Sami si vyměňujete pneumatiky? Vyvarujte se těchto chyb

Praha - Poslední záchvěvy babího léta máme zřejmě za sebou, a tak už není proč odkládat okamžik, kdy je vhodné vyměnit letní pneumatiky na vašem vozidle za zimní. Orientačním ukazatelem vhodného okamžiku je rtuťový sloupec ve venkovním teploměru. Jakmile ukáže přes den jen 7 stupňů Celsia, je ten správný čas.

Zdaleka ne všichni řidiči zamíří do pneuservisu, protože někteří nemění pneumatiky, ale celé komplety na ráfcích. Na zimu používají plechové, aby ochránili svá litá elektronová kola. Takže si vyhrnou rukávy a pustí se do výměny celých kol. Jiní jsou natolik zruční a mají vhodné nářadí, že svedou i výměnu samotných plášťů.

„Věřte, že je na místě upozornit na šest nejčastějších a největších chyb, které motoristé dělají," upozorňuje na ně Otakar Dvořák, manažer auto servisní sítě Q-Service.Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme?

Nesprávný směr rotace pneumatiky

Na pláštích bývá zpravidla naznačen směr rotace šipkou nebo nápisy Inside/Outside. Šipka musí být ve směru jízdy vpřed. Nápis Outside by pak měl být na vnější straně pneumatiky.

Přetažení šroubů

Častou chybou bývá přetažení šroubů ráfků po nasazení nových pneumatik. Dochází k němu použitím příliš velké síly na dotažení, zpravidla při použití manuálního klíče. Vinou toho může dojít k poškození či stržení závitu.

Nedostatečné dotažení

Při přezouvání je třeba dát pozor na kontrolu dotažení matic ráfků. Ta se provádí až po spuštění auta ze zvedáku. Poté, co je vozidlo na zemi, je třeba všechny šrouby zkontrolovat a dotáhnout.

Opomenutí kontroly dotažení

Po několika ujetých kilometrech by se měly šrouby znovu dotáhnout. Nedotažené kolo může být zvlášť nebezpečné při rychlé jízdě, nebo když potřebujete rychle změnit směr.

Nevyvážená kola

Čas od času se může stát, že vlivem nerovností na silnici nebo nešetrného parkování upadne závažíčko na ráfku kola. Jeho hmotnost se mění i s tím, jak pneumatiky opotřebováváme. Pokud vyvážení neprovedeme, dochází k nadměrnému opotřebení pneumatik a podvozkových dílů.

Neuvážené prohazování pozice pneumatik

Před sundáním pneumatik je vhodné je označit tak, abychom si zapamatovali, kam které kolo patří. Životnost pneumatik totiž prodloužíme pravidelným prohazováním jejich pozic. Nejčastějším způsobem přehazování je prohození předních pneumatik za zadní. Pneumatiky je však třeba vždy znovu převážit.

Pokud si měníme pneumatiky sami, dá se ušetřit až několik set korun. Na druhou stranu se nesprávnou montáží můžeme vystavit riziku. Je proto třeba dobře zvážit, zda se letos vydáme do servisu nebo si pneumatiky vyměníme sami.

Související

Letní pneumatiky

Dnes končí povinnost mít zimní pneumatiky, řidiči by ale zatím přezouvat neměli

Motoristům dnes končí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Podle Besip by však řidiči neměli přezutí na letní gumy, které mají jiné vlastnosti než ty zimní, zbytečně uspěchat. Stále totiž přetrvává riziko mrazů, které by mohly motoristy na silnicích překvapit. Vhodná doba pro přechod na letní pneumatiky je podle expertů v případě dlouhodobých teplot nad sedm stupňů. V takovém případě by zase řidiči neměli otálet s přezutím auta. Dnes o tom informoval Besip.

Více souvisejících

pneumatiky auto, moto

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy