nová řada vozů Škoda 1000 a 1100 MB.

V roce 1992 začal vývoj první generace novodobé Octavie, liftback s výklopnými pátými dveřmi se představil 4. dubna 1996, o dva roky později ho doplnilo také kombi. Do listopadu 2010 vzniklo 970.000 liftbacků a více než 470.000 kombi Octavia první generace. Od roku 2004 se první generace prodávala pod názvem Octavia Tour, a to souběžně s druhou generací.

Mezi lety 2004 a 2013 vzniklo 1,6 milionu liftbacků a 900.000 kombi druhé generace Octavie. Druhá generace přinesla řadu novinek, například zážehové motory s přímým vstřikem paliva či samočinnou dvouspojkovou převodovku DSG.

Třetí generace Octavie se vyrábí od listopadu 2012, v únoru 2017 prošla modernizací. Současnou generaci si koupilo přes 2,5 milionu zákazníků.

Kromě hlavního výrobního závodu aktuálně sjíždějí vozy Octavia z výrobních a montážních linek také v zahraničí, a sice v Číně, Indii, Rusku, Kazachstánu i Alžírsku.

Octavie se vždy daly pořídit v různých výbavových stupních. U původní generace Octavie z 50. a 60. let se výbavy lišily zejména podle exportních trhů a toho, jak si je importér navolil. "Později byly drobné odlišnosti třeba u motoricky silnějších verzí Octavia Super nebo Octavia Touring Sport," řekl ČTK mluvčí Škoda Auto Vítězslav Kodym.

První generace novodobé Octavie se vyráběla ve výbavách LX, GLX A SLX. "Od roku 2001 se prodával sportovně střižený model Octavia RS s motorem 1,8 turbo o výkonu 132 kilowatt," řekl Kodym.

Původní Octavia v roce 1959 se prodávala od 28.590 korun, a to jen na poukaz. Na volném trhu byla k dostání za 38.500 korun. Cena první novodobé generace Octavie začínala od 335.700 Kč, tehdy asi 34 průměrných měsíčních platů v Česku. V současnosti cena Octavie začíná na 450.900 Kč, což odpovídá asi 13 průměrným měsíčním platům v republice.

Na českém trhu je Octavia dlouhodobě nejprodávanějším automobilem, v roce 2018 se v tuzemsku prodalo 25.834 Octavií. Celosvětově se jich loni prodalo na 388.200 kusů.

Nová generace Škody Octavia bude delší a širší než předchůdce, nabídne větší zavazadlový prostor i nové asistenční systémy. Představí se také jako hybrid do zásuvky nebo s pohonem na CNG.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 
Škoda Superb 4 Prohlédněte si galerii

Škoda představila čtvrtou generaci vlajkové lodi Superb. Na jejím vývoji se podílela umělá inteligence

Automobilka Škoda dnes večer představila čtvrtou generaci své vlajkové lodi. Superb. Bude dostupná v šesti variantách motoru včetně mild-hybrid a plug-in hybrid. Nová generace bude mít také novější podvozek založený na technologii DCC+. Na vývoji nového vozu se podle informací představených na tiskové konferenci podílela i umělá inteligence.

Více souvisejících

Škoda Škoda Octavia

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy