Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají zřejmě již do 14. století, kdy byla zdejší krajina postupně hustě osidlována. Z původní gotické tvrze se následně stal renesanční zámek. Bylo to místo rodinného štěstí, ale i tragédií, které se zapsaly nejen do řádků historie zdejšího panství.

Jméno samotné vsi, původně Jenczenslag, nasvědčuje jejímu vzniku při osídlování jižních Čech ve 13. století. Samotná tvrz vznikla nejspíše až během poloviny 14. století. První písemná zmínka o ní hovoří v roce 1465, kdy tvrz získal po svém otci Petr ze Zásmuk.

Tvrz tehdy stála na okraji skalního ostrohu nad potokem. Původní gotické konstrukce jsou dodnes dobře zachované ve sklepních prostorách dvou čtvercových budov přiléhajících z obou stran k dnešnímu vstupnímu průjezdu. Tehdy se ovšem jednalo o nejchráněnější místo, jelikož komunikační schéma bylo jiné. Vstup byl původně po skalní šíjí na opačné straně.

Až později došlo k odtěžení skalní šíje a přehrazení potoka. Tím se ze skaliska, na kterém stála tvrz, stal ostrov uprostřed rybníka. K této razantní přeměně došlo snad již v době rytířů Kábů z Rybaň, tedy po roce 1530, kteří původní tvrz přeměnili v renesanční zámek. Rybník byl tedy od počátku součástí promyšlené renesanční krajinné koncepce. Již v třetí čtvrtině 16. století měl zámek v podstatě dnešní dispozici čtyř křídel obklopujících nevelké pravidelné nádvoří.

Stavbou renesanční zámku byl pověřen významný italský architekt Hons Vlach, který dovedně využil stísněného prostoru. Stalo se tak na přání tehdejšího majitele, kterým byl Jan Kába z Rybaň. Byl to schopný hospodář a věrný habsburský služebník, který zastával prestižní úřad výběrčího posudného v Bechyňském kraji. Stavbu takového zámku si tak mohl dovolit. Ovšem ani jemu se nevyhnuly rodinné tragédie. Jeho nedlouhý život byl tragicky poznamenán morovou epidemií, která mu v roce 1557 vzala pět dětí. Snad právě tato smutná událost byla hlavním motivem ke stavbě prosté zámecké kaple na návrší nad rybníkem, dnešního kostelíka Nejsvětější Trojice. Po Janově smrti zdědili Lhotu jeho tři synové Bohuchval, Zikmund a Jiří, kteří však nejprve museli vyplatit nejstaršího Jaroslava.

Zikmund po čtyřech letech zemřel a rodiny dvou zbylých bratrů Bohuchvala a Jiřího žily na Lhotě ve sváru. Zámek jim přestal být klidným domovem a změnil se v jeviště šarvátek, hádek a osobních výpadů. Snad některá z rozmíšek uchovaná v paměti náhodných diváků dala po čase povstat lidové pověsti o bezbožné zámecké paní odnesené ďáblem, jejíž tragický konec připomínala krvavá skvrna pod oknem na tehdejší sněhobílé fasádě. Tato skvrna měla být příčinou pozdějšího červeného nátěru zámeckých omítek.

Faktem je, že zámek se po dlouhá staletí psal pouze jako Lhota a jeho omítka byla sice skutečně původně bíla, ovšem až do 17. století. Až tehdy získává svou červenou barvu a též se poprvé objevuje místní název Červená Lhota.

Ať už je krvavá legenda pravdivá, či ne, jistá zrnka pravdy se v ní skrývají. První pravdivý moment jsou hádky a sváry probíhající za zámeckými zdmi. Dědici zámku, Bohuchval a Jiří, se spolu přeli o majetek. Dle svědectví kronikářů si jejich manželky vjely do vlasů tak, že nezřídka tekla krev. Tento spor měl i náboženský aspekt, neboť Bohuchval byl katolík a Jiří utrakvista. Zde tady máme další pravdivý motiv, tedy konfesijní spor, atd. Ovšem i další dějiny zámku jsou neméně zajímavé.

Za nových majitelů, rodu Slavatů, prošel zámek radikální barokní přestavbou. Tehdejší úprava interiérových vztahů se de facto dochovala dodnes. Poslední majitelkou z rodu Slavatů byla Marie Terezie Slavatová, provdaná hraběnka Funfkirchenová. Od té doby se na zámku střídali další majitelé až do roku 1835, kdy zámek koupil rod Schönburg-Hartenstein, kteří patřili mezi německá říšská knížata.

Kníže Jindřich Eduard dal po roce 1840 provést některé změny zámku ve stylu novogotiky, které se později dotkly i interiéru. Kostelík naproti zámku se stal rodinnou hrobkou. Poslední stavební úpravy proběhly v letech 1903 – 1912 a daly zámku dnešní neorenesanční podobu. V roce 1945 byl zámek státem konfiskován a následujícího roku byla v zámku umístěna dětská zotavovna. V květnu 1947 byla Červená Lhota přidělena Národní kulturní komisi, která v roce 1949 zámek zpřístupnila veřejnosti.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky cestování historie zajímavosti zámek Červená Lhota

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy