Zámek Bučovice: Sídlo milovníka přepychu a umění

Město Bučovice, které leží v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov, se pyšní stejnojmenným zámkem. Dílo Jana Šembery z Boskovic dominuje zdejšímu centru města už více jak 400 let. Jeho zdánlivě křehká renesanční krása překvapí nejednoho zájemce o Třicetiletou válku.

Samotné Bučovice byly založeny nejspíše už ve 12. století coby tržní osada na důležité obchodní stezce z Brna do Uher. O stáří zdejšího osídlení hovoří archeologické nálezy a odhalené základy románského kostela. První zmínka o Bučovicích pochází z roku 1322, kdy byly v majetku rodu Benešoviců. Nejspíše už od těch dob zde stávala malá tvrz.

Ve druhé polovině 15. století se bučovické tvrze zmocnil uherský král Matyáš Korvín, který bojoval proti českému králi Jiřímu z Poděbrad a následně Vladislavovi Jagellonskému. Na konci 15. a na počátku 16. století Bučovice často střídali majitele.

Velký zlom přišel ve druhé polovině 16. století, kdy si Bučovice zvolil jako své hlavní rodové sídlo Jan Šembera, který pocházel z významného moravského rodu pánů z Boskovic. Po smrti svého bratra zdědil četné majetky a patřil tak k nejbohatším moravským šlechticům. Právě on nechal zbourat starou chátrající tvrz a opodál začal stavět nové, reprezentativní sídlo dle dobové módy. Se stavbou se začalo v roce 1575. Stavitelem zámku byl severoitalský mistr Pietro Gabri. Stavbu realizoval s využitím plánů Jacopa Strady. Nutno dodat, že kvůli svým vysokým nárokům se Jan Šembera také zadlužil.

Čtyřkřídlý zámek poněkud strohého průčelí dostal prostorný dvůr vroubený ze tří stran třípodlažními arkádami. Celkově je zde 96 štíhlých sloupů s hlavicemi v různém stylu provedení – jónský, římský, korintský. Sokly sloupů jsou ozdobeny emblémy.

Uvnitř zámku zaujme například nádherná manýristická výzdoba Císařského pokoje a Ptačí síně. V koutových lunetách klenby Císařského pokoje se nachází plastiky Diany, Marse, Evropy a císaře Karla IV. s namalovaným krajinným pozadím. Jiné výjevy a postavy čerpají ze starověkých dějin a antické mytologie. Asi nejzajímavější je malba na klenbě Zaječího sálu, kde jsou vymalovány scény z "převráceného světa", ve kterém zajíci jednají jako lidé, například válčí, obsluhují svého zaječího krále při hostině a dokonce chytají lidi.

Kamenné veřeje dveří pak nesou znaky zakladatele zámku a jeho manželek. V roce 1581 Janovi zemřela jeho druhá žena, aniž by mu dala mužského potomka. Stavba samotného zámku byla dokončena v roce 1585 a jedná se o poslední dílo příslušníka starobylého rodu. Když Jan Šembera o 12 let později zemřel, vymřel s ním též rod pánů z Boskovic po meči.

Následně zámek získal Maximilián z Lichtenštejna, jenž zámek i panství vyženil s dcerou Jana Šembery Kateřinou. Tehdy byl zámek barokně upraven, vznikla zde například krásná kaple. Uprostřed dvora byla vybudována manýristická kašna. Její vodotrysk je vysoký 8,5 metru. V téže době byly přistavěny i čtyři rohové věže s kovovými lucernami, které však musely být pro velkou tíhu z věží postupně sejmuty.

Byť se může zámek jevit jen jako křehká kráska, opak je pravdou. Svou obrannou kvalitu prokázal v období Třicetileté války, konkrétně v roce 1645, kdy zámek ubránila hrstka vrchnostenských úředníků, myslivců a měšťanů proti početnému švédskému oddílu.

Později význam zdejšího přepychového sídla začal upadat. Od roku 1681 přestal zámek sloužit jako panské sídlo a stal se pouze administrativním centrem panství, od roku 1722 pak sídlem centrální lichtenštejnské účtárny. Ovšem díky tomu už žádné závažnější stavební úpravy nenarušily jeho italský renesanční charakter a zámek si tak dodnes z větší části uchoval svou unikátní podobu z 80. let 16. století, kdy jej vybudoval milovník přepychu a umění Jan Šembera z Boskovic.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie cestování architektura Třicetiletá válka

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy