Zámek Mnichovo Hradiště a stejnojmenné město, nazývané dříve také jako Hradiště nad Jizerou, leží v okrese Mladá Boleslav, asi 60 km severovýchodně od Prahy a asi 14 km severně od Mladé Boleslavi, na okraji turisticky vyhledávaného Českého ráje. Zdejší zámek oslní návštěvníky nejen svou krásou, ale též pestrou historií, kterou jen tak dějiny nepíší.
Celá oblast byla osídlena již v prehistorických časech, jak dokázaly četné archeologické nálezy. Historie samotné lokality začíná až na počátku 12. století v souvislosti s kolonizačními aktivitami Markvarticů. Ti snad již v 1. polovině 12. století založili klášter Hradiště. Původně šlo o benediktinský klášter, jehož řeholi v roce 1177 vystřídal řád cisterciáků.
Jednalo se o rozsáhlý klášterní komplex v románském slohu, později přestavěný v období gotiky, který byl však zcela zničen v roce 1420 vpádem Orebských. Stalo se tak konkrétně 30. 4. roku 1420, kdy byl celý klášter vyplněn, vypálen a jeho některé části byly dokonce strženy. Tato událost je popsána například v Husitské kronice Vavřince z Březové. Podle zpráv byli při tomto vpádu chyceni jen dva řeholníci, zatímco ostatním se podařilo utéct, včetně opata Václava, který našel bezpečný azyl na hradě Bezděz. Z této události nejspíše vznikla legenda o tajné podzemní chodbě spojující klášter s královským hradem.
Klášter ani přes zájmy církevních činitelů nebyl nikdy obnoven a stal se zdrojem materiálu pro výstavbu renesančního zámku, který vyrostl v jeho místech v 16. století. Počátky tradice vaření piva spadají již do této doby, ovšem až v polovině 19. století byl celý areál přestavěn na pivovar, který existuje dodnes.
Ke klášteru patřilo též dnešní město, původně jen nevelká osada. K jejímu založení a rozvoji došlo během 13. století, kdy sloužila de facto jako hospodářské zázemí nedalekého kláštera. Původní název osady zněl Rybitví, což odkazuje na roli místních osadníků, kteří byli rolníky a rybáři.
Až dlouho po zániku církevního vlivu v oblasti došlo v místech rozvíjejícího se městečka k založení panského sídla. Některé starší studie sice hovoří o existenci gotické tvrze z 15. století, tyto hypotézy však již byly překonány. Žádné rezidenční sídlo zde nestalo, což bylo dáno především tím, že panství často střídalo majitele, kteří jej nevlastnili dědičně, ale jen jako zástavu, čímž docházelo k častým sporům. Tito majitelé, jak dokládají historické zprávy, sídlili vždy ve výstavném domě ve městě.
Teprve v 16. století přešlo Hradiště sňatkem do dědičného vlastnictví Budovců z Budova. Příslušník tohoto rodu, známý předbělohorský politik Václav Budovec, zde nechává na počátku 17. století vystavět dvoukřídlý renesanční zámek na půdorysu písmene L.
Jako přední činitel stavovského povstání byl Václav Budovec popraven na Staroměstském náměstí v roce 1621 a jeho majetek byl zkonfiskován. Mnichovo Hradiště spolu s klášterem Hradiště a Zásadkou patřilo tehdy k největším panstvím v severních Čechách. V roce 1623 jej koupil Albrecht z Valdštejna. Ten Hradiště již v roce 1627 přenechal svému bratranci Maxmiliánovi z Valdštejna.
Po zavraždění Albrechta z Valdštejna a změně politického ovzduší byl nárok na všechen Albrechtův majetek značně ohrožen. Panovník jej postupně zkonfiskoval a rozdělil dle své vůle, především příslušníkům protistavovského povstání a vrahům Albrechta z Valdštejna. Mnichovo Hradiště bylo ale nakonec uchováno v majetku Valdštejnů i nadále.
Na přelomu 17. a 18. století nechal Arnošt Josef z Valdštejna, který patřil k nejbohatším pozemkovým vlastníkům v Čechách, renesanční zámek přestavět do nynější barokní podoby. Autory přestavby jsou M. A. Canevallem a M. Raimondim. Na počátku 18. století byl též ukončen vývoj zámeckého areálu doplněním vedlejších objektů, jako byly konírny, jízdárny, kočárovny či salla terrena. Vznikl tak mimořádně cenný komplex vrcholně barokní architektury v Čechách.
V držení valdštejnského rodu zůstal zámek po celá staletí až do roku 1946, kdy byl na základě dekretu prezidenta republiky z roku 1945 zkonfiskován a stal se státním majetkem. Ve správě NPÚ je zámek dodnes a je otevřený veřejnosti.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , cestování , architektura , zajímavosti
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
před 1 hodinou
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
před 1 hodinou
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
před 2 hodinami
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
před 2 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
před 3 hodinami
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno před 4 hodinami
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
před 5 hodinami
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
před 6 hodinami
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
před 6 hodinami
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
před 7 hodinami
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
před 8 hodinami
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
před 10 hodinami
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
před 11 hodinami
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
před 11 hodinami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 13 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá.
Zdroj: Lucie Podzimková