Zámek Bučovice: Sídlo milovníka přepychu a umění

Město Bučovice, které leží v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov, se pyšní stejnojmenným zámkem. Dílo Jana Šembery z Boskovic dominuje zdejšímu centru města už více jak 400 let. Jeho zdánlivě křehká renesanční krása překvapí nejednoho zájemce o Třicetiletou válku.

Samotné Bučovice byly založeny nejspíše už ve 12. století coby tržní osada na důležité obchodní stezce z Brna do Uher. O stáří zdejšího osídlení hovoří archeologické nálezy a odhalené základy románského kostela. První zmínka o Bučovicích pochází z roku 1322, kdy byly v majetku rodu Benešoviců. Nejspíše už od těch dob zde stávala malá tvrz.

Ve druhé polovině 15. století se bučovické tvrze zmocnil uherský král Matyáš Korvín, který bojoval proti českému králi Jiřímu z Poděbrad a následně Vladislavovi Jagellonskému. Na konci 15. a na počátku 16. století Bučovice často střídali majitele.

Velký zlom přišel ve druhé polovině 16. století, kdy si Bučovice zvolil jako své hlavní rodové sídlo Jan Šembera, který pocházel z významného moravského rodu pánů z Boskovic. Po smrti svého bratra zdědil četné majetky a patřil tak k nejbohatším moravským šlechticům. Právě on nechal zbourat starou chátrající tvrz a opodál začal stavět nové, reprezentativní sídlo dle dobové módy. Se stavbou se začalo v roce 1575. Stavitelem zámku byl severoitalský mistr Pietro Gabri. Stavbu realizoval s využitím plánů Jacopa Strady. Nutno dodat, že kvůli svým vysokým nárokům se Jan Šembera také zadlužil.

Čtyřkřídlý zámek poněkud strohého průčelí dostal prostorný dvůr vroubený ze tří stran třípodlažními arkádami. Celkově je zde 96 štíhlých sloupů s hlavicemi v různém stylu provedení – jónský, římský, korintský. Sokly sloupů jsou ozdobeny emblémy.

Uvnitř zámku zaujme například nádherná manýristická výzdoba Císařského pokoje a Ptačí síně. V koutových lunetách klenby Císařského pokoje se nachází plastiky Diany, Marse, Evropy a císaře Karla IV. s namalovaným krajinným pozadím. Jiné výjevy a postavy čerpají ze starověkých dějin a antické mytologie. Asi nejzajímavější je malba na klenbě Zaječího sálu, kde jsou vymalovány scény z "převráceného světa", ve kterém zajíci jednají jako lidé, například válčí, obsluhují svého zaječího krále při hostině a dokonce chytají lidi.

Kamenné veřeje dveří pak nesou znaky zakladatele zámku a jeho manželek. V roce 1581 Janovi zemřela jeho druhá žena, aniž by mu dala mužského potomka. Stavba samotného zámku byla dokončena v roce 1585 a jedná se o poslední dílo příslušníka starobylého rodu. Když Jan Šembera o 12 let později zemřel, vymřel s ním též rod pánů z Boskovic po meči.

Následně zámek získal Maximilián z Lichtenštejna, jenž zámek i panství vyženil s dcerou Jana Šembery Kateřinou. Tehdy byl zámek barokně upraven, vznikla zde například krásná kaple. Uprostřed dvora byla vybudována manýristická kašna. Její vodotrysk je vysoký 8,5 metru. V téže době byly přistavěny i čtyři rohové věže s kovovými lucernami, které však musely být pro velkou tíhu z věží postupně sejmuty.

Byť se může zámek jevit jen jako křehká kráska, opak je pravdou. Svou obrannou kvalitu prokázal v období Třicetileté války, konkrétně v roce 1645, kdy zámek ubránila hrstka vrchnostenských úředníků, myslivců a měšťanů proti početnému švédskému oddílu.

Později význam zdejšího přepychového sídla začal upadat. Od roku 1681 přestal zámek sloužit jako panské sídlo a stal se pouze administrativním centrem panství, od roku 1722 pak sídlem centrální lichtenštejnské účtárny. Ovšem díky tomu už žádné závažnější stavební úpravy nenarušily jeho italský renesanční charakter a zámek si tak dodnes z větší části uchoval svou unikátní podobu z 80. let 16. století, kdy jej vybudoval milovník přepychu a umění Jan Šembera z Boskovic.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie cestování architektura Třicetiletá válka

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Počasí

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu

Každoroční sláva v ulicích Londýna proběhla také letos. Britové v sobotu oficiálně oslavili narozeniny krále Karla III., ačkoliv mu 77 let bude až v listopadu. Akce nazvaná Trooping the Colour se však tradičně koná v červnu. O jejím letošním průběhu informovala BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy