Letohrádek královny Anny skrývá vzácný příběh naplněné lásky

Trochu ve stínu majestátního Pražského hradu, na druhé straně Jeleního příkopu, nachází se malebný letohrádek. Jedná se o renesanční perlu Čech. Zároveň představuje vzácný příběh naplněného a šťastného manželství z královského dvora a ztělesnění ohromné lásky, kterou choval Ferdinand I. Habsburský ke své ženě Anně.

Ferdinand I. se narodil 10. března 1503 na zámku Alcalá de Henares ve Španělsku jako druhorozený syn kastilského spolukrále a burgundského vévody Filipa I. Sličného a kastilské královny Johany, zvané též Šílené. Své dětství prožil ve Španělsku.

Anna Jagellonská se narodila dne 23. července 1503 českému a uherskému králi Vladislavovi Jagellonskému a královně Anně z Foix. Bylo to jejich první toužebně očekávané dítě. O tři roky později přišel na svět její bratr Ludvík, pozdější český a uherský král.

O osudu Anny a Ferdinanda rozhodl císař Maxmilián I. Habsburský, Ferdinandův děd, v roce 1515, kdy uzavřel sňatkovou smlouvu s uherským králem Vladislavem Jagellonským. Mělo tak dojít ke zlepšení vzájemných vztahů. Podle této smlouvy se jeden z Maxmiliánových vnuků měl stát manželem Vladislavovy dcery Anny a zároveň Vladislavův syn Ludvík se měl oženit s Ferdinandovou mladší sestrou Marií. Mezi vnuky Maxmiliánovými vnuky byl nakonec vybrán právě Ferdinand. Sňatek Ferdinanda a Anny proběhl v rakouském Linci 26. května roku 1521.

Ferdinand byl tehdy vládcem v rakouských zemích, zatímco jeho starší bratr Karel V. se stal králem, později císařem Svaté říše římské a vládl též ve Španělsku. Ferdinand byl nejprve místodržícím, ale následně zde získal plnou moc, čímž došlo k rozdělení rodu Habsburků na starší španělskou větev a mladší rakouskou větev.

Důležitost sňatku Ferdinanda s Annou se ukázala po bitvě u Moháče v srpnu 1526, kdy zahynul Annin bratr, český a uherský král Ludvík Jagellonský, aniž by zanechal potomka. Ferdinand coby manžel jeho sestry začal usilovat o český a uherský trůn. Cesta to ale nebyla snadná. V Čechách část šlechty odmítala uznat dědické nároky Ferdinandovy manželky, neboť zemskému sněmu náleželo právo volby panovníka. Zemské stavy si také ještě od Vladislava Jagellonského vymínily, že sňatek Ferdinanda a Anny musí potvrdit zemský sněm a tím mít poslední slovo při výběru budoucího možného vládce. Ferdinand se tuto nepříjemnost zpočátku snažil různě obejít, například z vlivu svého bratra, císaře Karla V., nakonec ale na svobodnou volbu přistoupil. Česká šlechta jej za krále po jeho četných příslibech zvolila. O získání sympatií pro Habsburky se zasloužila právě jeho choť, Anna. Českým králem byl Ferdinand korunován 24. února roku 1527.

Své ženě její věrnost a podporu nikdy nezapomněl. Byť bylo jejich manželství otázkou politické a diplomatické strategie, nikoli věcí svobodné vůle a citu, v tomto případě se vzácně jednalo o šťastné a naplněné manželství. Královna Anna byla zastánkyní humanismu a proslula i skromností při výběru šatů a vlastní zručností při vyšívání. Ferdinand dal nakonec na její počet vystavět letohrádek, který měl nést její jméno.

Přípravy projektu probíhaly již od roku 1534, ale s výstavbou se začalo až v roce 1538. Na výstavbě se podílelo mnoho významných umělců té doby. Byl to mimo jiné italský stavitel Giovanni Spazi a italský kameník a sochař Paolo della Stella, později Hans Toril, Bonifác Wohlmut a  Ulrico Aostalli. Letohrádek představoval ukázku dobového italského umění, kterou do českých zemí naplno vstoupila renesance.

Stavba trvala dlouhých 27 let až do roku 1565. Důvodem byl mimo jiné velký požár v roce 1541, který zasáhl Pražský hrad, například i chrám sv. Víta. Samotná královna Anna přispěla na obnovu chrámu. Sama se však dostavby svého letohrádku nedočkala. Zemřela 27. ledna roku 1547 po porodu svého patnáctého dítěte, dcery Johany. Ferdinand ji přežil o sedmnáct let, během nichž se stal i římským císařem. Původně skromnější stavbu velkolepě dokončil. S věnováním své ženě zámeček pojmenoval jako Letohrádek královny Anny. Letohrádek se tak stal odkazem nejen na jeho ženu, ale též velkolepou kulisou jeho politického vzestupu, jakožto i rekreačním a reprezentačním místem, doplněné o překrásné umělecké kousky té doby. Vedle arkádového ochozu, figurálních výjevů a balustrád, zde byla též například zpívající fontána, kterou odlil v roce 1568 z bronzu brněnský kovolijec Tomáš Jaroš podle návrhu italského umělce Francesca Terza.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie Ferdinand I. Habsburský Anna Jagellonská architektura Letohrádek královny Anny

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 49 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy