Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického parku tak trochu nešťastně odříznutý rychlostní silnicí E55 od nedalekého města Benešov. Je častým cílem nejen obyvatel přilehlého města a okolí, ale též lidí z celého světa. Díky tomu patří mezi nejnavštěvovanější památky u nás. Přesto dodnes skrývá mnohá tajemství.

Byť je příběh tohoto místa známý především ve spojení s posledním majitelem, kterým byl následník trůnu František Ferdinand d´Este, ukrývá tento objekt mnohé další zajímavosti i tajemství, které nastřádal za více jak 700 let své existence. Dnešní podobu pohodlného zámeckého sídla získal během přestavby na přelomu 19. a 20. století na popud posledního majitele Františka Ferdinanda d´Este, který ho koupil v roce 1887 a společně se svou rodinou zde od roku 1900 žil až do své smrti při atentátu v Sarajevu. Po jeho smrti zde na chvíli zůstali jeho potomci, než jim domov nadobro zabral Československý stát a v roce 1921 jej zpřístupnil veřejnosti.

Pod dnešní fasádou romantického zámku se však skrývá zdivo gotické pevnosti, která zde stojí už více jak 700 let. K největším záhadám zámku, původně hradu, patří otázka, kdo a kdy zde tento hrad nechal vybudovat. První písemná zmínka o Konopišti pochází z roku 1318. Z mnohaleté studie odborníků však vyplynulo, že je hrad přeci jen starší. Doba jeho výstavby se uvádí v rozmezí 70. až 90. let 13. století. Někteří badatelé považují stavbu s neobvyklými stavebními přednostmi za královské dílo a za zakladatele považují krále Přemysla Otakara II. či spíše jeho syna Václava II. Jiní se kloní k názoru, že stavitelem byl pražský biskup Tobiáš. Tato otázka nejspíše zůstane navždy nevyřešenou.

Prokazatelně na počátku 14. století se hrad dostává do majetku rodu Benešoviců a v jejich rukou zůstává až do roku 1327, kdy tento rod vymírá. Následně se hrad na více jak 275 let dostává do majetku významného rodu Šternberků, kteří přikročili k dalším stavebním aktivitám. Hrad si ale udržoval svou strohou a kamennou tvář. Svou sílu ověřil během poděbradských válek, během nichž se stal nejdéle obléhaným hradem u nás, když vzdoroval početné přesile více jak rok. To z něj činí opravdovou gotickou pevnost.

Dodnes se ve sklepení pod severním palácovým křídlem nachází tajemný zazděný portál. Jedna z pověstí říká, že se jedná o zazděnou podzemní chodbu, která vedla až do Benešova. Pomocí této chodby, či tunelu, byla po dlouhé měsíce tajně zásobována posádka na hradě a tím v oné době nekonečného obléhání dokázala vzdorovat tak dlouho. Jiná verze mluví o ukrytém pokladu kdesi v podzemní chodbě. Onen poklad sem měl uchovat sám Albrechta z Valdštejna, který byl majitelem zámku po krátkou dobu v 17. století.

Jiná pověst mluví sudech se zlatem, které byly ukryty zámeckým pánem ve sklepení. To bylo propojeno tajnou, kdysi dávno vybudovanou podzemní chodbou s nedalekým Benešovem. Zdejší obyvatele se brzy z povídaček panského služebnictva o pokladu dozvěděli, ale nevěděli, jak se ho zmocnit. Následně někteří při rozšiřování svých sklepů narazili na tajemnou chodbu mířící směrem k zámku. Rozhodli se, že se do podzemní chodby vypraví. Chodba skutečně vedla až do zámeckého sklepení, kde byly údajné sudy se zlatem. Dalšího dne se sem opět vrátili, že si sudy odnesou. Když se s lupem vrátili domů, čekalo je velké zklamání, jelikož když sudy otevřeli, místo zlata našli povidla. A od té doby se také někdy obyvatelům Benešova říká „povidláci“.

Další dochované sklepení s bočními lochy se nachází pod příčným křídlem. I zde se nachází zazděný portál, k němuž se váží další pověsti, například o chodbě vedoucí až na nedaleký kopec Chvojen, kde stojí kostelík. Spíše než o několikakilometrovou chodbu by se však mohlo jednat o původní tajnou výpadovou chodbu, které jsou z období středověku známé. Bylo tak možné nečekaně zaútočit na nepřítele, například pod rouškou tmy.

K milým dětským, avšak strašidelným pověstem patří příběh o konopišťské Bílé paní. Prý kdysi dávno žil byl na hradě Konopiště bohatý pán. Miloval jízdu na koni, hony a lovy. Byl velice vlídný, štědrý, moudrý a také bohatý. Bohužel se v jeho lesích usídlila loupežnická banda. Ze strachu před nimi ukryl všechno své zlato různě ve sklepeních. Kam ho schoval, pověděl jen své jediné milované dceři. Ta to nikdy nikomu neprozradila, ani když ji lapkové unesli a mučili. Nakonec nebohou princeznu zabili. Poklad se tak nikdy nenašel. Kdo bude mít štěstí, může v noci potkat Bílou paní, jak se prochází po okolí zámku a na věčné časy chrání tajemství ztraceného pokladu.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky zámek Konopiště zajímavosti cestování historie

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

včera

Petr Fiala

Fialovi se nelíbí slovenský smír s Babišem ohledně evidence u StB

Premiér Petr Fiala (ODS) ostře reagoval na uzavření smíru mezi Slovenskem a expremiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně evidence ve svazcích u StB. Slovenské ministerstvo vnitra dnes uznalo, že Babiš byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. 

včera

Ilustrační fotografie.

Izrael odhalil několik špionů svého úhlavního nepřítele

Izrael řeší uprostřed konfliktů s hnutími Hamás a Hizballáh velkou nepříjemnost. Podařilo se zadržet sedm izraelských občanů podezřelých ze špionáže pro Írán, který obě zmíněná hnutí podporuje. Oznámila to izraelská tajná služba Šin Bet ve spolupráci s policií, informoval web Times of Israel. 

včera

Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Ministři vyrazili do míst zasažených povodněmi. Řešili další pomoc

Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany zasažených obcí byly na programu setkání ministrů práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy. Pozvání přijala třicítka starostů a starostek z Moravskoslezského kraje, zástupci vedení kraje, podnikatelů i Asociace obnova 2024.

včera

Andrej Babiš

Slovensko se dohodlo s Babišem, že je ve svazcích StB neoprávněně

Slovensko se rozhodlo uzavřít smír s českým expremiérem Andrejem Babišem ve sporu, který se týkal jeho evidence ve svazcích Státní bezpečnosti (StB). Ministerstvo vnitra uznalo, že Babiš byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. 

včera

Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a Sergej Lavrov

Biden podle Lavrova lže

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil nedávná prohlášení administrativy amerického prezidenta Joea Bidena o připravenosti Washingtonu na jaderná jednání s Ruskem, Čínou a Severní Koreou bez předběžných podmínek za "lži". Lavrov tato slova pronesl v pondělí v rozhovoru pro ruský portál "Argumenty i fakta", jak informuje agentura TASS.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj: Nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině zasáhne celý svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že vojenská spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou představuje další eskalaci ruské války proti Ukrajině. Ve svém nedělním videoposelství zdůraznil, že svět musí na tuto situaci reagovat a aktivně čelit novým hrozbám. "Musíme reagovat a čelit. Nesmíme dovolit, aby se zlo dále zvětšovalo," řekl Zelenskyj. Dodal také, že pravidelné setkávání se severokorejskými vojáky na frontové linii by prodloužilo válku a poškodilo celý svět.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Víkendové vraždě na Tachovsku předcházel zdánlivě malicherný spor

Případ muže, který jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil, není jediným, který v posledních dnech zaměstnal kriminalisty z Plzeňského kraje. Tragicky skončil sobotní konflikt dvou mužů na Tachovsku, kdy mladší z nich podlehl zraněním, která utrpěl. Starší z mužů čelí obvinění z vraždy. 

včera

včera

včera

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael přednesl podmínky pro ukončení války v Libanonu

Izrael během uplynulého týdne předal do USA dokument s podmínkami, za nichž je ochoten ukončit válku v sousedním Libanonu. S odvoláním na dva americké a dva izraelské činitele to píše web Axios. Je přitom velice nepravděpodobné, že mezinárodní společenství na takové podmínky přistoupí. 

včera

Zemřel duchovní Gülen, jehož Erdogan vinil z pokusu o převrat v Turecku

Ve věku 83 let zemřel pronásledovaný turecký duchovní Fethullah Gülen, jehož turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vinil z účasti na pokusu o puč v roce 2016. O smrti islámského duchovní informují světová média v čele s BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy