Romantická zřícenina hradu Ballymote se nachází nedaleko obce Nažlovské Hory v západních Čechách. Ač jde o poměrně málo známou stavbu, jedná se v našich končinách o unikátní lokalitu. Svým provedením představuje jedinečnou ukázku irského hradu v srdci Evropy.
Romantická hradní zřícenina Prašivice, známá spíše pod názvem Ballymotte či Ballymote, leží na kopci nedaleko města Nažlovské Hory v západních Čechách. Historie tohoto místa je pevně spjatá právě s nedalekým městečkem a místním zámeckým sídlem.
Samotná ves Nažlovské Hory, původně Nažlovy, vznikla snad již během 14. století. První písemná zmínka je z roku 1380, kdy byla v držení Hrabiše a Jana, pánů z Paběnic a na Nalžovech. Je pravděpodobně, že již tehdy zde stávala původní stará tvrz. Přímý doklad o ní pochází až z roku 1473, kdy nalžovský statek po Paběnických zdědil Svojše z Velhartic.
Svojše z Velhartic získal v roce 1521 královský dekret povolující těžbu stříbra v dolech nad vsí Nalžovy. Na místě těžby vznikla osada známá jako Silberberg ob Ellischau, roku 1530 povýšená na město Bergstadt ob Ellischau. Jedná se o dnešní Stříbrné Hory. Osudy zdejšího dolování však nebyly příliš přívětivé. Již v roce 1541 byly doly zatopeny a v roce 1585 dolování zaniklo.
Na konci 16. století koupil panství Karel Švihovský z Rýzmberka. Jeho rod držel zdejší panství až do počátku 18. století. Právě za jejich časů došlo k vybudování základů dnešního zámku. Po roce 1619 bylo totiž městečko i s tvrzí vydrancováno protihabsburskými uherskými vojsky. Proto Bedřich Švihovský následně nechal jižně od původní tvrze vystavět nový renesanční zámek.
Po Švihovských z Rýzmberka se stali majiteli panství Pöttingové, kteří koupili zadlužené panství v roce 1718. Hrabata z Pötingu nechali v polovině 18. století zámek přestavět v barokním stylu. Z těchto dob pochází tři výrazné polygonální arkýře. Poslední čtvrtý na severozápadním nároží nechal postavit až další majitel panství František Taaffe v 19. století.
Od roku 1769 byli majiteli panství příslušníci rodu Taaffů, jejichž kořeny pocházejí z ostrovního království, konkrétně z Irska. S nimi bylo panství pevně spjato téměř až do časů moderní historie. Roku 1929 zámek vyhořel, ale byl následně opraven. Posledními majiteli zámku byli Karel a František Müllerovi. Po 2. světové válce zámek sloužil jako škola. V současné době je soukromým majetkem.
Obdobím rozkvětu pro zdejší panství bylo jistě 19. století za časů rodiny Taaffů. Zámek tehdy mimo jiné získal v podstatě dnešní podobu. Nedaleko od něj byla též v rámci romantických parkových úprav vystavěna umělá zřícenina hradu.
Že se jedná až o novotvar z 19. století pozná dobře každý návštěvník. Na první pohled mohutné hradby a válcové věže mají velice tenké zdivo, navíc jsou uměle ukončené v podobě rozpadlého líce zdiva beze stop návaznosti na možné zaniklé konstrukce. To samé platí o uměle vytvořených dveřních a okenních otvorech, které jsou v některých případech značně nepřirozené. Na rozdíl například od Janova hradu v rámci lednicko-valtického areálu se tak nejednalo o hradní zříceninu s obytnými prostory, ale čistě o romantickou zahradní kulisu.
Za její stavbou stojí člen již zmiňovaného rodu Taaffe. Některé údaje hovoří o JUDr. Ludíkovi Taaffe, jiné o Eduardovi Taaffe. Stalo se tak nejspíše kolem roku 1840. Stavitel se nechal inspirovat konkrétní stavbou. Jednalo se o rodové sídlo rodiny Taaffe, hrad Ballymotte v obci Carlingford v irském hrabství Louth.
Kolem zříceniny postupně vyrostl lesní park s jezírkem, v jehož těsné blízkosti se nachází kamenný drak, želva a další kamenná zvířata, která se do dnešních dnů dochovala již v horším, rozpadlém stavu. Celý komplex tak odkazuje na typickou romantickou ideu krajinářského parku, doplněného o řadu kamenných soch a hradní zříceninu, která měla dokazovat urozenost a starobylost majitelů panství.
Hrad Ballymotte, ač je jen umělou zříceninou vzniklou jako novostavba v 1. polovině 19. století, je tak s nadsázkou řečeno unikátní ukázka irského hradu v srdci Evropy. Dodnes se nachází uprostřed lesa nedaleko lesní cesty a je volně přístupný po celý rok. Tuzemští turisté tak mají poměrně cizorodou západoevropskou hradní architekturu na dosah ruky hned za humny.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , architektura , cestování , zajímavosti
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě