Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou patří k poměrně známým architektonickým památkám. Zároveň se řadí mezi významná díla slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela ve stylu tzv. barokní gotiky. Do této stavby geniální stavitel zakomponoval tajemnou symboliku.
Kostel na Zelené hoře nechal na své náklady v letech 1720 až 1722 vybudovat opat Žďáru nad Sázavou jménem Václav Vejmluva. Impulzem k tomu bylo otevření hrobky svatého Jana Nepomuckého v roce 1719. Podle původního záměru měl být kostel postaven na počest tohoto světce. Roku 1748 byl poutní kostel poničen požárem, teprve v roce 1792 byl opraven. Od roku 1994 najdeme tuto stavbu na Seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO.
Osud Jana Nepomuckého
Potní kostel na Zelené hoře je zasvěcen Janu Nepomuckému, jednomu z nejznámějších českých světců. Roku 1389 se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Ten tehdy vstoupil v nelibost českého krále Václava IV. Jan Nepomucký stál pochopitelně na straně arcibiskupa, a panovníkovi se tak stal také trnem v oku. Podle legendy však začal král Václav IV. Jana Nepomuckého nenávidět z jiného důvodu – protože mu nechtěl prozradit, co mu jeho manželka a královna Žofie řekla u zpovědi. Jan Nepomucká byl dokonce krutě mučen, nic však neprozradil. Při mučení nakonec zemřel, jeho mrtvé tělo nechal král hodit z Karlova mostu do Vltavy. Zde však zapůsobil Bůh svými nadpřirozenými silami a po nějakém čase tělo vikáře vyplavalo nad hladinu, a mohlo tak být pohřbeno. Sochy Jana Nepomuckého můžeme dodnes najít na mostech, což odkazuje na jeho shození do vody. Světec bývá zobrazován se svatozáří tvořenou pěticí hvězd a s křížem v rukou.
Geniální stavitel
Jak již bylo zmíněno, poutní kostel na Zelené hoře je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tato významná osobnost založila nový architektonický styl, který se označuje jako barokní gotika.
Architekt se narodil dne 3. února 1677 v Praze, své předky měl však v Itálii. Jeho otcem byl pražský kameník. Také Jan Blažej se vyučil kameníkem, později studoval v Itálii architekturu. I přesto, že architekt zemřel v pouhých 46 letech, vystavěl několik desítek budov. V České republice je jeho dílem kromě poutního kostela na Zelené hoře třeba zámek Karlova Koruna, Kolovratský palác na Malé Straně, chrám Jména Panny Marie ve Křtinách nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory.
Jan Blažej Santini-Aichel byl bezpochyby geniálním stavitelem. V jeho stavbách se odráží jeho skvělé znalosti geometrie, matematiky, ale i numerologie, židovské kabaly a nejrůznějších symbolů.
Architektura a symbolika
Architektonická podoba poutního kostela Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je unikátní. Geniální stavitel do ní zakomponoval tajemnou symboliku.
Stavba má půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy. Právě taková hvězda patří mezi magické ochranné symboly. Číslo pět také odkazuje na legendu o svatém Janu Nepomuckém, kdy se nad jeho mrtvým tělem objevila pětice hvězd. V této legendě se také objevuje latinské slovo „tacui“, což se překládá jako „mlčel jsem“. Právě za mlčení zaplatil Jan Nepomucký životem, když odmítal prozradit to, co mu řekla královna Žofie u zpovědi. Magické číslo pět je zakomponováno do stavby hned několikrát. Do areálu je možné vstoupit celkem pěti vchody, v chrámu můžeme najít pět kaplí a pět oltářů.
Architekt projektoval stavbu jako kružnici s poloměrem dvanácti loktů. Číslo dvanáct nebylo vybráno náhodou, má také svou symboliku. Značí úplnost – máme přeci dvanáct hodin, dvanáct měsíců za rok, dvanáct znamení zvěrokruhu nebo dvanáct apoštolů.
Chrám byl koncipován jako jakýsi relikviář, kde má být ukrytý jazyk svatého Jana Nepomuckého. Symbol jazyka, atribut světce, najdeme nad kazatelnou. V kaplích jsou pak umístěna okna zvláštního tvaru, který připomíná právě jazyk. Některé okna jsou pak trojúhelníková – číslo tři odkazuje na Nejsvětější Trojici.
Související
Architektovi Santinimu dnes odhalili pamětní desku
Zelená hora , Jan Blažej Santini-Aichel
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák