Cestování se opět omezuje. Kvůli koronaviru je kromě Norska a Slovinska nutný test i v Británii

Uzavření hranic - a to nejen České republiky, ale i dalších zemí - bylo jedním z nejvýraznějších opatření, které vlády kvůli šíření nového koronaviru letos na jaře zavedly. Omezení pro cestování se v evropských státech začala uvolňovat v červnu a ČR začala od 15. června uplatňovat takzvaný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem.

Pro české občany je v současnosti z evropských zemí jako rizikové hodnocené Rumunsko a také většina území Španělska. Naopak, Češi nemohou volně vycestovat do Finska, karanténu musí absolvovat po příjezdu do Estonska, Norska či Slovinska a od soboty 29. srpna také při cestě do Británie.

Aktuální podmínky cestování občanů ČR do vybraných zemí (řazeno abecedně):

Británie - Země od 29. srpna zařadí ČR, Švýcarsko a Jamajku na svůj karanténní seznam. Lidé, kteří do Británie přicestují z Česka po sobotních 05:00 SELČ, se budou muset na 14 dní sami izolovat.

Egypt - Od 15. srpna musí turisté při cestách do Egypta s výjimkou některých letovisek včetně Hurgady či Šarm aš-Šajchu předložit negativní test na koronavirus. Od 1. září bude muset test ve všech letoviscích předložit každý, kdo do země přijede. České ministerstvo zahraničí Čechům doporučuje do země cestovat pouze v nutných případech.

Estonsko - Země vyřadila ČR ze seznamu bezpečných států už na začátku července, poté jej do něj na krátko vrátila a 24. července opět vyřadila. Češi tak musí při cestě do tohoto státu do čtrnáctidenní karantény. Stejná situace platí pro české občany i v Lotyšsku.

Finsko - ČR v současnosti stejně jako většina ostatních států EU nepatří mezi země, ze kterých je možné do Finska volně vycestovat. Pro cestovatele z těchto zemí platí, že mohou do Finska přicestovat pouze v odůvodněných případech a po vstupu do země musí dodržet dvoutýdenní karanténu.

Francie - Čechům v zemi doporučují hygienici vyhýbat se místům s větším počtem osob, jako jsou bary nebo noční podniky, nosit roušky, dodržovat odstupy a častěji si mýt ruce. Testy po návratu ze země nebudou povinné nejméně do 7. září.

Chorvatsko - Také v této zemi platí doporučení hygieniků vyhýbat se místům s větším počtem osob, nosit roušky či si častěji mýt ruce. Testy při návratu z Chorvatskou nebudou povinné nejméně do 7. září.

Irsko - Lidé z ČR musí před cestou vyplnit online formulář, v němž uvedou důvod své cesty do země a po jeho odeslání obdrží e-mail, který předloží na hranicích Irska. Čeští občané se poté musí podrobit karanténě, která může být v závislosti na délce pobytu v Irsku dlouhá až 14 dní.

Itálie - Cestování je možné bez omezení.

Kypr - Turisté přijíždějící z ČR se musí od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na koronavirus.

Maďarsko - Cestování je možné bez omezení.

Malta - Od půlnoci 28. srpna musí mít všichni cestovatelé z ČR na Maltu negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 72 hodin.

Německo - Cestování je možné bez omezení.

Norsko - Lidé přijíždějící z ČR do země musí s platností od 8. srpna strávit deset dní v karanténě.

Polsko - Cestování je možné bez omezení.

Rakousko - Cestování je možné bez omezení.

Rumunsko - Je zařazeno mezi rizikové země. Turisté se musejí po návratu telefonicky ohlásit na krajské hygienické stanici. Musejí absolvovat test a výsledek oznámit hygienikům nejpozději do 72 hodin od návratu. Pokud test nepodstoupí, čeká je dvoutýdenní karanténa. Opatření platí pro české občany i cizince.

Řecko - Země původně chtěla od 17. srpna pro české turisty zavést povinnost prokázat se při vstupu do země negativním testem na covid-19. Po jednání premiéra Andreje Babiše a české diplomacie Řecko změnilo názor. Negativní test nyní musí předložit turisté cestující přes pozemní hranici. Test přitom nesmí být starší než 72 hodin a spolu s ním musí být předloženo potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce.

Slovensko - Cestování je možné bez omezení.

Slovinsko - Země poprvé vyřadila ČR z bezpečných států již počátkem července, o pár dní později Lublaň omezení zmírnila a za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Bez omezení mohli Češi znovu do Slovinska cestovat od 17. července, ale od 7. srpna bylo Česko znovu zařazeno mezi středně rizikové státy. Po vstupu do země je tak nyní pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin.

Španělsko - Je zařazeno mezi rizikové země. Od 24. srpna musejí mít lidé v Česku při návratu ze země negativní test na koronavirus nebo jít do dvoutýdenní karantény. Výjimku mají Kanárské ostrovy, krátkodobé pobyty do 12 hodin a děti mladší pěti let.

Švédsko - Cestování je možné bez omezení.

Švýcarsko - Cestování je možné bez omezení.

Tunisko - Země zařadila ČR mezi bezpečné státy na začátku srpna. Od 26. srpna platí opatření, které zavádí při vstupu do Tuniska nutný negativní test na koronavirus pro cestující ze všech zemí. Pro české občany však zůstává v platnosti výjimka vyjednaná již 28. července, díky níž mohou vycestovat do země bez testů na covid-19 v rámci organizované turistiky.

Související

Více souvisejících

cestování Velká Británie Slovinsko norsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

Saharský prach bude od víkendu nad ČR. Může ovlivnit sobotní maxima

Zítra začínají Velikonoce, které má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí pro přelom března a dubna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale dnes upozornil, že odhad sobotní maximální teploty nemusí být stoprocentně přesný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy