Kam vyrazit za památkami? Jihočeské chlouby mají otevřeno i v zimě

Jižní Čechy patří nepochybně k nejkrásnějším částem naší republiky. Svědčí o tom i fakt, že se jedná o jednu z nejvíce turisticky navštěvovanou oblast. Není divu, jelikož kromě krásné šumavské přírody nabízí i překrásné památky a poutavé příběhy jejich majitelů. Byť samotná turistická sezona začíná až na přelomu března a dubna, mnoho jihočeských památek má pro návštěvníky otevřeno již teď.

Mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější památky nejen v Jižních Čechách patří zámek a hrad Český Krumlov. Toto dvojoznačení je jistě na místě, jelikož přes nesčetné stavební úpravy si dodnes uchoval své gotické srdce. Hrad zde vznikl již někdy kolem poloviny 13. století. Jeho zakladatelem byl zřejmě Vítek II. z Prčice. Když roku 1302 krumlovská větev Vítkovců vymřela, zdědil hrad Jindřich I. z Rožmberka, který sem také přesídlil. Právě za Rožmberků zažíval zdejší hrad a později zámek své zlaté období. K velkým stavebním úpravám došlo za nejvyššího purkrabího Viléma z Rožmberka. Jeho bratr Petr Vok se však následně natolik zadlužil, že musel zámek prodat císaři Rudolfovi II., který jej daroval svému nemanželskému synovi Juliu Caesarovi. Později roku 1622 dal císař Ferdinand II. Krumlov rodině Eggenberků, kteří provedli barokní přestavbu zámku a mimo jiné výstavbu slavného divadla.

Od nich přešel zámek do rukou Schwarzenbergů, kteří jej vlastnili až do roku 1947, kdy byl Krumlov zestátněn na základě neblaze známého zákona Lex Schwarzenberg. Je ovšem pravdou, že poslední majitelé sídlili spíše na Hluboké a Krumlov tak ztratil na významu. Dodnes se zde pojí skvosty jak gotické, tak především renesanční a barokní architektury a umění. Zámek má otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 15:00, kdy je otevřeno Hradní muzeum a zámecká věž.

O něco severněji nedaleko města České Budějovice se na kopci vypíná pohádkový zámek Hluboká. Původně se též jednalo o gotický hrad. Jeho počátky jsou ovšem záhadou. Dodnes se přesně neví kdo a kdy hrad přesně založil, ale usuzuje se, že se jednalo o zakladatelské dílo krále Václava I. či Přemysla Otakara II. někdy kolem poloviny 13. století. Gotický hrad by zde však dnes návštěvník hledal jen stěží. I Hluboká za svou historii prodělala několik přestaveb, například v 15. století za Viléma z Pernštejna.

Majitelem hradu byl po nějaký čas i král Ferdinand I. Habsburský, který jej prodal roku 1562 pánům z Jindřichova Hradce, kteří jej přestavili na renesanční zámek. O století později zakoupil panství Hluboká Jan Adolf I. z rodu Schwarzenbergů, zakladatel jihočeské větve rodu, která zde sídlila po téměř tři století. Po barokní přestavbě v 18. století byl následně v 19. století dle inspirace majitelů v Anglii radikálně přestavěn v duchu romantismu a získal dnešní pseudogotickou podobu. Zámek má otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 16:00. Je zpřístupněna temperovaná Zimní prohlídková trasa soukromými apartmány posledních čtyř generací Schwarzenbergů.

Otevřeno má též zámek Třeboň, který krásně dokreslí příběh Rožmberků a Schwarzenbergů. Prohlídky obou zámeckých okruhů - Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá schwarzenberská apartmá - se konají každé úterý v 14:00. Schwarzenberská hrobka je otevřena každý čtvrtek ve 14:00 hodin.

Hrad Rožmberk patří k nejstarším hradům jižních Čech. Jeho zakladateli byli opět Vítkovci někdy v polovině 13. století. Konkrétně se hovoří o Vokovi I. z Rožmberka, který založil též nedaleký cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Až do roku 1302 byl Rožmberk hlavním sídlem předního českého šlechtického rodu Rožmberků. I poté, co přesídlili do Krumlova, který získali po pánech z Krumlova, Rožmberkové tento hrad stavebně rozvíjeli. Přes veškeré zámecké úpravy však nikdy neztratil své středověké kouzlo. Mezi významné majitele později patřili Švamberkové či Buquoyové. Za Buquoyů byl hrad v 19. století novogoticky upraven a vzniklo zde rodové muzeum. V jejich rukou zůstal až do roku 1945, kdy byl na základě Benešových dekretů zestátněn. Hrad nyní nabízí prohlídkový okruh Soukromé pokoje, který je otevřený vždy v úterý až pátek v 11:00 a v 13:00.

Původně francouzskému rodu Buquoyů patřil též hrad Nové Hrady. I ten se řadí mezi nejstarší hradní díla jižních Čech. Původně zde bylo starší hradiště, v jehož místech ve 13. století Vítkovci postavili hrad. Mezi majitele patřili páni z Landštejna či Rožmberkové. K posledním pak Buquoyové. Ti už se na hradě příliš nezdržovali a hrad později začal sloužit jen jako sídlo úředníků a zdejší správní centrum a to až do zestátnění v roce 1945. Nyní nabízí prohlídky Zimní trasy, bytem panského úředníka novohradského panství z přelomu 19. a 20. století a knihovnou a buquoyským rodinným archivem, které se konají každou středu a pátek v 13:00 v českém jazyce a od 14:00 v německém jazyce.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie jižní čechy český krumlov Hluboká nad Vltavou

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

včera

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy