Mnichovo Hradiště – Od kláštera, přes tvrz až k baroknímu zámku

Zámek Mnichovo Hradiště a stejnojmenné město, nazývané dříve také jako Hradiště nad Jizerou, leží v okrese Mladá Boleslav, asi 60 km severovýchodně od Prahy a asi 14 km severně od Mladé Boleslavi, na okraji turisticky vyhledávaného Českého ráje. Zdejší zámek oslní návštěvníky nejen svou krásou, ale též pestrou historií, kterou jen tak dějiny nepíší.

Celá oblast byla osídlena již v prehistorických časech, jak dokázaly četné archeologické nálezy. Historie samotné lokality začíná až na počátku 12. století v souvislosti s kolonizačními aktivitami Markvarticů. Ti snad již v 1. polovině 12. století založili klášter Hradiště. Původně šlo o benediktinský klášter, jehož řeholi v roce 1177 vystřídal řád cisterciáků.

Jednalo se o rozsáhlý klášterní komplex v románském slohu, později přestavěný v období gotiky, který byl však zcela zničen v roce 1420 vpádem Orebských. Stalo se tak konkrétně 30. 4. roku 1420, kdy byl celý klášter vyplněn, vypálen a jeho některé části byly dokonce strženy. Tato událost je popsána například v Husitské kronice Vavřince z Březové. Podle zpráv byli při tomto vpádu chyceni jen dva řeholníci, zatímco ostatním se podařilo utéct, včetně opata Václava, který našel bezpečný azyl na hradě Bezděz. Z této události nejspíše vznikla legenda o tajné podzemní chodbě spojující klášter s královským hradem.

Klášter ani přes zájmy církevních činitelů nebyl nikdy obnoven a stal se zdrojem materiálu pro výstavbu renesančního zámku, který vyrostl v jeho místech v 16. století. Počátky tradice vaření piva spadají již do této doby, ovšem až v polovině 19. století byl celý areál přestavěn na pivovar, který existuje dodnes.

Ke klášteru patřilo též dnešní město, původně jen nevelká osada. K jejímu založení a rozvoji došlo během 13. století, kdy sloužila de facto jako hospodářské zázemí nedalekého kláštera. Původní název osady zněl Rybitví, což odkazuje na roli místních osadníků, kteří byli rolníky a rybáři.

Až dlouho po zániku církevního vlivu v oblasti došlo v místech rozvíjejícího se městečka k založení panského sídla. Některé starší studie sice hovoří o existenci gotické tvrze z 15. století, tyto hypotézy však již byly překonány. Žádné rezidenční sídlo zde nestalo, což bylo dáno především tím, že panství často střídalo majitele, kteří jej nevlastnili dědičně, ale jen jako zástavu, čímž docházelo k častým sporům. Tito majitelé, jak dokládají historické zprávy, sídlili vždy ve výstavném domě ve městě.

Teprve v 16. století přešlo Hradiště sňatkem do dědičného vlastnictví Budovců z Budova. Příslušník tohoto rodu, známý předbělohorský politik Václav Budovec, zde nechává na počátku 17. století vystavět dvoukřídlý renesanční zámek na půdorysu písmene L.

Jako přední činitel stavovského povstání byl Václav Budovec popraven na Staroměstském náměstí v roce 1621 a jeho majetek byl zkonfiskován. Mnichovo Hradiště spolu s klášterem Hradiště a Zásadkou patřilo tehdy k největším panstvím v severních Čechách. V roce 1623 jej koupil Albrecht z Valdštejna.  Ten Hradiště již v roce 1627 přenechal svému bratranci Maxmiliánovi z Valdštejna.

Po zavraždění Albrechta z Valdštejna a změně politického ovzduší byl nárok na všechen Albrechtův majetek značně ohrožen. Panovník jej postupně zkonfiskoval a rozdělil dle své vůle, především příslušníkům protistavovského povstání a vrahům Albrechta z Valdštejna. Mnichovo Hradiště bylo ale nakonec uchováno v majetku Valdštejnů i nadále.

Na přelomu 17. a 18. století nechal Arnošt Josef z Valdštejna, který patřil k nejbohatším pozemkovým vlastníkům v Čechách, renesanční zámek přestavět do nynější barokní podoby. Autory přestavby jsou M. A. Canevallem a M. Raimondim. Na počátku 18. století byl též ukončen vývoj zámeckého areálu doplněním vedlejších objektů, jako byly konírny, jízdárny, kočárovny či salla terrena. Vznikl tak mimořádně cenný komplex vrcholně barokní architektury v Čechách.

V držení valdštejnského rodu zůstal zámek po celá staletí až do roku 1946, kdy byl na základě dekretu prezidenta republiky z roku 1945 zkonfiskován a stal se státním majetkem. Ve správě NPÚ je zámek dodnes a je otevřený veřejnosti.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie cestování architektura zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 25 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 51 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy