Mnichovo Hradiště – Od kláštera, přes tvrz až k baroknímu zámku

Zámek Mnichovo Hradiště a stejnojmenné město, nazývané dříve také jako Hradiště nad Jizerou, leží v okrese Mladá Boleslav, asi 60 km severovýchodně od Prahy a asi 14 km severně od Mladé Boleslavi, na okraji turisticky vyhledávaného Českého ráje. Zdejší zámek oslní návštěvníky nejen svou krásou, ale též pestrou historií, kterou jen tak dějiny nepíší.

Celá oblast byla osídlena již v prehistorických časech, jak dokázaly četné archeologické nálezy. Historie samotné lokality začíná až na počátku 12. století v souvislosti s kolonizačními aktivitami Markvarticů. Ti snad již v 1. polovině 12. století založili klášter Hradiště. Původně šlo o benediktinský klášter, jehož řeholi v roce 1177 vystřídal řád cisterciáků.

Jednalo se o rozsáhlý klášterní komplex v románském slohu, později přestavěný v období gotiky, který byl však zcela zničen v roce 1420 vpádem Orebských. Stalo se tak konkrétně 30. 4. roku 1420, kdy byl celý klášter vyplněn, vypálen a jeho některé části byly dokonce strženy. Tato událost je popsána například v Husitské kronice Vavřince z Březové. Podle zpráv byli při tomto vpádu chyceni jen dva řeholníci, zatímco ostatním se podařilo utéct, včetně opata Václava, který našel bezpečný azyl na hradě Bezděz. Z této události nejspíše vznikla legenda o tajné podzemní chodbě spojující klášter s královským hradem.

Klášter ani přes zájmy církevních činitelů nebyl nikdy obnoven a stal se zdrojem materiálu pro výstavbu renesančního zámku, který vyrostl v jeho místech v 16. století. Počátky tradice vaření piva spadají již do této doby, ovšem až v polovině 19. století byl celý areál přestavěn na pivovar, který existuje dodnes.

Ke klášteru patřilo též dnešní město, původně jen nevelká osada. K jejímu založení a rozvoji došlo během 13. století, kdy sloužila de facto jako hospodářské zázemí nedalekého kláštera. Původní název osady zněl Rybitví, což odkazuje na roli místních osadníků, kteří byli rolníky a rybáři.

Až dlouho po zániku církevního vlivu v oblasti došlo v místech rozvíjejícího se městečka k založení panského sídla. Některé starší studie sice hovoří o existenci gotické tvrze z 15. století, tyto hypotézy však již byly překonány. Žádné rezidenční sídlo zde nestalo, což bylo dáno především tím, že panství často střídalo majitele, kteří jej nevlastnili dědičně, ale jen jako zástavu, čímž docházelo k častým sporům. Tito majitelé, jak dokládají historické zprávy, sídlili vždy ve výstavném domě ve městě.

Teprve v 16. století přešlo Hradiště sňatkem do dědičného vlastnictví Budovců z Budova. Příslušník tohoto rodu, známý předbělohorský politik Václav Budovec, zde nechává na počátku 17. století vystavět dvoukřídlý renesanční zámek na půdorysu písmene L.

Jako přední činitel stavovského povstání byl Václav Budovec popraven na Staroměstském náměstí v roce 1621 a jeho majetek byl zkonfiskován. Mnichovo Hradiště spolu s klášterem Hradiště a Zásadkou patřilo tehdy k největším panstvím v severních Čechách. V roce 1623 jej koupil Albrecht z Valdštejna.  Ten Hradiště již v roce 1627 přenechal svému bratranci Maxmiliánovi z Valdštejna.

Po zavraždění Albrechta z Valdštejna a změně politického ovzduší byl nárok na všechen Albrechtův majetek značně ohrožen. Panovník jej postupně zkonfiskoval a rozdělil dle své vůle, především příslušníkům protistavovského povstání a vrahům Albrechta z Valdštejna. Mnichovo Hradiště bylo ale nakonec uchováno v majetku Valdštejnů i nadále.

Na přelomu 17. a 18. století nechal Arnošt Josef z Valdštejna, který patřil k nejbohatším pozemkovým vlastníkům v Čechách, renesanční zámek přestavět do nynější barokní podoby. Autory přestavby jsou M. A. Canevallem a M. Raimondim. Na počátku 18. století byl též ukončen vývoj zámeckého areálu doplněním vedlejších objektů, jako byly konírny, jízdárny, kočárovny či salla terrena. Vznikl tak mimořádně cenný komplex vrcholně barokní architektury v Čechách.

V držení valdštejnského rodu zůstal zámek po celá staletí až do roku 1946, kdy byl na základě dekretu prezidenta republiky z roku 1945 zkonfiskován a stal se státním majetkem. Ve správě NPÚ je zámek dodnes a je otevřený veřejnosti.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie cestování architektura zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy