České hrady a zámky přes zimu nespí. Kam můžete vyrazit?

Ačkoliv návštěvnická sezona skončila společně s letošním poměrně teplým a slunným podzimem, řada českých památek zůstává otevřená i v nastalém zimním období. Na některých zámcích a hradech jsou v nabídce zkrácené tradiční trasy, ale na některých objektech jsou zpřístupněna místa, kam se jindy návštěvník nepodívá.

Tradiční návštěvnická sezona na českých památkách, mezi které nepatří jen hrady a zámky, ale také tvrze, paláce, měšťanské domy, vesnické usedlosti, mlýny či industriální objekty, trvá od začátku dubna do konce října. Startovními dny návštěvnické sezóny jsou zpravidla Velikonoce a časem tzv. zamykání hradů a zámků pak poslední říjnový víkend.  Některé objekty pak provází ještě během listopadových víkendů, či nabízí program během adventu.

Vedle toho přibývá památek, které své dveře nechávají otevřené, respektive polootevřené, i během zimních měsíců. Nabízí jednak zkrácené prohlídkové trasy, které kopírují část klasických prohlídkových okruhů, v některých případech však nabízí možnost prohlédnout si místnosti, které jsou jindy nepřístupné.

Mezi dlouhodobě oblíbení zimní trasy patří ta na zámku Hluboká nad Vltavou. Prohlídkový okruh zde nabízí možnost navštívit tu část, kde byla soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Díky temperování je prohlídka příjemná pro zahřátí těla, ale i pro probuzení mysli. Na prohlídkovém okruhu se nachází například Hamiltonův salon, honosná Lovecká jídelna, pracovna Dr. Adolfa ze Schwarzenbergu, obývací pokoj či ložnice. Součástí jsou chodby plné trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, ale také fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů, kterým se prohlídka zámku věnuje.

Z hradů jmenujme například majestátní Karlštejn. Velká věž a slavné hradní kaple sv. Kříže sice zůstávají přes zimu zavřené, ale hradní nádvoří a přilehlé venkovní prostory je možné navštívit i nyní v zimě. Kdo má zájem o interiér, tomu je otevřen i hrad samotný prostřednictvím prohlídkového okruhu Císařská rezidence Karla IV. Její součástí je přízemí Mariánské věže, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Hodovní síň či ložnice Karla IV. s kaplí sv. Václava.

Na Moravě mohou lidé navštívit zámek Lednice a to nejenom okolní nádherný krajinářský park, ale také zámecké interiéry. Prohlídková trasa návštěvníky provede reprezentačními sály. Patří mezi ně například Lovecký sál, dámský pokoj a ložnice, Čínský pokoj, Rytířský sál, jídelna, ale také nádherný Tyrkysový společenský sál či Modrý taneční sál.

Na své si přijdou také návštěvníci na zámku Sychrov v libereckém kraji. Zde je tradičně i přes zimu otevřen hlavní prohlídkový okruh s názvem Novogotický klenot Rohanů. Návštěvníci uvidí interiéry původně francouzské rodiny Rohanů z druhé poloviny 19. století. Patří mezi ně honosně zařízené Královské apartmá, v jehož ložnici přespával například francouzský král Karel X., pruský král Vilém I. nebo rakouský císař František Josef I. Část je věnovaná soukromým apartmánům knížete a kněžny. Závěr prohlídky pak tvoří reprezentační prostory, jako je příjímací salon či knihovna.

Návštěvníci ale mohou zavítat i na menší zámecké či hradní objekty. Speciální zimní trasu například chystá zámek Blatná. Prohlídka návštěvníky dovede na terasu s výhledem do zasněženého parku s daňky.

Taktéž zámek Slatiňany ve východních Čechách nově otvírá speciální zimní trasu, která návštěvníky kromě tradičních prostor zavede i do pokojů jinak nepřístupných. Ty se nachází v přízemí východního křídla, například salon, ložnice ve věži, hostinská ložnice či jídelna. Součástí je také kuchyně a umývárna nádobí. Okruh se věnuje životu Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivém období konce monarchie a vzniku Československé republiky.

Otevřené dveře během prosince však nabízí ještě řada dalších objektů, často během adventních víkendů, nebo ve spojení se speciálními prohlídkami. Letos však opět bez kulturních akcí, jako byly vánoční vystoupení, jarmarky či pečení cukroví. Na návštěvu ve vybraných dnech je tak možné zajít například i na hrady Křivoklát a Šternberk nebo na zámky Hluboš, Loučeň či Zákupy. Vždy je však nutné sledovat aktuální informace na webových stránkách daných památkových objektů.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie cestování památky turistika

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy