Ač je zámek Vrchotovy Janovice nevelký a obecně málo známý, o to více zaujme svou malebností a pestrou historií. Nachází se ve stejnojmenném městysi v jižní části benešovského okresu ve středních Čechách. Historie tohoto vrchnostenského sídla je dlouhá a lze s ním spojit mnoho zvučných jmen.
Původní vrchnostenské sídlo mělo snad charakter opevněného dřevěného dvorce. Jeho situování není zcela jasné, ovšem lze ho spojit s první písemnou zmínkou o Janovicích z roku 1243, kdy se připomíná Kunrát z Janovic, jenž byl předkem panského rodu z Janovic. Tento rod pochází již z počátku 13. století a za jeho zakladatele je považován Jan, zmiňovaný v roce 1224, snad otec zmíněného Kunráta.
Mezi významné majitele Janovic jistě patřil Kunrátův syn Purkart z Janovic, který zastával významné zemské úřady, mimo jiné byl purkrabím na hradě Zvíkov, později dokonce nejvyšším purkrabím v Čechách.
V letech 1336 až 1356 se uvádí Herbart z Janovic, který severně od vsi založil asi v první polovině 14. století městečko, nazývané podle svého zakladatele Herbartovy Janovice. Název Vrchotovy Janovice pochází až z 15. století podle dalších majitelů. Patrně až v době Herbartovy vlády zde bylo vybudováno nové sídlo v podobě gotické tvrze.
Vodní tvrz zaujala příhodné místo severně od kostela sv. Martina na okraji svažujícího se ostrohu, který byl v těchto místech lemován vodními toky. Ty tvrz využila v rámci své fortifikace do podoby vodních příkopů, které obklopovaly samotnou tvrz.
V dobách husitské revoluce patřili majitelé Janovic k přívržencům husitů. V roce 1433 se připomíná Bohuněk z Vrchotic, potomek rodu pocházející z nedalekých Vrchotic. V roce 1532 držel Janovice Vilém Osečanský z Osečan, po němž se majitelé často střídali až do počátku 17. století. V této době byla nejpozději dokončena gotická tvrz, jejíž jádro se dodnes nachází v zámeckém areálu.
V roce 1603 přešly Janovice do majetku Jana z Vrtby, který ale trvale žil na nedalekém Červeném Hrádku. Rod Vrtbů z Vrtby vlastnil Vrchotovy Janovice až do počátku 19. století. Za pobělohorských konfiskací jeho příslušníci získali řadu statků v okolí, zejména Votice, Voračice, Beztahov, Kosovu Horu, což jim umožnilo významné stavební proměny jejich sídla.
Právě za jejich časů tak byla původní tvrz postupně přestavěna na zámek. Například v roce 1704 byl původní zvedací most před hlavním vchodem do tvrze nahrazen kamenným. Čistě zámeckou podobu ve stylu rokoka mu dal Arnošt František z Vrtby. Stropy schodiště do prvního poschodí a přilehlé stěny vyzdobil dekorativní malbou s rokokovými motivy František Dallinger. Řezbář Lazar Widmann doplnil tuto výzdobu drobnými alegorickými plastikami.
Posledním příslušníkem janovické větve vrtbovského rodu byl Adam František, jehož dědicem se stal František Josef Vratislav z Mitrovic. Za jeho nástupce Františka Vratislava byla v roce 1856 dokončena pseudogotická úprava zámeckého exteriéru. Tuto podobu si zámek uchoval dodnes, včetně okolí, které bylo postupně proměňováno v anglický park s mnoha exotickými dřevinami.
Poslední významná změna majitelů přichází v roce 1879, kdy zadlužený janovický velkostatek koupil Karel Nádherný z Borutína, v jehož rodě se zámek s přestávkou udržel až do roku 1948. V roce 1943 byl zámek zabrán SS a používán jako velitelství a kasárna. V roce 1945 na zámku německé ozbrojené složky vystřídali příslušníci sovětské a československé armády.
V této době zde žila poslední majitelka zámku Sidonie Nádherná, významná mecenáška a organizátorka kulturního života. Za jejích časů zámek hostil významné osobnosti a umělce, například českého malíře Maxe Švabinského, německého básníka R. M. Rilka či rakouského spisovatele Karla Krause.
V roce 1948 byl zámek Sidonii Nádherné z Borutína zestátněn. Napřed zde byl umístěn sklad textilu, později sbírky okresního archívu. Zámek nebyl udržován a pustl. Před zkázou zámek zachránilo v roce 1957 Národní muzeum, kterému se podařilo objekt získat. Postupně byl opraven, dnes je veřejnosti přístupný a obsahuje expozice Národního muzea, například: společnost v Čechách 19. století, expozici o R. M. Rilkovi, K. Krausovi a expozici českého zvonařství.
Související

Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?

Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , Národní muzeum , cestování
Aktuálně se děje
před 30 minutami

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
před 1 hodinou

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
před 2 hodinami

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
před 3 hodinami

Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc
před 4 hodinami

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU
před 5 hodinami

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi
před 6 hodinami

RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí
před 6 hodinami

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?
před 8 hodinami

USA začaly vybírat 10% základní clo. Vydržte, vzkazuje Trump Američanům
před 9 hodinami

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy
před 10 hodinami

Počasí se do příštího víkendu umoudří, ukazuje předpověď
Aktualizováno před 15 hodinami

OBRAZEM: Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
včera

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
včera

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
včera
Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.
Zdroj: Jakub Jurek