Raně barokní zámeček Humprecht je pojmenovaný po svém zakladateli, hraběti Janu Humprechtu Černínovi z Chudenic. Dodnes se tento kouzelný zámeček pyšně vypíná na kopci nedaleko města Sobotky. Špičku jeho věže dnes zdobí půlměsíc. Nebylo tomu tak ovšem vždy.
Jan Humprecht Černín z Chudenic patřil k nejbohatším příslušníkům pobělohorské šlechty. Císař ho též jmenoval velvyslancem v Benátkách. V jižních zemích rodící se baroko Jana Humprechta okouzlilo, ne však více, než dvorní dáma císařovny, kterou byla Diana Maria z Gadzola.
S půvabnou Italkou se oženil, a byť vlastnil několik zámků a na Hradčanech začal stavět reprezentativní Černínský palác, pro svou milovanou choť chtěl speciálně postavit malý, romantický zámek, který by ji připomínal jižní domovinu. Uzavřel tak smlouvu s pražským architektem italského původu Carlem Luragem o výstavbě nového zámku na panství Kost. Jako vhodná lokalita bylo zvoleno návrší nedaleko Sobotky. Nový zámek měl být především letní a loveckou rezidencí, obklopenou oborou, kam si mohla rodina společně přijet odpočinout.
K zahájení výstavby došlo v roce 1666. Hned od počátku se nově vznikajícímu zámečku začalo říkat Humprechtsberk, později zkomolené a zkrácené na Humprecht. Projekt stavby byl poměrně jednoduchý, a tak do konce roku 1667 byla budova v hrubé stavbě hotova a provizorně zastřešena. Jednalo se de facto o dva válce, širší a užší, postavené na sobě do tvaru věže. Mísily se zde prvky manýrismu, s prvky pozdní renesance a raného baroka.
V roce 1668 probíhaly na zámku práce na interiéru, především v podobě štukové výzdoby. Drobné práce pokračovaly ještě v roce 1669 a později v letech 1673 až 1674. Vedle zámku vznikala i okolní obora, která byla mimo jiné doplněna o několik vyhlídkových altánů. Pro výzdobu zámku dodal v roce 1670 dvě barokní sochy slavný Václav Jelínek. Vrchol věže zámku byl tehdy ozdoben plechovou bání s křížem.
Po dokončení zámku začal Jan Humprecht i se svou chotí a jejich dvěma syny na zámeček jezdit na letní a lovecké kratochvíle. Na zámku se konaly různé sešlosti a slavnosti, v oboře pak hony na jeleny a daňky. Na první pohled rodinná idylka však neměla dlouhého trvání. V roce 1674 manželství zkrachovalo a Jan Humprecht následně vychovával syny sám. V roce 1678, konkrétně se uvádí 29. června, zámeckou věž zasáhl blesk a zámek byl poničen požárem.
Jan Humprecht dal následně zámeček opravit. Navíc lehce změnil kompozici, když nechal zvětšit počet obytných místností. Vrchní věžová část tak získala další patro. Tím však byly přetíženy základy, takže musely být zbourány přízemní hospodářské budovy a základy zpevněny kvádry z pískovce. Vrchol věže tehdy opět ozdobila báň s křížem a v roce 1681 byla oprava zámečku hotová.
Další Černínové využívali zámeček už jen občas k reprezentačním účelům. V roce 1738 koupil zámeček a celé okolní panství hrabě Václav Kazimír Netolický z Eisenberka. Za časů jeho nástupce hraběte Antonína Vratislava Netolického měl být dokonce zámek zbourán a nahrazen jiným, nakonec k tomu naštěstí nedošlo. Později se zámek dočkal potřebné péče a oprav, především střechy. Při této příležitosti, byl v roce 1829 na vrchol věže místo dvojramenného kříže umístěn půlměsíc. Údajně to mělo být na památku toho, že zakladatel zámku byl vězněn v Turecku v podobné věži. To byl ovšem jen romantický výmysl obrozenecké doby, jelikož hrabě Jan Humprecht nikdy v Turecku nebyl.
V pozdějších letech opět zámek pustl. Během pozemkové reformy v roce 1926 se zámeček koupí dostal do majetku města Sobotky. Po nutné opravě byly do zámku v roce 1940 nastěhovány sbírky soboteckého muzea. Později zde byly exponáty Památníku národního písemnictví v Praze. V nedávné době byla zámku vrácena původní podoba šlechtického sídla barokního kavalíra hraběte Humprechta Jana Černína. V této podobě vítá zámek návštěvníky i dnes.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , cestování , architektura , výlety
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 32 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 11 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě