Letohrádek královny Anny skrývá vzácný příběh naplněné lásky

Trochu ve stínu majestátního Pražského hradu, na druhé straně Jeleního příkopu, nachází se malebný letohrádek. Jedná se o renesanční perlu Čech. Zároveň představuje vzácný příběh naplněného a šťastného manželství z královského dvora a ztělesnění ohromné lásky, kterou choval Ferdinand I. Habsburský ke své ženě Anně.

Ferdinand I. se narodil 10. března 1503 na zámku Alcalá de Henares ve Španělsku jako druhorozený syn kastilského spolukrále a burgundského vévody Filipa I. Sličného a kastilské královny Johany, zvané též Šílené. Své dětství prožil ve Španělsku.

Anna Jagellonská se narodila dne 23. července 1503 českému a uherskému králi Vladislavovi Jagellonskému a královně Anně z Foix. Bylo to jejich první toužebně očekávané dítě. O tři roky později přišel na svět její bratr Ludvík, pozdější český a uherský král.

O osudu Anny a Ferdinanda rozhodl císař Maxmilián I. Habsburský, Ferdinandův děd, v roce 1515, kdy uzavřel sňatkovou smlouvu s uherským králem Vladislavem Jagellonským. Mělo tak dojít ke zlepšení vzájemných vztahů. Podle této smlouvy se jeden z Maxmiliánových vnuků měl stát manželem Vladislavovy dcery Anny a zároveň Vladislavův syn Ludvík se měl oženit s Ferdinandovou mladší sestrou Marií. Mezi vnuky Maxmiliánovými vnuky byl nakonec vybrán právě Ferdinand. Sňatek Ferdinanda a Anny proběhl v rakouském Linci 26. května roku 1521.

Ferdinand byl tehdy vládcem v rakouských zemích, zatímco jeho starší bratr Karel V. se stal králem, později císařem Svaté říše římské a vládl též ve Španělsku. Ferdinand byl nejprve místodržícím, ale následně zde získal plnou moc, čímž došlo k rozdělení rodu Habsburků na starší španělskou větev a mladší rakouskou větev.

Důležitost sňatku Ferdinanda s Annou se ukázala po bitvě u Moháče v srpnu 1526, kdy zahynul Annin bratr, český a uherský král Ludvík Jagellonský, aniž by zanechal potomka. Ferdinand coby manžel jeho sestry začal usilovat o český a uherský trůn. Cesta to ale nebyla snadná. V Čechách část šlechty odmítala uznat dědické nároky Ferdinandovy manželky, neboť zemskému sněmu náleželo právo volby panovníka. Zemské stavy si také ještě od Vladislava Jagellonského vymínily, že sňatek Ferdinanda a Anny musí potvrdit zemský sněm a tím mít poslední slovo při výběru budoucího možného vládce. Ferdinand se tuto nepříjemnost zpočátku snažil různě obejít, například z vlivu svého bratra, císaře Karla V., nakonec ale na svobodnou volbu přistoupil. Česká šlechta jej za krále po jeho četných příslibech zvolila. O získání sympatií pro Habsburky se zasloužila právě jeho choť, Anna. Českým králem byl Ferdinand korunován 24. února roku 1527.

Své ženě její věrnost a podporu nikdy nezapomněl. Byť bylo jejich manželství otázkou politické a diplomatické strategie, nikoli věcí svobodné vůle a citu, v tomto případě se vzácně jednalo o šťastné a naplněné manželství. Královna Anna byla zastánkyní humanismu a proslula i skromností při výběru šatů a vlastní zručností při vyšívání. Ferdinand dal nakonec na její počet vystavět letohrádek, který měl nést její jméno.

Přípravy projektu probíhaly již od roku 1534, ale s výstavbou se začalo až v roce 1538. Na výstavbě se podílelo mnoho významných umělců té doby. Byl to mimo jiné italský stavitel Giovanni Spazi a italský kameník a sochař Paolo della Stella, později Hans Toril, Bonifác Wohlmut a  Ulrico Aostalli. Letohrádek představoval ukázku dobového italského umění, kterou do českých zemí naplno vstoupila renesance.

Stavba trvala dlouhých 27 let až do roku 1565. Důvodem byl mimo jiné velký požár v roce 1541, který zasáhl Pražský hrad, například i chrám sv. Víta. Samotná královna Anna přispěla na obnovu chrámu. Sama se však dostavby svého letohrádku nedočkala. Zemřela 27. ledna roku 1547 po porodu svého patnáctého dítěte, dcery Johany. Ferdinand ji přežil o sedmnáct let, během nichž se stal i římským císařem. Původně skromnější stavbu velkolepě dokončil. S věnováním své ženě zámeček pojmenoval jako Letohrádek královny Anny. Letohrádek se tak stal odkazem nejen na jeho ženu, ale též velkolepou kulisou jeho politického vzestupu, jakožto i rekreačním a reprezentačním místem, doplněné o překrásné umělecké kousky té doby. Vedle arkádového ochozu, figurálních výjevů a balustrád, zde byla též například zpívající fontána, kterou odlil v roce 1568 z bronzu brněnský kovolijec Tomáš Jaroš podle návrhu italského umělce Francesca Terza.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Ferdinand I. Habsburský Anna Jagellonská architektura Letohrádek královny Anny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy