Když panství v 18. století koupil nový majitel František Adam z Trauttmansdorffu, původní stará gotická tvrz v údolí u potoka mu už nevyhovovala, a tak se rozhodl založit nový zámek, do jehož výstavby vložil celé své srdce. Metaforicky i fyzicky.
Obec Jemniště a obě její dochovaná vrchnostenská sídla se nachází ve Středočeském kraji nedaleko bývalého okresního města Benešov, od něhož je vzdálena asi 8 km. První písemná zmínka o Jemništi pochází z roku 1381, kdy je zmiňován Beneš z Cimburka, který se poprvé píše z Jemniště.
V roce 1398 se zde připomínají bratři Jan a Mikeš, zvaný Divůček, který je z pozdějších let proslulý svou účastí v prvních bojích proti husitům. Po pánech z Cimburka tvrz vlastnilo ještě několik dalších rodů.
Původní tvrz, dnes tzv. Starý zámek, je poprvé doložena v 1. polovině 16. století. Její podoba není zcela známa. Byla jistě podstatně menší, obklopena hradbou, příkopem a případně valem. Postavena byla na břehu Jemnišťského potoka, který napájel vodní příkopy. I když se později tvrz začala proměňovat v jednopatrový zámek s ústředním dvorem, vodní příkopy se nadále uplatňovaly. Suché pozůstatky příkopů existují dodnes.
Stará, jistě též nedostatečně výstavná a špatně situovaná tvrz, v té době již v podobě renesančního zámku, však nevyhovovala novému majiteli, kterým se v roce 1717 stal František Adam Trauttmannsdorf. Trauttmansdorffové byli rakouský šlechtický rod, pocházející ze Štýrska, který se od 17. století usadil též v českých zemích. Jeho příslušníci často patřili mezi elitu své doby.
František Adam si vysnil nové, reprezentativní sídlo, které by odpovídalo jeho postavení, možnostem a dobové módě. Západně od starého zámku tak nechal na návrší postavit nový barokní zámek.
Jeho stavba probíhala někdy v době mezi lety 1717 až 1725. Architektem zámku byl slavný český barokní stavitel František Maxmilián Kaňka, s nímž spolupracovali další vynikající umělci, především malíř Václav Vavřinec Reiner, který se podílel na výzdobě zámecké kaple sv. Josefa. Vysvěcení kaple v říjnu 1725 výstavbu zámku završilo.
O několik let později přišla tragédie. V roce 1754 zámek vyhořel. Nepoškozena zůstala jen zámecká kaple sv. Josefa. František Adam proto nechal celý zámek přestavět a nově vybavit. Tehdy byl změněn průčelní štít, na kterém byl nově umístěn trauttmansdorffský erb a vzhled zámku doplnily sochy Lazara Widmana. Obnoveny byly též zámecké interiéry. Hlavní sál ozdobily překrásné malby od malíře Felixe Antonína Schefflera.
Zámek jeho zakladatel využíval jako milované letní sídlo, čemuž bylo uzpůsobeno jeho situování i koncipování. Před zámkem se nacházel čestný dvůr a za ním pak krásná barokní zahrada.
Když František Adam z Trauttmannsdorfu zemřel, musel být dle rodových tradicí pohřben v rodinné hrobce. Jelikož však zámek miloval a vložil do něho obrazně řečeno celé své srdce, rozhodl se, aby i po smrti jeho srdce na zámku zůstalo. Tentokrát doslova. Uloženo bylo do plechové urny a zazděno v zámecké kapli za mramorovou desku, která na jeho časy dodnes upomíná.
Jelikož neměl žádné děti, přešlo panství sňatkem do majetku nejvyššího purkrabího hraběte Rottenhana, který inicioval menší stavební úpravy zámku a zasloužil se také o rozvoj bavlnářského průmyslu v okolí. Starý zámek byl již využíván pro ubytování zaměstnanců, zatímco šlechta žila na novém zámku, z něhož vedla přímá cesta, lemovaná alejí, k hlavní cestě do nedalekého Benešova.
Nejinak tomu bylo v 19. století, kdy zámek vlastnil Veriand Windischgrätz a od roku 1868 Zdeněk ze Šternberka. V té době se zámek Jemniště vedle hradu Český Šternberk stal domovem konopišťské větve Sternbergů. S výjimkou doby, kdy byl zámek zkonfiskován nacisty a počátkem 50. let komunisty, je zámek domovem rodiny Šternberků dodnes.
Jelikož Jemniště již nebylo později výrazně stavebně upravováno, představuje dodnes krásný příklad zámeckého sídla v duchu vrcholného baroka. Majitelé dnes obývají levé zámecké křídlo, zatímco zbytek zámku je otevřený veřejnosti v rámci prohlídkového okruhu.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , zajímavosti , architektura , baroko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě