Hrad Házmburk: Zaječí hrad, jehož počátky jsou opředeny tajemstvím

Výrazná silueta dvou věží hradu Házmburk je neodmyslitelnou součástí malebného kraje Českého středohoří. Dominantní postavení hradu i jeho kompozice značně napodobuje královský hrad Bezděz, zdá se však, že Házmburk je starší a jeho stavební vývoj je složitější. I když byl už v hledáčku romantiků konce 19. století, dodnes ukrývá mnohá tajemství.

Hrad Házmburk se vypíná na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 418 m. Vrch tvoří čedičové horniny, které jsou typické pro celou zdejší oblast. Charakteristické kopce, které vystupují jako kamenné kužely v jinak rovinaté krajině, jsou totiž pozůstatky po sopečné činnosti dávného pravěku.

Samotný hrad zaujal výhodné strategické místo na jedné z dávných sopek v jihozápadní části Českého středohoří. Byl odsud vynikající rozhled na všechny světové strany a bylo možné kontrolovat důležité zemské stezky, které se klikatily podél řeky Ohře i mezi vrcholky hor a kopců dál na sever.

Zdejší lokalita lákala již první zemědělce období neolitu. V okolí házmburského vrchu či přímo na něm jsou doklady osídlení či lidské aktivity po téměř celý pravěk. Doloženo zde bylo i slovanské hradiště z 8. – 9. století.

Na tuto sídelní a fortifikační tradici nejspíše navázal i samotný hrad Házmburk, původně nazývaný Klapý. Není ovšem jasné, kdy přesně a kým byl vystavěn. O vysvětlení se pokouší už Dalimilova kronika, která píše, že za knížete Hostivíta se prý snažil jakýsi Léva zmocnit kdysi lučanského území a vystavěl si na kopci pevný hrad, odkud ovládal okolní krajinu. Lévovi bojovníci prý neprojevovali velkou statečnost a jejich ženy poklepávaly na své lůno, aby se tam muži skryli, a tuto zprávu, tedy „klep“, spojuje kronikář též se jménem hradu – Klapý. Václava Hájek z Libočan pak míní, že hrad postavili v roce 751 bratři Kalboj a Veslav z hradu Košťálova, který nazvali Klopaj. Jedná se ale spíše jen o bájné vysvětlení, která však poukazují na silnou tradici. Název Klapý nejspíše souvisí s prudkými, skalnatými svahy, které se historicky nazývaly též klepy.

Poprvé se jméno Klapý objevuje v písemných pramenech jako název vsi, a to v roce 1197, kdy ji šlechtic Hroznata odkázal klášteru v Teplé spolu s několika jinými vesnicemi na Litoměřicku. V roce 1237 se objevuje zpráva, kdy král Václav I. daroval klášteru v Teplé další část pozemků v Klapém. V roce 1292 pak udělil Heiman z Lichtenburka blízkým Libochovicím některá práva, představující počátek vývoje tohoto města. Logicky tu tak musel existovat hrad pro ochranu panství, ovšem po celé 13. století se zde neobjevuje zmínka o hradu. Jen z nepřímých důkazů a indicií je tak možné datovat výstavbu hradu před rok 1292, snad někdy do poloviny 13. století. Zakladateli hradu by tak byli mocní pánové z Lichtenburka.

První písemná zmínka o hradě Klapý je až z roku 1335, kdy král Jan Lucemburský získal celé panství výměnou od Hynka z Lichtenburka a brzy poté hrad, ves Klapý, tvrz a městečko Libochovice se čtyřmi dalšími vesnicemi prodal Zbyňku Zajíci z Valdeka.

Právě Zajícové z Valdeka dali hradu dle svého erbovního znamení nový název Házmburk, respektive Hasenburg, tedy Zaječí hrad. V jejich majetku se hrad udržel až do 16. století. Původní malý hrad ze 13. století, který tvořila pouze obvodová hradba v půdoryse obdélníka se zaoblenými rohy a stísněná vnitřní zástavba s tzv. Bílou věží, byl během staletí rozšířen o další palácové budovy, parkán a dolní tzv. Černou věž, čímž hrad získal dnešní protáhlou, dvouvěžovou siluetu.

Na počátku husitských válek stáli Zajícové z Hazmburka na katolické straně. Hrad Házmburk byl vnímán jako nedobytná pevnost, proto sem byly dokonce ukryty nejrůznější poklady a cennosti z pražských kostelů i za samotného Pražského hradu. Ač byl hrad dvakrát husity obléhán, nikdy nebyl dobyt.

Samotný hrad se na vrcholku kopce pyšnil ve své plné kráse až do poloviny 16. století. V roce 1586 je hrad zmiňován jako pustý. V té době už panství patřilo Lobkovicům, kteří ho od Kryštofa z Házmburka koupili v roce 1558 a připojili k libochovickému panství. Jak už to tak bývá, tehdejší majitel Jiří Popel z Lobkovic už se nechtěl trmácet na vysoký kopec a proto si nechal vystavět renesanční zámek v místech gotické tvrze v Libochovicích na břehu řeky Ohře. Z kdysi výstavního a nedobytného hradu Házmburk se tak stala jen krásná hradní silueta zdejšího kraje.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie zajímavosti

Aktuálně se děje

před 30 minutami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Většina pasažérů je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla nejméně 124 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol

Šest lidí zadrželi a obvinili kriminalisté z Národní protidrogové centrály pro podezření z dovozu kokainu ve velkém rozsahu. Osoby působily jako organizovaná skupina a drogu pašovaly z Peru rozpuštěnou v roztoku v lahvích, které se tvářily víno či jiný alkohol. Policie o případu informovala na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy