Irský hrad na západě Čech: Zřícenina Ballymote je unikát v srdci Evropy

Romantická zřícenina hradu Ballymote se nachází nedaleko obce Nažlovské Hory v západních Čechách. Ač jde o poměrně málo známou stavbu, jedná se v našich končinách o unikátní lokalitu. Svým provedením představuje jedinečnou ukázku irského hradu v srdci Evropy.

Romantická hradní zřícenina Prašivice, známá spíše pod názvem Ballymotte či Ballymote, leží na kopci nedaleko města Nažlovské Hory v západních Čechách. Historie tohoto místa je pevně spjatá právě s nedalekým městečkem a místním zámeckým sídlem.

Samotná ves Nažlovské Hory, původně Nažlovy, vznikla snad již během 14. století. První písemná zmínka je z roku 1380, kdy byla v držení Hrabiše a Jana, pánů z Paběnic a na Nalžovech. Je pravděpodobně, že již tehdy zde stávala původní stará tvrz. Přímý doklad o ní pochází až z roku 1473, kdy nalžovský statek po Paběnických zdědil Svojše z Velhartic.

Svojše z Velhartic získal v roce 1521 královský dekret povolující těžbu stříbra v dolech nad vsí Nalžovy. Na místě těžby vznikla osada známá jako Silberberg ob Ellischau, roku 1530 povýšená na město Bergstadt ob Ellischau. Jedná se o dnešní Stříbrné Hory. Osudy zdejšího dolování však nebyly příliš přívětivé. Již v roce 1541 byly doly zatopeny a v roce 1585 dolování zaniklo.

Na konci 16. století koupil panství Karel Švihovský z Rýzmberka. Jeho rod držel zdejší panství až do počátku 18. století. Právě za jejich časů došlo k vybudování základů dnešního zámku. Po roce 1619 bylo totiž městečko i s tvrzí vydrancováno protihabsburskými uherskými vojsky. Proto Bedřich Švihovský následně nechal jižně od původní tvrze vystavět nový renesanční zámek.

Po Švihovských z Rýzmberka se stali majiteli panství Pöttingové, kteří koupili zadlužené panství v roce 1718. Hrabata z Pötingu nechali v polovině 18. století zámek přestavět v barokním stylu. Z těchto dob pochází tři výrazné polygonální arkýře. Poslední čtvrtý na severozápadním nároží nechal postavit až další majitel panství František Taaffe v 19. století.

Od roku 1769 byli majiteli panství příslušníci rodu Taaffů, jejichž kořeny pocházejí z ostrovního království, konkrétně z Irska. S nimi bylo panství pevně spjato téměř až do časů moderní historie. Roku 1929 zámek vyhořel, ale byl následně opraven. Posledními majiteli zámku byli Karel a František Müllerovi. Po 2. světové válce zámek sloužil jako škola. V současné době je soukromým majetkem.

Obdobím rozkvětu pro zdejší panství bylo jistě 19. století za časů rodiny Taaffů. Zámek tehdy mimo jiné získal v podstatě dnešní podobu. Nedaleko od něj byla též v rámci romantických parkových úprav vystavěna umělá zřícenina hradu.

Že se jedná až o novotvar z 19. století pozná dobře každý návštěvník. Na první pohled mohutné hradby a válcové věže mají velice tenké zdivo, navíc jsou uměle ukončené v podobě rozpadlého líce zdiva beze stop návaznosti na možné zaniklé konstrukce. To samé platí o uměle vytvořených dveřních a okenních otvorech, které jsou v některých případech značně nepřirozené. Na rozdíl například od Janova hradu v rámci lednicko-valtického areálu se tak nejednalo o hradní zříceninu s obytnými prostory, ale čistě o romantickou zahradní kulisu.

Za její stavbou stojí člen již zmiňovaného rodu Taaffe. Některé údaje hovoří o JUDr. Ludíkovi Taaffe, jiné o Eduardovi Taaffe. Stalo se tak nejspíše kolem roku 1840. Stavitel se nechal inspirovat konkrétní stavbou. Jednalo se o rodové sídlo rodiny Taaffe, hrad Ballymotte v obci Carlingford v irském hrabství Louth.

Kolem zříceniny postupně vyrostl lesní park s jezírkem, v jehož těsné blízkosti se nachází kamenný drak, želva a další kamenná zvířata, která se do dnešních dnů dochovala již v horším, rozpadlém stavu. Celý komplex tak odkazuje na typickou romantickou ideu krajinářského parku, doplněného o řadu kamenných soch a hradní zříceninu, která měla dokazovat urozenost a starobylost majitelů panství.

Hrad Ballymotte, ač je jen umělou zříceninou vzniklou jako novostavba v 1. polovině 19. století, je tak s nadsázkou řečeno unikátní ukázka irského hradu v srdci Evropy. Dodnes se nachází uprostřed lesa nedaleko lesní cesty a je volně přístupný po celý rok. Tuzemští turisté tak mají poměrně cizorodou západoevropskou hradní architekturu na dosah ruky hned za humny.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura cestování zajímavosti

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy