Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají zřejmě již do 14. století, kdy byla zdejší krajina postupně hustě osidlována. Z původní gotické tvrze se následně stal renesanční zámek. Bylo to místo rodinného štěstí, ale i tragédií, které se zapsaly nejen do řádků historie zdejšího panství.
Jméno samotné vsi, původně Jenczenslag, nasvědčuje jejímu vzniku při osídlování jižních Čech ve 13. století. Samotná tvrz vznikla nejspíše až během poloviny 14. století. První písemná zmínka o ní hovoří v roce 1465, kdy tvrz získal po svém otci Petr ze Zásmuk.
Tvrz tehdy stála na okraji skalního ostrohu nad potokem. Původní gotické konstrukce jsou dodnes dobře zachované ve sklepních prostorách dvou čtvercových budov přiléhajících z obou stran k dnešnímu vstupnímu průjezdu. Tehdy se ovšem jednalo o nejchráněnější místo, jelikož komunikační schéma bylo jiné. Vstup byl původně po skalní šíjí na opačné straně.
Až později došlo k odtěžení skalní šíje a přehrazení potoka. Tím se ze skaliska, na kterém stála tvrz, stal ostrov uprostřed rybníka. K této razantní přeměně došlo snad již v době rytířů Kábů z Rybaň, tedy po roce 1530, kteří původní tvrz přeměnili v renesanční zámek. Rybník byl tedy od počátku součástí promyšlené renesanční krajinné koncepce. Již v třetí čtvrtině 16. století měl zámek v podstatě dnešní dispozici čtyř křídel obklopujících nevelké pravidelné nádvoří.
Stavbou renesanční zámku byl pověřen významný italský architekt Hons Vlach, který dovedně využil stísněného prostoru. Stalo se tak na přání tehdejšího majitele, kterým byl Jan Kába z Rybaň. Byl to schopný hospodář a věrný habsburský služebník, který zastával prestižní úřad výběrčího posudného v Bechyňském kraji. Stavbu takového zámku si tak mohl dovolit. Ovšem ani jemu se nevyhnuly rodinné tragédie. Jeho nedlouhý život byl tragicky poznamenán morovou epidemií, která mu v roce 1557 vzala pět dětí. Snad právě tato smutná událost byla hlavním motivem ke stavbě prosté zámecké kaple na návrší nad rybníkem, dnešního kostelíka Nejsvětější Trojice. Po Janově smrti zdědili Lhotu jeho tři synové Bohuchval, Zikmund a Jiří, kteří však nejprve museli vyplatit nejstaršího Jaroslava.
Zikmund po čtyřech letech zemřel a rodiny dvou zbylých bratrů Bohuchvala a Jiřího žily na Lhotě ve sváru. Zámek jim přestal být klidným domovem a změnil se v jeviště šarvátek, hádek a osobních výpadů. Snad některá z rozmíšek uchovaná v paměti náhodných diváků dala po čase povstat lidové pověsti o bezbožné zámecké paní odnesené ďáblem, jejíž tragický konec připomínala krvavá skvrna pod oknem na tehdejší sněhobílé fasádě. Tato skvrna měla být příčinou pozdějšího červeného nátěru zámeckých omítek.
Faktem je, že zámek se po dlouhá staletí psal pouze jako Lhota a jeho omítka byla sice skutečně původně bíla, ovšem až do 17. století. Až tehdy získává svou červenou barvu a též se poprvé objevuje místní název Červená Lhota.
Ať už je krvavá legenda pravdivá, či ne, jistá zrnka pravdy se v ní skrývají. První pravdivý moment jsou hádky a sváry probíhající za zámeckými zdmi. Dědici zámku, Bohuchval a Jiří, se spolu přeli o majetek. Dle svědectví kronikářů si jejich manželky vjely do vlasů tak, že nezřídka tekla krev. Tento spor měl i náboženský aspekt, neboť Bohuchval byl katolík a Jiří utrakvista. Zde tady máme další pravdivý motiv, tedy konfesijní spor, atd. Ovšem i další dějiny zámku jsou neméně zajímavé.
Za nových majitelů, rodu Slavatů, prošel zámek radikální barokní přestavbou. Tehdejší úprava interiérových vztahů se de facto dochovala dodnes. Poslední majitelkou z rodu Slavatů byla Marie Terezie Slavatová, provdaná hraběnka Funfkirchenová. Od té doby se na zámku střídali další majitelé až do roku 1835, kdy zámek koupil rod Schönburg-Hartenstein, kteří patřili mezi německá říšská knížata.
Kníže Jindřich Eduard dal po roce 1840 provést některé změny zámku ve stylu novogotiky, které se později dotkly i interiéru. Kostelík naproti zámku se stal rodinnou hrobkou. Poslední stavební úpravy proběhly v letech 1903 – 1912 a daly zámku dnešní neorenesanční podobu. V roce 1945 byl zámek státem konfiskován a následujícího roku byla v zámku umístěna dětská zotavovna. V květnu 1947 byla Červená Lhota přidělena Národní kulturní komisi, která v roce 1949 zámek zpřístupnila veřejnosti.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , cestování , historie , zajímavosti , zámek Červená Lhota
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák