Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?

Možností, kam mohou turisté v České republice vyrazit za poznáním naší staleté historie, je mnoho. Řadu lidí už ale nelákají opravené a zařízené hrady a zámky plné turistů a upřednostňují spíše relikty architektury ve spojení s přírodou. Hradních zřícenin je u nás mnoho a poslední dobou se těší zasloužené péči. Kam se za nimi vydat?

Jednou z ikonických hradních zřícenin jsou Zlenice (okr. Praha-západ). Silueta hradu se dokonce odrazila i v díle malíře Josefa Lady, jenž pocházel z blízkých Hrusic. Ne náhodou se tak okolí říká Ladův kraj, v rámci kterého vás čekají naučné stezky nejen po stopách života slavného malíře, ale také po pozůstatcích středověkých hradů.

Původně středověký hrad Zlenice pochází již z konce 13. století. Patřil mezi nejvýznamnější hrady v okolí. Jednak střežil důležitý brod přes řeku Sázavu, jednak byl ve 14. a na počátku 15. století sídlem slavného rodu pánů z Dubé. Mezi neznámější členy a obyvatele hradu patřil Ondřej starší z Dubé, který působil ve funkci nejvyššího sudího Království Českého a je autorem právnického spisu Práva zemská česká. Jako mistr královské komory doprovázel císaře Karla IV. na jeho cestě do Říma. Od ledna 1405 byl králem Václavem IV. pověřen úřadem popravce kouřimského kraje.

Historie hradu skončila po během 60. let 15. století, kdy je již uváděn jako pustý. Otázky ohledně jeho zániku nejsou dodnes zcela vyřešeny a jsou předmětem historického i archeologického bádání.

Hrad Zlenice je spojen s významným českým archeologem a kastelologem Tomášem Durdíkem, který se lokalitě věnoval již v 70. letech 20. století. I s jeho přispěním došlo v 90. letech minulého století k založení Sdružení Zlenice, v rámci kterého byla památka postupně zbavována náletových dřevin a konzervována. Během toho došlo k řadě archeologických a stavebně-historických průzkumů, které přispěly k poznání nejen historie lokality, ale i jeho stavebních proměn, k rekonstrukci podoby každodennosti na hradě atd.

Hrad postupem času získal nový přístupový most, hlavní vstupní brána se dočkala zastřešení, v nedávné době byl pak v prostorách předhradí vybudován altán s posezením. Sdružení Zlenice, jehož součástí je od roku 2009 také Klub přátel hradu Zlenice, pořádá každoročně dny Oživlého středověku, zpravidla během července, kde jsou mimo jiné prezentována středověká řemesla, jako hrnčířství, tkalcovství, ale lidé mohou také ochutnat středověkou kuchyni.

V poslední době se Sdružení angažuje také při podpoře záchrany další okolních hradních zřícenin v dolním Posázaví, jako je například Stará Dubá, původní rodové sídlo pánů z Dubé z 2. poloviny 13. století. Zde se dobrovolníci mohou zapojit například do brigád při zbavování se náletových dřevin v podhradním městečku Odranec.

Úspěšným projektem při záchraně a prezentaci hradních zřícenin je také spolek Hrady českého středohoří. Ten se v nedávné minulosti věnoval především výzkumu hradu Kalich (okr. Litoměřice) z 1. poloviny 15. století, sídla slavného českého vojevůdce Jana Žižky. Výzkum odhalil kromě hmotné kultury také progresivní prvky fortifikační architektury z rané doby husitských válek.

Návštěvníci zde kromě nádherných výhledů najdou i nově upravené základy věžovitého paláce, sklepení, ale především unikátní předsunutou dělostřeleckou baštu, tvořenou ze sucho kladeného kamení.

Členové spolku se ale věnovali celé řadě okolních lokalit, například sousednímu (vzdoro)hradu Panna, vystavěného taktéž v 1. polovině 15. století, nebo hradům Oltářík či Košťálov. Výsledkem jsou mimo jiné populárně-naučná videa s 3D rekonstrukcemi hradů dostupná na internetu.

Dalším úspěšným projektem jsou Hrady na Malši, jehož cílem je záchrana a prezentace významných hradů na jihočeské řece Malši. Sdružení navíc spolupracuje se svými kolegy z Rakouska, což umožnilo realizovat dlouhou a pestrou naučnou stezku na území dvou států.

Sdružení založené původně v roce 2002 jako Společnost pro hrad Pořešín vzalo do své péče i další hradní lokality jako Louzek, Velešín či Sokolčí. Nejdále se proces záchrany, prezentace ale také poznání dostal právě u hradu Pořešín (okr. Český Krumlov). Hrad pochází z konce 13. století a byl založen Bavory ze Strakonic jako původně nevelký hrad. Později se zdejší páni začali psát z Pořešína, než se ve 30. letech 15. století hrad dostal do majetku pánů z Rožmberka a byl záměrně zničen.

Archeologický výzkum odhalil postupné stavení proměny hradu, který později získal i velkou okrouhlou věž, tzv. bergfrit, o který však při dalších přestavbách přišel. Výzkum tak odhalil, jaké zásadní změny v podobě a charakteru daného hradu mohly v průběhu jeho existence probíhat.

Jednou z nejnovějších akcí je záchrana a zpřístupnění tvrze Tichá (okr. Český Krumlov). Výzkum zde odhalil opět předměty spojené s každodenností, ale také rozsah a složitost původní stavby, jejíž historie se psala od konce 13. století. Projekt zde nezůstal u konzervace, nýbrž přešel v rekonstrukci, která dodnes stojící věži dala vrchní hrázděné patro. Díky tomu se mohou návštěvníci v prostorách věže seznámit i s podobou středověkého bydlení.

Související

Zámek Hluboš v současnosti. (autor: Václav Štorek)

Jaké jsou novodobé příběhy českých zámků a jejich zachránců?

Česká republika se právem řadí mezi nejbohatší evropské země v počtu historických památek. Mezi nejpočetnější, dodnes dochované, patří zejména menší zámky. Často se však jedná o vybydlené a zanedbané objekty. Co tedy vedlo jejich novodobé majitele k jejich koupi, nákladné a dlouhé obnově a co se zámeckými sídly zamýšlí?

Více souvisejících

hrady a zámky hrad Zlenice České středohoří jižní čechy cestování historie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 30 minutami

Jevgenij Prigožin

Prigožin chce omezit operace na Ukrajině, pozornost upře na Afriku

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se chystá omezit operace svých žoldnéřů na Ukrajině, kde se jim kvůli mocenským sporům dostává čím dál tím menší podpory. S odvoláním na osoby obeznámené se situací to píše agentura Bloomberg, podle které Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.

před 43 minutami

Pavel Blažek

Blažek požádal Pavla o zvážení podmínek pro milosti, které nastavil Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal v dopise nového prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech, které před deseti lety nastavil Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Pavlův předchůdce svěřil agendu ministerstvu, jež od té doby obdrželo celkem 7646 žádostí o milost. U 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky, a postoupilo je Hradu k rozhodnutí.

před 1 hodinou

Joe Biden

Popularita prezidenta Bidena v březnu klesla na 38 procent

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 procent, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 procenty, v únoru byla dokonce 45procentní. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

před 1 hodinou

Léky, ilustrační foto

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na e-recept i v zahraničí

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v ČR i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 2 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 2 hodinami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 2 hodinami

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Zdroj: ČTK

Další zprávy