Malebná zřícenina Sirotčího hrádku patří k neodmyslitelným dominantám Pálavských vrchů. Bělošedé zdivo starého hradu zde doslova vyrůstá z vápencových útesů, jako by se chtělo dotýkat nebe. Jméno sídla navozuje představu bájného příběhu o sirotkovi a pravda prý netkví příliš daleko.
Zřícenina hradu se nachází asi 3 km severně od Mikulova v těsné blízkosti obce Klentnice na severním okraji Stolové hory, která tvoří součást Pavlovských vrchů. Samotný hrad se vypíná v nadmořské výšce cca 430 metrů a o hlavní dominanci v kraji soupeří s nedalekými ruinami hradu Děvičky.
Hrad nechal vystavět někdy kolem poloviny 13. století rytíř Siegfried Orphan ze švábského rodu Wehingenů. Siegfried byl v prvé řadě zakladatelem nové odnože starého rodu Wehingenů, která v 1. polovině 13. století přišla z Rakous na Moravu. Nový hrad moravské linie dostal své jméno po svém zakladateli (orphan = sirotek). Německy byl nazýván jako Waisenstein nebo Rassenstein, nesprávně Rossenscein, česky tedy jako Sirotčí hrádek, někdy též nesprávně Růžový hrad.
Jednalo se o malý, dvoudílný hrad vystavěný na dvou vápencových skaliscích, které dělila hluboká rokle, přičemž hlavní část hradu se nacházela na jižněji položené skále. Přes nejužší místo rokle (asi 10 metrů) pravděpodobně vedl most. Na menší plošině jižní skály byl vybudován třípatrový palác. Na severní, která je dnes nepřístupná, se nacházela hranolová strážní věž. Celé předhradí bylo ohrazeno valem a palisádou. Samotné hradní jádro rozsahem nepřesahuje 30 metrů a hrad se tak řadí mezi nejmenší hrady u nás.
Po vymření rodu Wehingenů se hrad na počátku 14. století dostal do držení krále Václava III., který byl o rok později zavražděn v Olomouci. Hrad se následně na dlouhý čas dostává do rukou mocného rodu Lichtenštejnů. V 16. století nastává poslední významná majetková změna, kdy hrad získávají Dietrichštejnové, přičemž už tehdy byl hrad pravděpodobně opuštěný a chátral. Výslovně se jako pustý uvádí roku 1590 a 1629.
Dodnes se dochovaly jen zbytky výstavného, byť malého hradu, především v podobě průčelí s jedním oknem, jehož zeď je 2,5 metrů silná a 8 metrů vysoká. Hned vedle se vypínají zbytky věže s dvěma okenními oblouky nad sebou a zbytkem třetího na vrcholu. Právě tato věžovitá část patří mezi ikonické části hradu, kterou si jistě každý všímavý divák vybaví například z pohádky Sedmero krkavců z roku 1993.
Hrad však nesloužil jen jako pohádková kulisa, ale skrývá též příběh o templářském řádu, jehož majetkem měl podle legendy být. Za těch časů byl na hrad jako kastelán dosazen jakýsi rytíř Čičos. Jelikož se staral o blahobyt lidu v přilehlých obcích, byl mezi nimi velmi oblíben. Jednoho dne se Čičos oženil s dívkou Růženou. Jelikož ji velice miloval, dal kolem hradu vysázet růže (odtud pochází druhý název Růžový hrad).
Čičos a Růžena spolu žili šťastně až do chvíle, kdy měl být hradní pán povolán do války. Jenže jelikož oba očekávali narození prvního dítěte, Čičos odmítl narukovat. Na neposlechnutí reagoval komtur, velitel komendy rytířů, tím, že osobně přijel na hrad. Z dobré vůle ho Růžena požádala, aby pokřtil novorozeného syna. Ovšem komtur nepřijel v dobrém. Dítě pojmenoval Orphanus (= sirotek) a Čičose obvinil ze zrady. Hned poté dal Čičose popravit. Růženě následně puklo žalem srdce. Orphana sebou komtur odvezl pryč a na hradě nechal všechny pobít. Unikl jen jediný muž.
Když se po letech Orphanus vrátil na hrad, našel zde jen starce, který mu vyprávěl celý ten příběh. Mladík z té přemíry hořkosti a smutku zešílel a od té doby prý za nocí jezdí jako šílený na koni kolem hrádku na Turold a zpět na Stolovou horu.
Hrad ovšem neláká jen na zajímavé pověsti, ale především překrásné scenérie a výhledy. Hrádek je možné navštívit prakticky v kteroukoliv roční dobu, je zcela volně přístupný. Stezka k němu vede buď přímo z obce Klentnice, nad níž se hrad vypíná, nebo je možné ho navštívit při túře z Mikulova na Děvičky, kdy se nachází zhruba v polovině cesty.
Související

Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?

Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , morava , cestování , legenda , historie
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
před 1 hodinou

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
před 2 hodinami

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
před 3 hodinami

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
před 3 hodinami

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
před 4 hodinami

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
před 4 hodinami

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
před 5 hodinami

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
před 6 hodinami

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
před 7 hodinami

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
před 7 hodinami

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
před 8 hodinami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 9 hodinami

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 10 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 10 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 12 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 13 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 14 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera
Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.
Zdroj: Adam Skála