Do zámku Jemniště vložil stavitel své srdce. Metaforicky i fyzicky

Když panství v 18. století koupil nový majitel František Adam z Trauttmansdorffu, původní stará gotická tvrz v údolí u potoka mu už nevyhovovala, a tak se rozhodl založit nový zámek, do jehož výstavby vložil celé své srdce. Metaforicky i fyzicky.

Obec Jemniště a obě její dochovaná vrchnostenská sídla se nachází ve Středočeském kraji nedaleko bývalého okresního města Benešov, od něhož je vzdálena asi 8 km. První písemná zmínka o Jemništi pochází z roku 1381, kdy je zmiňován Beneš z Cimburka, který se poprvé píše z Jemniště.

V roce 1398 se zde připomínají bratři Jan a Mikeš, zvaný Divůček, který je z pozdějších let proslulý svou účastí v prvních bojích proti husitům. Po pánech z Cimburka tvrz vlastnilo ještě několik dalších rodů.

Původní tvrz, dnes tzv. Starý zámek, je poprvé doložena v 1. polovině 16. století. Její podoba není zcela známa. Byla jistě podstatně menší, obklopena hradbou, příkopem a případně valem. Postavena byla na břehu Jemnišťského potoka, který napájel vodní příkopy. I když se později tvrz začala proměňovat v jednopatrový zámek s ústředním dvorem, vodní příkopy se nadále uplatňovaly. Suché pozůstatky příkopů existují dodnes.

Stará, jistě též nedostatečně výstavná a špatně situovaná tvrz, v té době již v podobě renesančního zámku, však nevyhovovala novému majiteli, kterým se v roce 1717 stal František Adam Trauttmannsdorf. Trauttmansdorffové byli rakouský šlechtický rod, pocházející ze Štýrska, který se od 17. století usadil též v českých zemích. Jeho příslušníci často patřili mezi elitu své doby.

František Adam si vysnil nové, reprezentativní sídlo, které by odpovídalo jeho postavení, možnostem a dobové módě. Západně od starého zámku tak nechal na návrší postavit nový barokní zámek.

Jeho stavba probíhala někdy v době mezi lety 1717 až 1725. Architektem zámku byl slavný český barokní stavitel František Maxmilián Kaňka, s nímž spolupracovali další vynikající umělci, především malíř Václav Vavřinec Reiner, který se podílel na výzdobě zámecké kaple sv. Josefa. Vysvěcení kaple v říjnu 1725 výstavbu zámku završilo.

O několik let později přišla tragédie. V roce 1754 zámek vyhořel. Nepoškozena zůstala jen zámecká kaple sv. Josefa. František Adam proto nechal celý zámek přestavět a nově vybavit. Tehdy byl změněn průčelní štít, na kterém byl nově umístěn trauttmansdorffský erb a vzhled zámku doplnily sochy Lazara Widmana. Obnoveny byly též zámecké interiéry. Hlavní sál ozdobily překrásné malby od malíře Felixe Antonína Schefflera.

Zámek jeho zakladatel využíval jako milované letní sídlo, čemuž bylo uzpůsobeno jeho situování i koncipování. Před zámkem se nacházel čestný dvůr a za ním pak krásná barokní zahrada.

Když František Adam z Trauttmannsdorfu zemřel, musel být dle rodových tradicí pohřben v rodinné hrobce. Jelikož však zámek miloval a vložil do něho obrazně řečeno celé své srdce, rozhodl se, aby i po smrti jeho srdce na zámku zůstalo. Tentokrát doslova. Uloženo bylo do plechové urny a zazděno v zámecké kapli za mramorovou desku, která na jeho časy dodnes upomíná.

Jelikož neměl žádné děti, přešlo panství sňatkem do majetku nejvyššího purkrabího hraběte Rottenhana, který inicioval menší stavební úpravy zámku a zasloužil se také o rozvoj bavlnářského průmyslu v okolí. Starý zámek byl již využíván pro ubytování zaměstnanců, zatímco šlechta žila na novém zámku, z něhož vedla přímá cesta, lemovaná alejí, k hlavní cestě do nedalekého Benešova.

Nejinak tomu bylo v 19. století, kdy zámek vlastnil Veriand Windischgrätz a od roku 1868 Zdeněk ze Šternberka. V té době se zámek Jemniště vedle hradu Český Šternberk stal domovem konopišťské větve Sternbergů. S výjimkou doby, kdy byl zámek zkonfiskován nacisty a počátkem 50. let komunisty, je zámek domovem rodiny Šternberků dodnes.

Jelikož Jemniště již nebylo později výrazně stavebně upravováno, představuje dodnes krásný příklad zámeckého sídla v duchu vrcholného baroka. Majitelé dnes obývají levé zámecké křídlo, zatímco zbytek zámku je otevřený veřejnosti v rámci prohlídkového okruhu.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie zajímavosti architektura baroko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy