Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?

Možností, kam mohou turisté v České republice vyrazit za poznáním naší staleté historie, je mnoho. Řadu lidí už ale nelákají opravené a zařízené hrady a zámky plné turistů a upřednostňují spíše relikty architektury ve spojení s přírodou. Hradních zřícenin je u nás mnoho a poslední dobou se těší zasloužené péči. Kam se za nimi vydat?

Jednou z ikonických hradních zřícenin jsou Zlenice (okr. Praha-západ). Silueta hradu se dokonce odrazila i v díle malíře Josefa Lady, jenž pocházel z blízkých Hrusic. Ne náhodou se tak okolí říká Ladův kraj, v rámci kterého vás čekají naučné stezky nejen po stopách života slavného malíře, ale také po pozůstatcích středověkých hradů.

Původně středověký hrad Zlenice pochází již z konce 13. století. Patřil mezi nejvýznamnější hrady v okolí. Jednak střežil důležitý brod přes řeku Sázavu, jednak byl ve 14. a na počátku 15. století sídlem slavného rodu pánů z Dubé. Mezi neznámější členy a obyvatele hradu patřil Ondřej starší z Dubé, který působil ve funkci nejvyššího sudího Království Českého a je autorem právnického spisu Práva zemská česká. Jako mistr královské komory doprovázel císaře Karla IV. na jeho cestě do Říma. Od ledna 1405 byl králem Václavem IV. pověřen úřadem popravce kouřimského kraje.

Historie hradu skončila po během 60. let 15. století, kdy je již uváděn jako pustý. Otázky ohledně jeho zániku nejsou dodnes zcela vyřešeny a jsou předmětem historického i archeologického bádání.

Hrad Zlenice je spojen s významným českým archeologem a kastelologem Tomášem Durdíkem, který se lokalitě věnoval již v 70. letech 20. století. I s jeho přispěním došlo v 90. letech minulého století k založení Sdružení Zlenice, v rámci kterého byla památka postupně zbavována náletových dřevin a konzervována. Během toho došlo k řadě archeologických a stavebně-historických průzkumů, které přispěly k poznání nejen historie lokality, ale i jeho stavebních proměn, k rekonstrukci podoby každodennosti na hradě atd.

Hrad postupem času získal nový přístupový most, hlavní vstupní brána se dočkala zastřešení, v nedávné době byl pak v prostorách předhradí vybudován altán s posezením. Sdružení Zlenice, jehož součástí je od roku 2009 také Klub přátel hradu Zlenice, pořádá každoročně dny Oživlého středověku, zpravidla během července, kde jsou mimo jiné prezentována středověká řemesla, jako hrnčířství, tkalcovství, ale lidé mohou také ochutnat středověkou kuchyni.

V poslední době se Sdružení angažuje také při podpoře záchrany další okolních hradních zřícenin v dolním Posázaví, jako je například Stará Dubá, původní rodové sídlo pánů z Dubé z 2. poloviny 13. století. Zde se dobrovolníci mohou zapojit například do brigád při zbavování se náletových dřevin v podhradním městečku Odranec.

Úspěšným projektem při záchraně a prezentaci hradních zřícenin je také spolek Hrady českého středohoří. Ten se v nedávné minulosti věnoval především výzkumu hradu Kalich (okr. Litoměřice) z 1. poloviny 15. století, sídla slavného českého vojevůdce Jana Žižky. Výzkum odhalil kromě hmotné kultury také progresivní prvky fortifikační architektury z rané doby husitských válek.

Návštěvníci zde kromě nádherných výhledů najdou i nově upravené základy věžovitého paláce, sklepení, ale především unikátní předsunutou dělostřeleckou baštu, tvořenou ze sucho kladeného kamení.

Členové spolku se ale věnovali celé řadě okolních lokalit, například sousednímu (vzdoro)hradu Panna, vystavěného taktéž v 1. polovině 15. století, nebo hradům Oltářík či Košťálov. Výsledkem jsou mimo jiné populárně-naučná videa s 3D rekonstrukcemi hradů dostupná na internetu.

Dalším úspěšným projektem jsou Hrady na Malši, jehož cílem je záchrana a prezentace významných hradů na jihočeské řece Malši. Sdružení navíc spolupracuje se svými kolegy z Rakouska, což umožnilo realizovat dlouhou a pestrou naučnou stezku na území dvou států.

Sdružení založené původně v roce 2002 jako Společnost pro hrad Pořešín vzalo do své péče i další hradní lokality jako Louzek, Velešín či Sokolčí. Nejdále se proces záchrany, prezentace ale také poznání dostal právě u hradu Pořešín (okr. Český Krumlov). Hrad pochází z konce 13. století a byl založen Bavory ze Strakonic jako původně nevelký hrad. Později se zdejší páni začali psát z Pořešína, než se ve 30. letech 15. století hrad dostal do majetku pánů z Rožmberka a byl záměrně zničen.

Archeologický výzkum odhalil postupné stavení proměny hradu, který později získal i velkou okrouhlou věž, tzv. bergfrit, o který však při dalších přestavbách přišel. Výzkum tak odhalil, jaké zásadní změny v podobě a charakteru daného hradu mohly v průběhu jeho existence probíhat.

Jednou z nejnovějších akcí je záchrana a zpřístupnění tvrze Tichá (okr. Český Krumlov). Výzkum zde odhalil opět předměty spojené s každodenností, ale také rozsah a složitost původní stavby, jejíž historie se psala od konce 13. století. Projekt zde nezůstal u konzervace, nýbrž přešel v rekonstrukci, která dodnes stojící věži dala vrchní hrázděné patro. Díky tomu se mohou návštěvníci v prostorách věže seznámit i s podobou středověkého bydlení.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky hrad Zlenice České středohoří jižní čechy cestování historie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Budeme bránit Polsko plnou silou, vzkázal Rutte do Kremlu

Generální tajemník NATO Mark Rutte na aktuální návštěvě Varšavy potvrdil závazek aliance a řekl, že její členové by Polsko v případě ruského útoku bránili plnou silou. Rutte tak poslal jasný vzkaz šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, jemuž vzkázal, že reakce spojenců by byla devastující.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Atlantic zveřejnil celou konverzaci Trumpových poradců. Bílý dům se opět bouří

Americký magazín The Atlantic zveřejnil nový článek, v němž jeho šéfredaktor Jeffrey Goldberg přináší další podrobnosti o tom, co údajně sdíleli poradci prezidenta Donalda Trumpa v soukromé skupině na šifrované komunikační platformě Signal. Článek tvrdí, že administrativa se snaží bagatelizovat význam zpráv, které byly omylem zaslány právě Goldbergovi.

před 2 hodinami

Petr Pavel promluvil v Poslanecké sněmovně. (26.3.2025)

Odborníků na armádu je stejně jako na fotbal, pustil se Pavel do kritiků. Poslanci pak raději schůzi uzavřeli

Poslanci se ve středu odpoledne sešli na mimořádné schůzi svolané z iniciativy hnutí ANO, která se věnovala koncepci výstavby Armády České republiky a její modernizaci. Výjimečně se jednání na pozvání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové účastnil i prezident Petr Pavel, který kvůli tomu zkrátil svůj program v Plzeňském kraji. Schůze probíhala za napjaté atmosféry, kdy se střetávaly názory vládní koalice a opozice ohledně dalšího navyšování výdajů na obranu a armádních akvizic.

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"

Odvolání "jaderného lídra" Luca Rémonta z čela státní energetické společnosti EDF je podle webu Politico dalším důkazem, že ve Francii pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona platí jasné pravidlo: domácí zájmy mají přednost před vším ostatním. Přestože Rémont dokázal během svého krátkého působení firmu stabilizovat a zvýšit produkci jaderné energie na úroveň nevídanou od roku 2019, jeho odlišná vize budoucnosti EDF ho nakonec stála místo.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump rozvrací světový řád. Evropa hledá cestu z krize

Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa stále více stahují z role garanta globální bezpečnosti, čímž vrhají Evropu do nejistoty. Politika amerického prezidenta, která zpochybňuje poválečné bezpečnostní uspořádání, přináší největší krizi Západu od konce druhé světové války. Odborníci varují, že „Trumpismus přežije jeho prezidentství“, píše BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mike Waltz

"Můžu za to já." Ke skandálu v Bílém domě se přiznal významný Trumpův muž, nic ale nevysvětlil

Washington se zmítá v bezpečnostním skandálu poté, co americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz podle BBC převzal plnou odpovědnost za únik informací z privátní chatovací skupiny na aplikaci Signal. Skupina, v níž se nacházeli vysoce postavení vládní činitelé, omylem zahrnula i novináře Jeffreyho Goldberga, který následně zveřejnil detaily o amerických plánech na bombardování Jemenu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Rusko a Ukrajina se dohodly na zastavení útoků v Černém moři, tvrdí Bílý dům. Kreml tvrdí něco jiného

Rusko a Ukrajina se dohodly na zastavení vojenských útoků v oblasti Černého moře a zajištění bezpečného průjezdu pro komerční lodě. Oznámil to Bílý dům po jednáních mezi USA a ruskou delegací v saúdskoarabském Rijádu. Kreml ale zveřejnil podmínky příměří, které jsou podle něj neoddělitelně spojeny s uvolněním sankcí proti ruským bankám a exportérům potravin a hnojiv. Podle ruského prohlášení vstoupí dohoda v platnost až poté, co budou ruské finanční instituce plně napojeny zpět na mezinárodní platební systém SWIFT a budou zrušeny sankce vůči pojišťovnám zapojeným do vývozu potravin.

včera

USA se mění v druhé Rusko? Trumpova média zamlčela obří bezpečnostní skandál

Odhalení, že poradci prezidenta Donalda Trumpa diskutovali o vojenském úderu v aplikaci Signal v chatu, kam omylem přizvali novináře, vyvolalo vlnu kritiky. Pro média nakloněná Trumpovi je však tento skandál především testem jejich schopnosti popírat, bagatelizovat a odvádět pozornost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy