Cestování se opět omezuje. Kvůli koronaviru je kromě Norska a Slovinska nutný test i v Británii

Uzavření hranic - a to nejen České republiky, ale i dalších zemí - bylo jedním z nejvýraznějších opatření, které vlády kvůli šíření nového koronaviru letos na jaře zavedly. Omezení pro cestování se v evropských státech začala uvolňovat v červnu a ČR začala od 15. června uplatňovat takzvaný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem.

Airbus A380

Pro české občany je v současnosti z evropských zemí jako rizikové hodnocené Rumunsko a také většina území Španělska. Naopak, Češi nemohou volně vycestovat do Finska, karanténu musí absolvovat po příjezdu do Estonska, Norska či Slovinska a od soboty 29. srpna také při cestě do Británie.

Aktuální podmínky cestování občanů ČR do vybraných zemí (řazeno abecedně):

Británie - Země od 29. srpna zařadí ČR, Švýcarsko a Jamajku na svůj karanténní seznam. Lidé, kteří do Británie přicestují z Česka po sobotních 05:00 SELČ, se budou muset na 14 dní sami izolovat.

Egypt - Od 15. srpna musí turisté při cestách do Egypta s výjimkou některých letovisek včetně Hurgady či Šarm aš-Šajchu předložit negativní test na koronavirus. Od 1. září bude muset test ve všech letoviscích předložit každý, kdo do země přijede. České ministerstvo zahraničí Čechům doporučuje do země cestovat pouze v nutných případech.

Estonsko - Země vyřadila ČR ze seznamu bezpečných států už na začátku července, poté jej do něj na krátko vrátila a 24. července opět vyřadila. Češi tak musí při cestě do tohoto státu do čtrnáctidenní karantény. Stejná situace platí pro české občany i v Lotyšsku.

Finsko - ČR v současnosti stejně jako většina ostatních států EU nepatří mezi země, ze kterých je možné do Finska volně vycestovat. Pro cestovatele z těchto zemí platí, že mohou do Finska přicestovat pouze v odůvodněných případech a po vstupu do země musí dodržet dvoutýdenní karanténu.

Francie - Čechům v zemi doporučují hygienici vyhýbat se místům s větším počtem osob, jako jsou bary nebo noční podniky, nosit roušky, dodržovat odstupy a častěji si mýt ruce. Testy po návratu ze země nebudou povinné nejméně do 7. září.

Chorvatsko - Také v této zemi platí doporučení hygieniků vyhýbat se místům s větším počtem osob, nosit roušky či si častěji mýt ruce. Testy při návratu z Chorvatskou nebudou povinné nejméně do 7. září.

Irsko - Lidé z ČR musí před cestou vyplnit online formulář, v němž uvedou důvod své cesty do země a po jeho odeslání obdrží e-mail, který předloží na hranicích Irska. Čeští občané se poté musí podrobit karanténě, která může být v závislosti na délce pobytu v Irsku dlouhá až 14 dní.

Itálie - Cestování je možné bez omezení.

Kypr - Turisté přijíždějící z ČR se musí od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na koronavirus.

Maďarsko - Cestování je možné bez omezení.

Malta - Od půlnoci 28. srpna musí mít všichni cestovatelé z ČR na Maltu negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 72 hodin.

Německo - Cestování je možné bez omezení.

Norsko - Lidé přijíždějící z ČR do země musí s platností od 8. srpna strávit deset dní v karanténě.

Polsko - Cestování je možné bez omezení.

Rakousko - Cestování je možné bez omezení.

Rumunsko - Je zařazeno mezi rizikové země. Turisté se musejí po návratu telefonicky ohlásit na krajské hygienické stanici. Musejí absolvovat test a výsledek oznámit hygienikům nejpozději do 72 hodin od návratu. Pokud test nepodstoupí, čeká je dvoutýdenní karanténa. Opatření platí pro české občany i cizince.

Řecko - Země původně chtěla od 17. srpna pro české turisty zavést povinnost prokázat se při vstupu do země negativním testem na covid-19. Po jednání premiéra Andreje Babiše a české diplomacie Řecko změnilo názor. Negativní test nyní musí předložit turisté cestující přes pozemní hranici. Test přitom nesmí být starší než 72 hodin a spolu s ním musí být předloženo potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce.

Slovensko - Cestování je možné bez omezení.

Slovinsko - Země poprvé vyřadila ČR z bezpečných států již počátkem července, o pár dní později Lublaň omezení zmírnila a za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Bez omezení mohli Češi znovu do Slovinska cestovat od 17. července, ale od 7. srpna bylo Česko znovu zařazeno mezi středně rizikové státy. Po vstupu do země je tak nyní pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin.

Španělsko - Je zařazeno mezi rizikové země. Od 24. srpna musejí mít lidé v Česku při návratu ze země negativní test na koronavirus nebo jít do dvoutýdenní karantény. Výjimku mají Kanárské ostrovy, krátkodobé pobyty do 12 hodin a děti mladší pěti let.

Švédsko - Cestování je možné bez omezení.

Švýcarsko - Cestování je možné bez omezení.

Tunisko - Země zařadila ČR mezi bezpečné státy na začátku srpna. Od 26. srpna platí opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí. Pro české občany však zůstává v platnosti výjimka vyjednaná již 28. července, díky níž mohou vycestovat do země bez testů na covid-19 v rámci organizované turistiky.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

O problematickém dole Turów se dnes nakonec jednat bude

24.09.2021 12:35 Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. ČTK to sdělil mluvčí…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Slovensku stále chybí turisté ze zahraničí

22.09.2021 09:49 Služeb hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku v červenci využilo více hostů než ve…

Zámek Tovačov se pyšní nejvyšší zámeckou věží u nás

18.09.2021 13:00 Ač nepříliš známý, o to však zajímavější zámek Tovačov leží ve stejnojmenné obci, v okrese Přerov v…

Cestovní kanceláře opět létají z Prahy do Tuniska

11.09.2021 21:00 Tuzemské cestovní kanceláře (CK) dnes zahájily druhý týden obnovených letů do Tuniska. Z pražského…

CK a agentury zaměstnávají o 65 procent méně lidí než před krizí

07.09.2021 13:08 Cestovní kanceláře a agentury před pandemií koronaviru podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK)…

Cestovkám zbývá vyplatit za lex voucher za méně než 200 milionů

01.09.2021 15:50 Cestovním kancelářím (CK) podle odhadu České asociace pojišťoven (ČAP) zbývá vyplatit poukazy za…

Do Chorvatska přijelo do půlky srpna více Čechů než za celý loňský rok

19.08.2021 13:08 Do Chorvatska přijelo z České republiky letos do poloviny srpna podle Chorvatského turistického…

Související:

Právě se děje

reklama