Do zámku Jemniště vložil stavitel své srdce. Metaforicky i fyzicky

Když panství v 18. století koupil nový majitel František Adam z Trauttmansdorffu, původní stará gotická tvrz v údolí u potoka mu už nevyhovovala, a tak se rozhodl založit nový zámek, do jehož výstavby vložil celé své srdce. Metaforicky i fyzicky.

Obec Jemniště a obě její dochovaná vrchnostenská sídla se nachází ve Středočeském kraji nedaleko bývalého okresního města Benešov, od něhož je vzdálena asi 8 km. První písemná zmínka o Jemništi pochází z roku 1381, kdy je zmiňován Beneš z Cimburka, který se poprvé píše z Jemniště.

V roce 1398 se zde připomínají bratři Jan a Mikeš, zvaný Divůček, který je z pozdějších let proslulý svou účastí v prvních bojích proti husitům. Po pánech z Cimburka tvrz vlastnilo ještě několik dalších rodů.

Původní tvrz, dnes tzv. Starý zámek, je poprvé doložena v 1. polovině 16. století. Její podoba není zcela známa. Byla jistě podstatně menší, obklopena hradbou, příkopem a případně valem. Postavena byla na břehu Jemnišťského potoka, který napájel vodní příkopy. I když se později tvrz začala proměňovat v jednopatrový zámek s ústředním dvorem, vodní příkopy se nadále uplatňovaly. Suché pozůstatky příkopů existují dodnes.

Stará, jistě též nedostatečně výstavná a špatně situovaná tvrz, v té době již v podobě renesančního zámku, však nevyhovovala novému majiteli, kterým se v roce 1717 stal František Adam Trauttmannsdorf. Trauttmansdorffové byli rakouský šlechtický rod, pocházející ze Štýrska, který se od 17. století usadil též v českých zemích. Jeho příslušníci často patřili mezi elitu své doby.

František Adam si vysnil nové, reprezentativní sídlo, které by odpovídalo jeho postavení, možnostem a dobové módě. Západně od starého zámku tak nechal na návrší postavit nový barokní zámek.

Jeho stavba probíhala někdy v době mezi lety 1717 až 1725. Architektem zámku byl slavný český barokní stavitel František Maxmilián Kaňka, s nímž spolupracovali další vynikající umělci, především malíř Václav Vavřinec Reiner, který se podílel na výzdobě zámecké kaple sv. Josefa. Vysvěcení kaple v říjnu 1725 výstavbu zámku završilo.

O několik let později přišla tragédie. V roce 1754 zámek vyhořel. Nepoškozena zůstala jen zámecká kaple sv. Josefa. František Adam proto nechal celý zámek přestavět a nově vybavit. Tehdy byl změněn průčelní štít, na kterém byl nově umístěn trauttmansdorffský erb a vzhled zámku doplnily sochy Lazara Widmana. Obnoveny byly též zámecké interiéry. Hlavní sál ozdobily překrásné malby od malíře Felixe Antonína Schefflera.

Zámek jeho zakladatel využíval jako milované letní sídlo, čemuž bylo uzpůsobeno jeho situování i koncipování. Před zámkem se nacházel čestný dvůr a za ním pak krásná barokní zahrada.

Když František Adam z Trauttmannsdorfu zemřel, musel být dle rodových tradicí pohřben v rodinné hrobce. Jelikož však zámek miloval a vložil do něho obrazně řečeno celé své srdce, rozhodl se, aby i po smrti jeho srdce na zámku zůstalo. Tentokrát doslova. Uloženo bylo do plechové urny a zazděno v zámecké kapli za mramorovou desku, která na jeho časy dodnes upomíná.

Jelikož neměl žádné děti, přešlo panství sňatkem do majetku nejvyššího purkrabího hraběte Rottenhana, který inicioval menší stavební úpravy zámku a zasloužil se také o rozvoj bavlnářského průmyslu v okolí. Starý zámek byl již využíván pro ubytování zaměstnanců, zatímco šlechta žila na novém zámku, z něhož vedla přímá cesta, lemovaná alejí, k hlavní cestě do nedalekého Benešova.

Nejinak tomu bylo v 19. století, kdy zámek vlastnil Veriand Windischgrätz a od roku 1868 Zdeněk ze Šternberka. V té době se zámek Jemniště vedle hradu Český Šternberk stal domovem konopišťské větve Sternbergů. S výjimkou doby, kdy byl zámek zkonfiskován nacisty a počátkem 50. let komunisty, je zámek domovem rodiny Šternberků dodnes.

Jelikož Jemniště již nebylo později výrazně stavebně upravováno, představuje dodnes krásný příklad zámeckého sídla v duchu vrcholného baroka. Majitelé dnes obývají levé zámecké křídlo, zatímco zbytek zámku je otevřený veřejnosti v rámci prohlídkového okruhu.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie zajímavosti architektura baroko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy