Výrazná silueta dvou věží hradu Házmburk je neodmyslitelnou součástí malebného kraje Českého středohoří. Dominantní postavení hradu i jeho kompozice značně napodobuje královský hrad Bezděz, zdá se však, že Házmburk je starší a jeho stavební vývoj je složitější. I když byl už v hledáčku romantiků konce 19. století, dodnes ukrývá mnohá tajemství.
Hrad Házmburk se vypíná na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 418 m. Vrch tvoří čedičové horniny, které jsou typické pro celou zdejší oblast. Charakteristické kopce, které vystupují jako kamenné kužely v jinak rovinaté krajině, jsou totiž pozůstatky po sopečné činnosti dávného pravěku.
Samotný hrad zaujal výhodné strategické místo na jedné z dávných sopek v jihozápadní části Českého středohoří. Byl odsud vynikající rozhled na všechny světové strany a bylo možné kontrolovat důležité zemské stezky, které se klikatily podél řeky Ohře i mezi vrcholky hor a kopců dál na sever.
Zdejší lokalita lákala již první zemědělce období neolitu. V okolí házmburského vrchu či přímo na něm jsou doklady osídlení či lidské aktivity po téměř celý pravěk. Doloženo zde bylo i slovanské hradiště z 8. – 9. století.
Na tuto sídelní a fortifikační tradici nejspíše navázal i samotný hrad Házmburk, původně nazývaný Klapý. Není ovšem jasné, kdy přesně a kým byl vystavěn. O vysvětlení se pokouší už Dalimilova kronika, která píše, že za knížete Hostivíta se prý snažil jakýsi Léva zmocnit kdysi lučanského území a vystavěl si na kopci pevný hrad, odkud ovládal okolní krajinu. Lévovi bojovníci prý neprojevovali velkou statečnost a jejich ženy poklepávaly na své lůno, aby se tam muži skryli, a tuto zprávu, tedy „klep“, spojuje kronikář též se jménem hradu – Klapý. Václava Hájek z Libočan pak míní, že hrad postavili v roce 751 bratři Kalboj a Veslav z hradu Košťálova, který nazvali Klopaj. Jedná se ale spíše jen o bájné vysvětlení, která však poukazují na silnou tradici. Název Klapý nejspíše souvisí s prudkými, skalnatými svahy, které se historicky nazývaly též klepy.
Poprvé se jméno Klapý objevuje v písemných pramenech jako název vsi, a to v roce 1197, kdy ji šlechtic Hroznata odkázal klášteru v Teplé spolu s několika jinými vesnicemi na Litoměřicku. V roce 1237 se objevuje zpráva, kdy král Václav I. daroval klášteru v Teplé další část pozemků v Klapém. V roce 1292 pak udělil Heiman z Lichtenburka blízkým Libochovicím některá práva, představující počátek vývoje tohoto města. Logicky tu tak musel existovat hrad pro ochranu panství, ovšem po celé 13. století se zde neobjevuje zmínka o hradu. Jen z nepřímých důkazů a indicií je tak možné datovat výstavbu hradu před rok 1292, snad někdy do poloviny 13. století. Zakladateli hradu by tak byli mocní pánové z Lichtenburka.
První písemná zmínka o hradě Klapý je až z roku 1335, kdy král Jan Lucemburský získal celé panství výměnou od Hynka z Lichtenburka a brzy poté hrad, ves Klapý, tvrz a městečko Libochovice se čtyřmi dalšími vesnicemi prodal Zbyňku Zajíci z Valdeka.
Právě Zajícové z Valdeka dali hradu dle svého erbovního znamení nový název Házmburk, respektive Hasenburg, tedy Zaječí hrad. V jejich majetku se hrad udržel až do 16. století. Původní malý hrad ze 13. století, který tvořila pouze obvodová hradba v půdoryse obdélníka se zaoblenými rohy a stísněná vnitřní zástavba s tzv. Bílou věží, byl během staletí rozšířen o další palácové budovy, parkán a dolní tzv. Černou věž, čímž hrad získal dnešní protáhlou, dvouvěžovou siluetu.
Na počátku husitských válek stáli Zajícové z Hazmburka na katolické straně. Hrad Házmburk byl vnímán jako nedobytná pevnost, proto sem byly dokonce ukryty nejrůznější poklady a cennosti z pražských kostelů i za samotného Pražského hradu. Ač byl hrad dvakrát husity obléhán, nikdy nebyl dobyt.
Samotný hrad se na vrcholku kopce pyšnil ve své plné kráse až do poloviny 16. století. V roce 1586 je hrad zmiňován jako pustý. V té době už panství patřilo Lobkovicům, kteří ho od Kryštofa z Házmburka koupili v roce 1558 a připojili k libochovickému panství. Jak už to tak bývá, tehdejší majitel Jiří Popel z Lobkovic už se nechtěl trmácet na vysoký kopec a proto si nechal vystavět renesanční zámek v místech gotické tvrze v Libochovicích na břehu řeky Ohře. Z kdysi výstavního a nedobytného hradu Házmburk se tak stala jen krásná hradní silueta zdejšího kraje.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , zajímavosti
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Většina pasažérů je po smrti
před 2 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Dorazí mrazy i citelné oteplení, sníh, déšť i vítr
včera
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
včera
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
včera
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
včera
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
včera
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
včera
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
včera
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
včera
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
včera
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
včera
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
včera
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
včera
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
včera
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
27. prosince 2024 21:51
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
Šest lidí zadrželi a obvinili kriminalisté z Národní protidrogové centrály pro podezření z dovozu kokainu ve velkém rozsahu. Osoby působily jako organizovaná skupina a drogu pašovaly z Peru rozpuštěnou v roztoku v lahvích, které se tvářily víno či jiný alkohol. Policie o případu informovala na webu.
Zdroj: Jan Hrabě