Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického parku tak trochu nešťastně odříznutý rychlostní silnicí E55 od nedalekého města Benešov. Je častým cílem nejen obyvatel přilehlého města a okolí, ale též lidí z celého světa. Díky tomu patří mezi nejnavštěvovanější památky u nás. Přesto dodnes skrývá mnohá tajemství.

Byť je příběh tohoto místa známý především ve spojení s posledním majitelem, kterým byl následník trůnu František Ferdinand d´Este, ukrývá tento objekt mnohé další zajímavosti i tajemství, které nastřádal za více jak 700 let své existence. Dnešní podobu pohodlného zámeckého sídla získal během přestavby na přelomu 19. a 20. století na popud posledního majitele Františka Ferdinanda d´Este, který ho koupil v roce 1887 a společně se svou rodinou zde od roku 1900 žil až do své smrti při atentátu v Sarajevu. Po jeho smrti zde na chvíli zůstali jeho potomci, než jim domov nadobro zabral Československý stát a v roce 1921 jej zpřístupnil veřejnosti.

Pod dnešní fasádou romantického zámku se však skrývá zdivo gotické pevnosti, která zde stojí už více jak 700 let. K největším záhadám zámku, původně hradu, patří otázka, kdo a kdy zde tento hrad nechal vybudovat. První písemná zmínka o Konopišti pochází z roku 1318. Z mnohaleté studie odborníků však vyplynulo, že je hrad přeci jen starší. Doba jeho výstavby se uvádí v rozmezí 70. až 90. let 13. století. Někteří badatelé považují stavbu s neobvyklými stavebními přednostmi za královské dílo a za zakladatele považují krále Přemysla Otakara II. či spíše jeho syna Václava II. Jiní se kloní k názoru, že stavitelem byl pražský biskup Tobiáš. Tato otázka nejspíše zůstane navždy nevyřešenou.

Prokazatelně na počátku 14. století se hrad dostává do majetku rodu Benešoviců a v jejich rukou zůstává až do roku 1327, kdy tento rod vymírá. Následně se hrad na více jak 275 let dostává do majetku významného rodu Šternberků, kteří přikročili k dalším stavebním aktivitám. Hrad si ale udržoval svou strohou a kamennou tvář. Svou sílu ověřil během poděbradských válek, během nichž se stal nejdéle obléhaným hradem u nás, když vzdoroval početné přesile více jak rok. To z něj činí opravdovou gotickou pevnost.

Dodnes se ve sklepení pod severním palácovým křídlem nachází tajemný zazděný portál. Jedna z pověstí říká, že se jedná o zazděnou podzemní chodbu, která vedla až do Benešova. Pomocí této chodby, či tunelu, byla po dlouhé měsíce tajně zásobována posádka na hradě a tím v oné době nekonečného obléhání dokázala vzdorovat tak dlouho. Jiná verze mluví o ukrytém pokladu kdesi v podzemní chodbě. Onen poklad sem měl uchovat sám Albrechta z Valdštejna, který byl majitelem zámku po krátkou dobu v 17. století.

Jiná pověst mluví sudech se zlatem, které byly ukryty zámeckým pánem ve sklepení. To bylo propojeno tajnou, kdysi dávno vybudovanou podzemní chodbou s nedalekým Benešovem. Zdejší obyvatele se brzy z povídaček panského služebnictva o pokladu dozvěděli, ale nevěděli, jak se ho zmocnit. Následně někteří při rozšiřování svých sklepů narazili na tajemnou chodbu mířící směrem k zámku. Rozhodli se, že se do podzemní chodby vypraví. Chodba skutečně vedla až do zámeckého sklepení, kde byly údajné sudy se zlatem. Dalšího dne se sem opět vrátili, že si sudy odnesou. Když se s lupem vrátili domů, čekalo je velké zklamání, jelikož když sudy otevřeli, místo zlata našli povidla. A od té doby se také někdy obyvatelům Benešova říká „povidláci“.

Další dochované sklepení s bočními lochy se nachází pod příčným křídlem. I zde se nachází zazděný portál, k němuž se váží další pověsti, například o chodbě vedoucí až na nedaleký kopec Chvojen, kde stojí kostelík. Spíše než o několikakilometrovou chodbu by se však mohlo jednat o původní tajnou výpadovou chodbu, které jsou z období středověku známé. Bylo tak možné nečekaně zaútočit na nepřítele, například pod rouškou tmy.

K milým dětským, avšak strašidelným pověstem patří příběh o konopišťské Bílé paní. Prý kdysi dávno žil byl na hradě Konopiště bohatý pán. Miloval jízdu na koni, hony a lovy. Byl velice vlídný, štědrý, moudrý a také bohatý. Bohužel se v jeho lesích usídlila loupežnická banda. Ze strachu před nimi ukryl všechno své zlato různě ve sklepeních. Kam ho schoval, pověděl jen své jediné milované dceři. Ta to nikdy nikomu neprozradila, ani když ji lapkové unesli a mučili. Nakonec nebohou princeznu zabili. Poklad se tak nikdy nenašel. Kdo bude mít štěstí, může v noci potkat Bílou paní, jak se prochází po okolí zámku a na věčné časy chrání tajemství ztraceného pokladu.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky zámek Konopiště zajímavosti cestování historie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 42 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy