Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké tajemství

Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a obdiv si vysloužil jak u místních, tak zahraničních turistů, o čemž svědčí zařazení této památky mezi světové dědictví UNESCO. Byť v tomto areálu stojí dva velké zámky, v popředí zájmu zůstává neogotický zámek Lednice, zatímco barokní zámecká perla Valtice zůstává stranou. Je to určitě velká škoda, jelikož právě Valtice a jeho blízké okolí nabízí mnohem pestřejší paletu umění i dějin.

Lednicko-valtický areál se nachází u samotných jižních hranic České republiky v úrodných rovinách jižní Moravy, která zde plynule přechází do krajin rakouských zemí. Dnešní uměle vytyčená státní hranice je až záležitostí moderních dějin. Celá oblast až do roku 1920 patřila k Dolním Rakousům. Právě působení rakouských mocipánů položilo základy zdejších památek, které obdivujeme dodnes. Některé však zmizely beze stopy.

Nejstarším objektem zde nebyl zámek Lednice, či zdejší původní tvrz, ale naopak valtický zámek, respektive hrad. Jeho zdivo bychom ovšem marně hledaly v základech dnešní zámecké budovy. Ta vznikla až jako novostavba. Starý románsko-gotický hrad stával na malém návrší za dnešní budovou zámku. Zde na zúženém výběžku kopce již na konci 12. století vystavěl pasovský biskup svůj pomezní hrad, tedy hrad na pomezí rakouských zemí, které se táhly dál na jih a českých zemí, které se zelenaly dál na severu.

Jak tento hrad přesně vypadal, není zcela bezpečně možné říci, zmizel totiž téměř beze stopy. Ještě v 17. století byl sice částečně součástí rozsáhlého zámeckého areálu, ale při radikální barokní přestavbě v roce 1721 byl zcela zbořen a využit na stavební materiál. Staré obranné příkopy a valy byly zarovnány a část z nich se proměnila v park. K získání představ o tom, jak hrad vypadal, slouží pouze stará dobová vyobrazení ze 17. století a především archeologický výzkum za pomoci geofyzikálního měření, které jinak zcela zaniklý hrad schovaný pod zemí vykreslilo v obrysech.

V první fázi hrad tvořila nejspíše jen zděná stavba v podobě hranolové obytné věže, která byla ohrazena dřevěnou palisádou, následně kamennou hradbou. Postupem času došlo k přestavbě a hrad se značně rozšířil. Stará obytná věž zanikla a místo ní zde vznikla pětiboká věž a následně též dvě palácové budovy.

V této době, konkrétně od roku 1193, zde již působili páni ze Seefeldu. Právě ti strohý strážný hrad přestavěli na výstavné kamenné sídlo. Hrad byl nejspíše průjezdný, na obou stranách doplněný o hospodářské prostory v podobě předhradí. Hrad se hojně rozvíjel i dále během 13. a 14. století, kdy se též nedaleko začalo rozvíjet dnešní město Valtice.

Na konci 14. století získali zdejší panství Lichtensteinové. Za jejich časů získal hrad dokonalejší opevnění, především po husitských válkách, kdy byl značně poškozen. Jeho novou sílu potvrzuje fakt, že v roce 1477 odolal útoku vojska krále Matyáše Korvína. Dobyt byl až v roce 1486, kdy byl opět poškozen, ovšem záhy opět plně obnoven.

K výraznějším změnám dochází až v 16. století, kdy se starý hrad, jehož opevnění tvořily i dělostřelecké bastiony, začal proměňovat v renesanční zámek. Následná manýristická přestavba využila zdiva z obou bastionů a části renesanční paláce. Staré sídlo, jak bylo do té doby známé, začalo pomalu mizet. Zcela zaniklo v roce 1721, kdy jej zcela nahradila o kousek dál stojící barokní perla.

Dnešní valtický zámek tvoří architektonicky uzavřený stavební celek, který se skládá z přibližně čtvercového dvora, které obklopují čtyři křídla. Jeho fasády i interiéry jsou zdobeny krásnou štukovou výzdobou. Kromě reprezentačních sálů tvoří zámek i krásná jídelna či bohatě plasticky a malířsky vyzdobená kaple. Bezprostřední okolí zámku rozšířené o divadelní budovu, tvoří barokní zahradu ležící v místech původního středověkého hradu.

Nový zámek byl důležitou rezidencí Lichtensteinů až téměř do poloviny 20. století. Jeho barokní podoba se za celou dobu příliš nezměnila, docházelo jen k menším stavebním úpravám a to až do roku 1945. Tehdy byl celý majetek zestátněn poslednímu majiteli Františkovi Josefovi z Lichtensteina na základě tzv. Benešových dekretů. Tím zde též skončila několik století trvající éra Lichtensteinů, jejichž stopy však zůstávají nesmazatelné, stejně jako na první pohled neviditelné stopy po dávném, středověkém hradě.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky cestování zajímavosti morava zámek Valtice

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy